סגן שר האוצר: החרדים לא יכולים להיות טפילים על הציבור הישראלי

מיקי לוי מיש עתיד מיהר להתנצל על הדברים שאמר בראיון רדיו. ח"כ ישי הגיב בזעם: "מדאיג שבישראל 2013 נאמרים דברים כמו בגרמניה 1942"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סגן שר האוצר, מיקי לוי, אמר היום (רביעי) בשידור ברדיו קול ברמה כי החרדים "טפילים", ומיד התנצל. במשדר "שמונה עד עשר" בהגשת מוטי לביא, אמר לוי, כי על החרדים "לשאת בנטל יחד, להשתלב בשוק העבודה, אי אפשר להיות טפילים על הציבור הישראלי, אי אפשר להמשיך ולתפוש בתפישות עולם אנחנו לא עובדים".

"איך אתה לא מתבייש להגיד את זה בשידור?", שאל אותו מוטי לביא המראיין, ואיש מפלגת יש עתיד מיהר להתנצל. "אתה מתנצל כי אתה מבין כי פלטת משהו לא נכון אבל זה יושב לך בראש", אמר לביא, ולוי השיב: "אני מתנצל על המלה, אני רק אומר שאי אפשר לחיות, אני משנה את זה, אי אפשר להמשיך לחיות על כתפי משלם המסים הישראלי (...) התנצלתי על המלה המיותרת, אני אומר, אי אפשר להמשיך ולחיות מבחינה כלכלית על כתפם של אלה שמשלמים מסים, של אלה שהולכים לצבא, של אלה שמשרתים את המדינה. אתם אזרחים שחיים במדינה הזאת שווי זכויות? אז בואו תהיו גם שווי חובות".

האזינו לדברי מיקי לוי

לביא המשיך לעסוק בביטוי "טפילים", ולוי השיב: "אתה הולך על הדבר הממש לא רציני ונטפל אליו במקום לרעיון. התנצלתי על המלה הזאת שנאמרה בלהט השיחה ואני מתנצל עליה עוד פעם, היא נאמרה בעידנא דריתחא".

בצהריים שב והתנצל ח"כ לוי על דבריו, הפעם מעל בימת הכנסת. "אני מבקש לנצל במה מכובדת זאת להתייחס לדברים שנאמרו על ידי היום בתחנת הרדיו קול ברמה", אמר במליאה. "דיברתי על השתלבות החרדים בשוק העבודה ואמרתי מילה מיותרת - ׳טפילים׳. מיד בשידור התנצלתי ואמרתי שמוטב היה שהמילה הזאת לא היתה נאמרת. אני מתנצל עוד הפעם פה. חלק מחבריי הם אנשי העדה החרדית ועבדתי איתם. מודה ועוזב ירוחם".

אלי ישיצילום: אוליבייה פיטוסי

מוקדם יותר היום הגיב ח"כ אלי ישי להתבטאות של לוי: "מדאיג שבישראל 2013 נאמרים דברים כמו בגרמניה 1942", אמר, "אם אמירות דומות כמו שאמר סגן השר היו נאמרות במדינה אחרת על ידי חבר פרלמנט אירופי על הקהילה היהודית, היתה הארץ מזדעזעת ובצדק. לצערי, התנהלותו של שר האוצר ויו"ר יש עתיד, נותנת לגיטימציה ומעודדת המשך הפגיעה בציבור החרדי - פגיעה שידוע כיצד מתחילה אך לא כיצד תסתיים. במקומות אחרים בעולם קוראים להתנהלות ולהתנהגות הזו - אנטישמיות".

יו"ר מפלגתו של לוי, יאיר לפיד, התבטא בחריפות נגד החרדים בפתח מושב הכנסת לפני יומיים. "מדינת ישראל לא רשומה על שמכם בטאבו וממשלת ישראל לא רשומה על שמכם בטאבו", אמר, "אנחנו מאמינים בחשיבות קולכם הדמוקרטי מהאופוזיציה". לדבריו, "לא ניתן לאף ילד במדינת ישראל להיות רעב. גוף שאחראי לפרנס ילדים נקרא ההורים שלהם. כשאתה מביא ילד לעולם הזה, אתה האדם הראשון שאחראי עליו. להביא ילד לעולם זאת אחריות כבדה ואתה צריך לעשות זאת לא מתוך זה שאנשים אחרים יפרנסו אותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ