המשטרה הורתה למנוע ממאבטחי מסעדות לשאת נשק

ועדת הפנים של הכנסת דנה במדיניות אחזקת הנשק לאור מקרי הרצח האחרונים שבוצעו על ידי מאבטחים. במוסדות אחרים יאוחסן הנשק בכספות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש אגף המבצעים במשטרה, ניצב נסים מור, מנה צעדים שנועדו לצמצם את מספר כלי הנשק של חברות האבטחה המוחזקים בידיים פרטיות, זאת בעקבות מקרי הרצח בישראל בשנים האחרונות שביצעו מאבטחים בכלי נשק ממקום עבודתם. לדבריו, המשטרה הורתה שמאבטחי מסעדות, הפועלים תחת הנחיות המשטרה, לא יישאו עוד נשק עליהם. במקביל, במוסדות המאובטחים בכלי נשק תוצב כספת שבה יאוחסנו בתום המשמרת. המדיניות תיכנס לתוקפה במלואה עד תחילת יולי. מור אמר את הדברים היום (רביעי) בדיון של ועדת הפנים של הכנסת שהתכנסה לבחון את המדיניות על רקע מקרי הרצח האחרונים.

לדברי מור, ״הבעיה המרכזית שלנו היא במוסדות החינוך. בבתי הספר אי אפשר לשים כספות כדי למנוע מצב שבו תלמיד יפרוץ לכספת ויירה במורה״. לדבריו, במשטרה בוחנים את האפשרות למנוע ממאבטחי בתי הספר להחזיק באקדחים. ״במצב כזה, לצד מאבטח בלתי חמוש יתייצבו כוחות מקצועיים - ניידות ובהן מאבטחים - שיתנו תגובה לאירועים חריגים. תפקידו של המאבטח יהיה להתריע ולקרוא לניידת שתהיה בקרבת מקום״. יו"ר ועדת הפנים, ח"כ מירי רגב (ליכוד), מתחה ביקורת על המדיניות עד כה ואמרה, ״מקרי הרצח האחרונים שאירעו לא בוצעו על ידי מאבטחי בתי הספר. איך אנחנו מונעים מקרי רצח דומים בעתיד?״.

בישראל 369 חברות שמירה שלהן רישיון תקף, נכון לחודש אוגוסט האחרון. אלו, מעסיקות כ-34 אלף מאבטחים רשומים, ובעלות 39,117 כלי נשק – כשליש ממספר כלי הנשק המוגדרים כ"ארגוניים" (כלי נשק שאינם פרטיים אלא ניתנים בזכות מקום העבודה של בעלי הרישיון, ג"כ) בישראל וכוללים גם חברות ותעשיות ביטחוניות ומובילי כספים. המאבטחים החמושים מועסקים במגוון מקומות - בהם מוסדות חינוך, קניונים, אזורי בילוי ומעברי הגבול היבשתיים.

לפחות 30 גברים ונשים נרצחו בנשק של מאבטחים בין 2002 ל-2013, 16 נשים ו-14 גברים. בנוסף, שבעה גברים ואשה אחת התאבדו בנשק האבטחה שהיה ברשותם. מתחילת השנה נרצחו כבר שני בני אדם בנשק של מאבטחים. אחד הרוצחים התאבד לאחר מכן. רק בחודש האחרון נעצרו שני מאבטחים בחשד לרצח בנות זוגן.

פיני שיף, מנכ"ל ארגון מפעלי האבטחה, הבהיר בדיון שהמדיניות עשויה להתברר כחסרת משמעות משום ש״מי שאמור להפקיד את הנשק יכול לפתוח ולסגור את הכספת כאוות נפשו ולקחת עמו את הנשק״. שיף הציג בדיון עבודת מטה שהחלה בשבוע שעבר לצמצום מספר כלי הנשק בחברות האבטחה בישראל. לדבריו, ״45 אלף כלי נשק יוצאים לעבודה במוסדות מאובטחים בישראל והם נמצאים באותם מקומות שקצרה ידה של משטרת ישראל להימצא בהם. צריך למצוא פתרונות שבהם ארסנל הנשק הזה ימוזער למינימום האפשרי״.

לדבריו, הצעדים המרכזיים שהוא פועל לקדם כוללים מהלך להפקדת כלי הנשק בכספות במוסדות המאובטחים וסריקה מחודשת של המוסדות המאובטחים בישראל כדי לבחון אם יש הצדקה לחימושם של המאבטחים בכל אחד מהמקומות האלה.

על פי חוק ובהתאם להוראות המשרד לביטחון הפנים, הנשק משמש לשעות העבודה בלבד וצריך להימסר למאבטח בתחילת משמרת ולהילקח בסיומה. הנהלים חודדו על ידי ועדת ברינקר ב-2005. המאבטח יכול להחזיק בנשק אם הוא בכוננות או כחלק מהעתודה של חברת האבטחה.

לאורך השנים התרופפה אכיפת החוק בחברות האבטחה ועובדיהן כבר לא נאלצו להיפרד מכלי הנשק גם בשעות הפנאי. לכך התווספה הוראה של המשרד לביטחון הפנים ולפיה במקרים חריגים יכול עובד בחברת האבטחה, המוגדר מראש ”בעל רישיון מיוחד”, לאשר את השארת כלי הנשק בידי המאבטח. אך זאת רק “במקרה שבו הדבר נחוץ לצורך ביצוע תפקידו".

בניסיון לצמצם בעיה זו, הוחלט במשרד לביטחון הפנים לקבוע לראשונה תנאים להחזקת כלי הנשק של המאבטחים, וחברות האבטחה חויבו להתקין כספת בביתו של כל מאבטח. המאבטחים נדרשים להתחייב כי הם מאחסנים בכספת את כלי הירייה בכל פעם שהם לוקחים אותו לביתם. התקנה היתה אמורה להיכנס לתוקף בחודש שעבר, אך לבסוף הוחלט במשרד לביטחון הפנים לדחות את תחילתה לחודש יוני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות