לפיד הודיע: אשא את נאומי המרכזיים מחוץ לכנסת

על אף שלדעת שר האוצר "דמוקרטי יותר שהח"כים ישמעו את דברי ראשונים", הוא כתב לתומכיו כי הוא החליט לנאום רק בפורום ללא קריאת ביניים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר האוצר, יאיר לפיד, הודיע היום (שישי) כי הוא מתכוון להמשיך את המסורת השנויה במחלוקת, "לדלג" על מליאת הכנסת ולשאת את נאומיו החשובים בכינוסים חיצוניים ובפורומים פרטיים. הסיבה: רצונו לדבר בלי קריאות ביניים וללא הפרעות של חברי אופוזיציה קולניים. המהלך זכה לביקורת פוליטית נוקבת. בקואליציה ובאופוזיציה טענו שההחלטה שלא לשאת נאומים מרכזיים במליאה היא זילות של הכנסת.

לפיד נימק את ההחלטה במייל ששיגר לתומכיו בו הסביר מדוע העדיף להציג את תפיסת עולמו הכלכלית השבוע דווקא בכנס המכון למחקרי בטחון לאומי והשאיר למליאת הכנסת רק את התנצחותו עם הח"כים החרדים.

מי שייסד, ככל הנראה, את המסורת הזאת היה, ככל הנראה, ראש הממשלה אריאל שרון. שרון בחר בכנס הרצליה כדי להכריז ב-2002 על תמיכה במפת הדרכים. שנה מאוחר יותר הוא העדיף את אותו הפורום כדי לחשוף את תכנית ההתנתקות. יורשו, אהוד אולמרט, פרס בפני משתתפי הכינוס לראשונה את תפיסת עולמו המדינית.

לפיד במליאה השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

גם שרי האוצר העדיפו לאורך שנים לנאום בכנס קיסריה ולא להתעייף בעימותים קולניים במליאה. לפיד האשים את חברי האופוזיציה, ובעיקר את החכים החרדים, בהחלטתו להעדיף לנאום מחוץ לכנסת. לדבריו, הוא שוחח עם גפני פנים אל פנים רגע אחרי העימות הפומבי ביניהם השבוע.

לדבריו, הוא אמר לגפני, "מחר אני הולך לעלות על הבימה של המכון למחקרי בטחון לאומי בתל-אביב ולשאת את הנאום המקיף הראשון שלי כשר אוצר. אני הולך להסביר שם את עיקרי התוכנית הכלכלית שאותה אני עומד להגיש לממשלה, לפרט את החזון שלי לגבי החברה הישראלית ולספר לראשונה איזה רפורמות מתכנן משרד האוצר להעביר בחוק ההסדרים".

אחר כך הוסיף, "הטעות היא שמכל בחינה שהיא עדיף היה שהייתי נושא את הנאום הזה בכנסת. בעיני זה דמוקרטי יותר, וראוי יותר, שחברי הכנסת יהיו הראשונים לשמוע משר האוצר את תוכניתו הכלכלית ולא יקראו עליה למחרת בעתון."

"נכון מאוד," אמר גפני, "אז למה אתה לא עושה את זה?"

"מפני שאתם לא תתנו לי לסיים אפילו את המשפט הראשון," אמר לפיד, "שנינו יודעים בדיוק מה יקרה. אני אתחיל לדבר, ואתה תתחיל לצווח ולצרוח, ואני לא אצליח להסביר כלום. חזון כלכלי הוא עניין מורכב, ומגיעה לו האפשרות שיתקיים בעניינו דיון תבוני המבוסס על עובדות. אני צריך עשרים וחמש דקות בשביל להסביר את התקציב, וזו לא נראית לי בקשה מוגזמת שחברי הכנסת יקשיבו ברצינות וללא הפרעות במשך עשרים וחמש דקות למשהו שיקבע אחר כך את הדרך בה תתנהל כלכלת המדינה. אם הייתם מסכימים לתת לי את זה, אני מוכן לשבת אחר כך שש שעות רצוף, לשמוע את הצד שלכם על כל פרטי התקציב, לרשום הערות, לבחון כל דבר ברצינות ומתוך רצון טוב."

"זה לא עובד ככה," אמר גפני.

"למה לא?"

"כי ככה זה בכנסת."

"איזו מן תשובה זו? אם זה ככה, אז צריך לשנות את זה."

"זה לא יילך."

"אבל אתה לא מסכים איתי," התעקשתי, "שככה זה צריך להיות? שזה יהיה לכבודה של הכנסת וגם לכבודנו?"

"יכול להיות," אמר גפני בהיסוס.

"אז אני רוצה לאתגר אותך," אמרתי, "לך לחברי האופוזיציה ותארגן אותם. תגיד להם שהגיע הזמן לשנות את חוקי המשחק וליצור דיון אחר. נקבע כמה שעות בלי קריאות ביניים, אני אקשיב לכם, אתם תקשיבו לי, אולי אפילו יצמח מזה דיאלוג שיוסיף לנו משהו. רוצה לנסות?"

"אז אחזור אליך," אמר גפני בחיוך.

"כמובן שהוא לא חזר אלי, וכנראה שכבר לא יחזור, אבל עדיין חבל לי. זה יכול להיות אחרת, והעובדה שככה זה היה תמיד' נראית לי כמו תירוץ קלוש מאוד לכך שאנחנו לא מנסים לשקם יחד את כבודו האבוד של בית המחוקקים המצולק שלנו" סיכם שר האוצר במכתבו.

אחר הצהריים, לאחר שנשלחה ההודעה של לפיד, השיב לו גפני: "לגבי קריאות הביניים במליאת הכנסת - מה לעשות, גם אם קשה לך להתמודד איתן, הן חלק בלתי נפרד מההליך הדמוקרטי והפרלמנטרי בפרלמנטים בארץ ובעולם. כמדומני שאביך היה אחד מהבולטים בתחום זה של קריאות הביניים - כאשר כיהן בכנסת".

יו״ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין מתנגד בתוקף לדבריו של לפיד לפיהם הוא יישא את נאומיו המרכזיים מחוץ לכנסת וקורא לו לחזור בו מדבריו: ״בהחלטתו השר לפיד מבזה את מוסד הכנסת, מזלזל בחבריו מכל סיעות הבית ובכך גורם לפגיעה קשה בתדמית הכנסת וחבריה. נבחר ציבור נשלח ע״י בוחריו לכנסת שהיא מקום עבודתו ולכן מן הראוי שישא את דבריו לאומה מבניינה. מי שיחליט לשאת את נאומיו המרכזיים מחוץ לכנסת יאלץ להעביר את החוקים שלו מחוץ לכנסת! לטעמי, דווקא בימים אלה של הכנת תקציב למדינה ראוי ששר האוצר של ישראל יקיים דיאלוג, גם אם הוא קשה, עם נציגי המגזרים בעם שעלולים להיפגע מן התקציב״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ