הצעת חוק: אזרחי מדינות אויב לא יוכלו לתבוע את ישראל

לדברי ח"כ איילת שקד, יוזמת "חוק דיראני", "אסור למדינה להיות חשופה למניפולציות מצד עוסקים בטרור". הצעה אחרת תדון בהקמת נציבות לתלונות אסירים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון הבוקר (ראשון) ב"חוק דיראני", המונע מאזרחי מדינות אויב לתבוע את מדינת ישראל בתביעת נזיקין. הצעת החוק, אותה יזמה ח"כ אילת שקד (הבית היהודי), נועדה למנוע מצבים כמו התביעה שהגיש מוסטפא דיראני, שהיה כלוא בישראל כקלף מיקוח בניסיון לאתר את הנווט השבוי, רון ארד. דיראני תבע מהמדינה 6 מיליון שקלים בשנת 2000, לאחר שטען כי אחד מחוקריו, "קפטן ג'ורג'", ביצע בו מעשה סדום ואף איים על חייו.

ביולי האחרון קבע בית המשפט העליון כי דיראני יוכל להגיש את התביעה. בעקבות ההחלטה, ערערה המדינה לעליון והחלטה בנושא עדיין לא נמסרה. לדברי שקד, "אני שמחה שההצעה תידון בוועדת שרים לענייני חקיקה, וכולי תקווה שהיא תאושר בסופו של דבר. המדינה כולה רועשת וגועשת בימים אלו בנושאי ליבה פנימיים חשובים עד מאוד, אבל צביוננו וחוזקנו תלוי גם במדיניותנו כלפי חוץ". לדבריה, "ידוע הרי שתביעתו של דיראני היא תביעת סרק שהרי אין באפשרותו לזכות בכספים כאלו ואחרים שיתקבלו, במידה ויתקבלו. ואסור לה למדינת ישראל לשתף פעולה עם המשחק הזה. אסור לנו להגיש את הלחי השנייה ולהיות חשופים למניפולציות מצד עוסקי טרור", הוסיפה.

בנוסף, הממשלה צפויה להחליט הבוקר אם לתמוך בהקמתה של נציבות לתלונות אסירים במשרד הביטחון. מדובר בהצעת חוק שיזם ח"כ אמנון כהן (ש"ס) ונועדה ליצור כתובת אליה יוכלו האסירים לפנות ולהתלונן נגד סוהרים שפגעו בהם, או על כל עוולה אחרת שנגרמה להם בעת שהותם בכלא.

מוסטפה דיראני בביהמ"ש, ארכיוןצילום: מוטי קמחי

"נכון להיום, אין לאסירי ארצנו כתובת מתאימה אשר תטפל בתלונותיהם ובבעיותיהם כראוי", נכתב בהצעת החוק. "מעבר לפניות אל גורמים פנימיים בשירות בתי הסוהר אשר בחלקן אינן מטופלות כראוי, אין לאסירים אלה גוף חיצוני ניטרלי אשר יטפל בבעיותיהם של אלפי אסירים ויקיים בירורים מעמיקים אודות תופעות הפוגעות בזכויות הכלואים".

כיום אסירים רשאים לפנות אל נציב תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה אך לטענתו של כהן, משרד המבקר אינו ערוך להגיע אל מתקני הכליאה באופן השוטף המתבקש. על פי ההצעה, "נציב התלונות יהיה רשאי לברר את התלונה בכל דרך שימצא לנכון. לצורך הבירור רשאי נציב התלונות לשמוע את המתלונן, את הסוהר הנילון וכל אדם אחר אם ראה תועלת בדבר, והמערכת תוכל להפיק לקחים ומהתלונות ולהתייעל. לא יהיה על נציב התלונות ועל עובדי הנציבות מרות בעניין מילוי תפקידיהם לפי חוק זה זולת מרותו של הדין".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ