הקואליציה החליטה לתמוך ב"חוק דיראני"

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה לתמוך בחוק המונע מאזרחי מדינות אויב לתבוע פיצויים מישראל לאחר שביולי אישר בג"ץ תביעה של דיראני

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה לתמוך , המונע מאזרחי מדינות אויב להגיש תביעת נזיקין נגד מדינת ישראל. הצעת החוק, אותה יזמה ח"כ אילת שקד (הבית היהודי), נועדה למנוע מצבים כמו התביעה שהגיש מוסטפא דיראני, שהיה כלוא בישראל כקלף מיקוח בניסיון לאתר את הנווט השבוי, רון ארד. דיראני תבע מהמדינה 6 מיליון שקלים בשנת 2000, לאחר שטען כי אחד מחוקריו, "", ביצע בו מעשה סדום ואף איים על חייו.

הצעת החוק המקורית מסייגת את אי היכולת לתבוע את ישראל תביעת נזיקין רק החל משנת 2000, ואילו התיקון להצעת החוק הקיימת, שהוגש בעקבות פרשיית מוסטפא דיראני, מחיל את החוק כתקף לכל מקרה ללא סייג בזמנים.

צילום מתוך חקירת דיראני. בג"ץ אישר את הגשת התביעה

ההצעה תובא להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת כבר השבוע. לדברי ח״כ שקד, ״תפקיד המחוקק לחוקק חוקים ברורים ונהירים שבמקרים ברורים כאלה לא ישאירו פרצות לפרשנות. באף מדינה מתוקנת נתיני מדינת אויב אינם רשאים לתבוע נזיקין את המדינה וגם כאן בישראל אסור שתהיה אפשרות לכך. הפרשנות שנתנו השופט ג'ובראן והשופטת פרוקצ'יה לחוק הקיים לא תהיה אפשרית לאחר סיום חקיקה זו״

דבריה של שקד נאמרו בהתייחסות ל כי דיראני יוכל להגיש את התביעה. בעקבות ההחלטה, ערערה המדינה לעליון והחלטה בנושא עדיין לא נמסרה. גורמים פוליטיים העריכו היום שהממשלה תדרוש הכנסת שינויים בחוק של שקד בהתאם להחלטה של בג"ץ כשזו תפורסם.

שרת הבריאות, יעל גרמן, הודיעה כי תגיש ערר על החלטת ועדת השרים לחקיקה לתמוך בחוק ולכן ההצבעה על החוק, שאמורה היתה להתקיים השבוע, תידחה עד שהממשלה תדון מחדש בהחלטה. גרמן הסבירה שלדעתה יש לאפשר לכל מי שחש שזכויות האדם שלו נפגעו לעתור נגד המדינה. "אין לי שום בעיה עם חוק שאומר שלא צריך לתת פיצוי לאויב. אבל יש מקרים שבהם אנשים שונים טוענים שזכויות האדם שלהם נפגעו. מדינת ישראל מספיק חזקה ואיתנה ויכולה להרשות לעצמה לאפשר לאדם שחושב שזכויות האדם שלו נפגעו לתבוע אותה ולנהל משפט. אם יתברר, בסופו של דבר, שהיתה פגיעה וצריך לשלם לו פיצויים - הפיצויים יישארו למשמרת בישראל עד בוא השלום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ