ישראל ביתנו מקדמת חוק שיקשה על הפלת הממשלה

ליברמן דרש מנתניהו לקדם הצעת חוק המחייבת תמיכה של 61 ח"כים לצורך הגשת אי-אמון. באופוזיציה הגיבו בזעם למהלך: "זו חקיקה דיקטטורית"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מפלגת ישראל ביתנו מקדמת הצעת חוק שתאפשר הגשת אי-אמון על ידי 61 ח"כים בלבד. הצעת חוק יסוד הממשלה להגברת המשילות והעלאת אחוז החסימה תעלה ביום שני הקרוב לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה. בהצעה כלולים תיקונים בשיטת הממשל בישראל, בהם העלאת אחוז החסימה ל-4% והגבלת מספר השרים ל-19 (כולל ראש הממשלה וארבעה סגני שרים לכל היותר).

הצעת החוק גם קובעת כי הצעות אי אמון יוגשו על ידי רוב של 61 ח"כים לפחות, ובהן יוצע מועמד חלופי לראשות הממשלה. אם המועמד לא הצליח להקים ממשלה, הכנסת לא תפוזר והממשלה שכיהנה טרם הצעת האי-אמון תמשיך לכהן.

את הצעת החוק יזם יו"ר ועדת החוקה דוד רותם (הליכוד ביתנו) ואליו הצטרפו חברי סיעתו רוברט אילטוב וחמד עמאר. היא מהווה את אחד הדגלים המרכזיים של ישראל ביתנו בקדנציה הנוכחית. בישיבת הסיעה שלשום (שני) ביקש אביגדור ליברמן מראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם את החקיקה על חשבון חוק יסוד משאל העם שנתניהו מוביל.

"הצעת החוק היא מימוש ההבטחה שלנו לבוחרים, לחיזוק המשילות והכנסת", אמר רותם, "לא ייתכן שראש הממשלה והממשלה בכלל יהיו נתונים לסחטנות ולתעלולים פרלמנטריים אין סופיים". 

העלאת אחוז החסימה צפויה לכפות על המפלגות הערביות להתאחד כדי להצליח להכנס לכנסת הבאה. ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד), לא פסל אתמול את האפשרות שהמפלגות הערביות ייתאחדו, אך טען שאסור לכפות עליהן את המהלך. "ההצעה הזאת נועדה לפגוע בדמוקרטיה בשם הגברת המשילות", אמר זחאלקה אתמול. "מפלגות קטנות, שקיבלו בבחירות פחות מארבעה אחוזים, לא עשו משברים קואליציוניים ולא הפילו ממשלות. את המשברים הגדולים ייצרו מפלגות גדולות”. לדבריו, “בציבור שלנו אנחנו לא נחשבים למפלגות קטנות. יותר מרבע מהמצביעים בחרו בבל”ד ומספר דומה תמך בחד”ש וברע”מ תע”ל. החוק הזה ייפגע בייצוגיות ויוביל לסתימת פיות".

באופוזיציה מתחו ביקורת על הצעת החוק. "בעודו יושב על ספסל הנאשמים ואפילו מנוע מלהיות שר בממשלה רוקח ליברמן חקיקה דיקטטורית המתאימה היטב לאופיו ולאופיה של מפלגתו, אך אינה עולה בקנה אחד עם ערכי מגילת העצמאות ועם רעיון המדינה היהודית והדמוקרטית", אמרה יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ', "ישראל ביתנו בראשות ליברמן ויש עתיד בראשות לפיד הן שתי מפלגות שאין בהן ולו סממן קלוש של דמוקרטיה, והן נשלטות בידי אדם אחד ללא כל מנגנון דמוקרטי וללא קיומן של בחירות פנימיות דמוקרטיות. מדובר בדגם מסוכן שלמרבה הצער הולך ומתרבה ומטיל צל כבד על הדמוקרטיה הישראלית".

ח"כ אלי ישי (ש"ס) אמר כי "אין דוגמה טובה יותר מדוע יש לעשות שימוש בהצעות אי אמון מאשר הצעת החוק של ישראל ביתנו. אין ספק שהצעת החוק המדוברת היתה מתקבלת בברכה בחלק ממדינות דרום אמריקה. היא רק ממחישה את הצורך בהצעות אי-אמון וכן את חובת הכנסת להציע לחלק מחבריה לעבור קורסים במבוא לדמוקרטיה ואזרחות". 

ח"כ איתן כבל (העבודה) הביע עמדה דומה ואמר כי "נראה כי השינוי אותו רוצים לראות במפלגתו של ליברמן הוא ריקון המושג אופוזיציה מתוכן. מי שמציע הצעות כאלה צריך לעבור שיעור מחדש בדמוקרטיה. רוב בכנסת נועד כדי לשלוט ולא כדי לדרוס, וההצעה המדוברת פוגעת פגיעה אנושה בכלים הפרלמנטריים החשובים העומדים לרשות האופוזיציה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ