מתווה בגין ליישוב הבדואים בנגב יובא להצבעת השרים בשבוע הבא

הבית היהודי ויש עתיד ביקשו לשנות חלקים במתווה לפינוי הבדואים ליישובים המוכרים אך חזרו בהן. המפלגות יתמכו במתווה הנוכחי בקריאה ראשונה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה תצביע ביום שני הקרוב על אישור "מתווה בגין" להסדרת הקרקעות והתיישבות הבדואים בנגב. ההצבעה תתאפשר לאחר שהבית היהודי ויש עתיד, שביקשו להכניס שינויים למתווה הקיים, חזרו בהן לפי שעה. על פי הסיכום הנוכחי, המפלגות יתמכו במתווה הנוכחי בקריאה ראשונה במליאה ורק אז יפעלו להכניס בו שינויים מהותיים.

“החוק להסדרת ההתיישבות הבדואית” אושר על ידי ממשלת המעבר, ימים אחדים לאחר הבחירות בינואר האחרון, במהלך שספג ביקורת נוקבת. הצעת החוק, המבקשת למצוא פתרון לבעיית ההתיישבות הבדואית הלא מוסדרת זה 60 שנה, מתבססת על דו"ח פראוור שפורסם ב-2012. השר לשעבר בני בגין גיבש מתווה עדכני להצעת חוק קודמת בנושא.

הבית היהודי הבהירו כי יתנו את תמיכתם בחוק בוועדת שרים לחקיקה בשורה של תנאים. התנאי המרכזי שהציבו בבית היהודי הוא כי תשורטט מפה שתתאר את תוואי התיישבות הבדואים בנגב על בסיס החוק. כמו כן, דורשים בבית היהודי כי הפעלתו של החוק תהיה נתונה במעקב מתמיד של ועדת השרים. 

הפגנת נשים בדואיות נגד תוכנית פראוור, לפני כשנהצילום: אנס אבו דעאבס

הצעת החוק מתייחסת ליישום המלצות ועדת גולדברג, שלפיהן יש לפנות כ-30,000 בדואים מבתיהם ברחבי הנגב ולהעבירם להרחבות שנבנו ביישובים קיימים, ובהם רהט, כסייפה וחורה. לפי ההמלצות, תושבי הפזורה שיפונו יקבלו פיצויים כספיים ואדמות חלופיות. עלות התוכנית נאמדת ב-6.8 מיליארד שקלים, מהם 1.2 מיליארד שיוקצו לפיתוח היישובים הבדואיים המוכרים.

הצעת החוק עוסקת בעיקר בתביעות הבעלות על קרקעות שהבדואים רכשו לפני קום המדינה, במסגרת עסקאות מקרקעין שנעשו בעל פה. החוק הישראלי סירב להכיר בעסקאות אלה, בהיעדר הוכחת בעלות בכתב. בבית היהודי וביש עתיד הביעו בשבועות האחרונים חשש שהמתווה שהציג בגין אינו ישים. הם דרשו שהמדינה תגבש מפה ברורה של האופן שבו היא מתכוונת ליישב את כלל הבדואים החיים כיום בנגב, בעקבות יישומו של החוק.

הוועדה לביעור אפליה גזעית של האו"ם קראה לממשלת ישראל עוד בשנה שעברה למשוך את הצעת החוק, בטענה שתפלה לרעה את האוכלוסייה הבדואית ותעגן תהליכים גזעניים בחקיקה.

ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) התייחס השבוע במליאה לתוכנית המשותפת של שתי המפלגות. "יכול להיות שהתוצאה הכי גרועה בבחירות האחרונות היא הברית בנט ולפיד", אמר, "כל אחד מהם לקח את הרע שבשני ועשו יצור כלאיים פוליטי מסוכן ביותר. לאחר שטיפלו בחרדים, או התחילו לטפל, הם התפנו לטפל בערבים”.

לדברי זחאלקה, בפגישה שקיימו אנשי יש עתיד והבית היהודי סוכם לגבש "מתווה חדש לגמרי, או חדש-ישן, שבו הציעו שתי המפלגות להפקיע עוד מאות אלפי דונמים, לצמצם משמעותית את הקרקעות שיימסרו לתושבים הערבים בנגב ולהעביר זאת בחקיקה”.

זחאלקה הוסיף כי המפלגות "מציעות שמי שלא נכנס לתהליך הסדרה בתוך תשעה חודשים, לא תהיה אתו הסדרה. שמי שלא תהיה לו תביעה משפטית בתוך חמש שנים, הקרקע שלו תעבור למדינה – כלומר תופקע לגמרי. אנחנו עומדים בפני ציר רשע חדש - בנט-לפיד”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ