אריה דרעי צפוי להתמנות ליו"ר ש"ס במקום אלי ישי

ההחלטה התקבל בתום לחץ כבד שהפעילו מקורבי דרעי על הרב עובדיה יוסף ומשפחתו. ישי ישמש יו"ר רשת החינוך של ש"ס ואטיאס יו"ר הסיעה בכנסת

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

אחרי חודשים רבים של ציפייה, מנהיגה הרוחני של ש"ס הרב עובדיה יוסף הכריע כי יו"ר התנועה הבא יהיה ח"כ אריה דרעי, שבעבר כבר הנהיג את התנועה. מי שהנהיג את ש"ס לבדו במשך יותר מ-12 שנה, ח"כ אלי ישי, יסתפק בתואר יו"ר רשת החינוך של התנועה.

המהלכים צפויים לקבל תוקף רשמי בימים הקרובים, ואולי אפילו עוד היום (חמישי). בינתיים הודיע הבוקר דובר ש"ס כי ח"כ אריאל אטיאס, שמאז אוקטובר חלק יחד עם ישי ודרעי את ראשות המפלגה – יתמנה ליו"ר הסיעה בכנסת, במקום ח"כ אברהם מיכאלי. ההודעה היא צעד ראשון בסדר החדש בראשות ש"ס. ייתכן שמועצת חכמי התורה תתכנס עוד הערב כדי להכריז רשמית על דרעי כיו"ר.

ישי, דרעי ואטיאסצילום: אמיל סלמן

ההחלטה תשים סוף ל"שלישייה של ש"ס" – אותו מבנה הנהגה כושל שהוקם כפשרה מפא"יניקית עם שובו של דרעי למפלגה באוקטובר. במפלגה הספרדית הדעה הרווחת היא שההתנהלות המסורבלת בשלשה הביאה את המפלגה להישג הבינוני בבחירות – 11 מנדטים – וגם סייעה להרחקתה אל האופוזיציה.

כעת נגמרו התירוצים, אף כי גם הפעם גובשה פשרה מפא"יניקית למחצה: דרעי יתמנה ליו"ר, וגם השניים האחרים לא יקופחו וימונו ליושבי ראש. אטיאס יו"ר הסיעה, ישי יו"ר רשת החינוך.

ההחלטה נפלה אחרי שבימים האחרונים דרעי ותומכיו הגבירו את הלחץ על הרב עובדיה יוסף, ועל בנו וכלתו יהודית ומשה, להגיע להכרעה. דרעי עצמו נפגש פעמים מספר ביחידות עם הרב עובדיה, ובד בבד, רבנים, ראשי ערים ופעילים מרכזיים במפלגה השמיעו קול זעקה על הקיפאון בצמרת, ודרשו הכרעה.

בעוד שלאלי ישי לא היה דחוף לשנות דבר מה, הזמן של דרעי דחק בהיבט נוסף: המירוץ לראשות העיר ירושלים, תוכנית המדף של דרעי אם לא היה מתמנה ליו"ר.

דרעי וישי התנהלו במרבית החודשים האחרונים בנתק מוחלט, ומדי פעם חיבלו איש במאמצי אחיו. כך היה במשא ומתן הקואליציוני, וכך גם התברר רק בימים האחרונים, במגעים עם הבית היהודי על הבנות מוקדמות למינוי רבנים ראשיים. 

מאז חזרתו של אריה דרעי לש”ס ניסו במפלגה להסוות את העימות הפנימי בצמרת. אבל מה שהיה סמוי מן העין הפך בחודש שעבר בבת אחת גלוי, בוטה, חסר עכבות. סכינים קצרות שנעצו מדי פעם שלושת ראשי ש”ס איש בגב רעהו הפכו לגרזנים. אריה דרעי ואריאל אטיאס חברו יחד נגד אלי ישי, שביממה לפני סגירת הממשלה התנהג כאילו אוטוטו ש”ס, בזכותו, מחליפה את יאיר לפיד בקואליציה ובא לציון גואל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ