פובליציסט חרדי בולט השווה בין לפיד והיטלר

חיים ולדר, פובליציסט וסופר ילדים חרדי, פרסם הבוקר מאמר ב"יתד נאמן", המצביע על יסודות נאציים בדברי שר האוצר ומנהיג "יש עתיד"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הפובליציסט וסופר הילדים החרדי, חיים ולדר, משווה הבוקר (ראשון) את שר האוצר יאיר לפיד לאדולף היטלר. במאמר בביטאון הליטאי "יתד נאמן", שכותרתו "שנאת נפש בלי חשבון" הוא מצטט בין היתר דברים שכתב לדבריו לפיד לפני שנתיים, בעיתון "ידיעות אחרונות", לצד דברים שאמר המנהיג הנאצי.

ולדר מוצא יסודות נאציים בדבריו של לפיד, שנכתבו לאדם חרדי דמיוני, ולפיהם "אין לי כבר מאיפה לשלם על כל זה. היה, נגמר, אין יותר (...) עלינו למצוא דרך, ידידי, או שזה ייגמר רע. איך כתוב 'או חברותא או מיתותא'".

הדברים מזכירים לוולדר אמירות של היטלר, והוא מצטט אותם: "יהיה עלינו לפתור את השאלה היהודית. יש די מרחב מחיה בעולם, אבל יש להרפות מן הדעה שבורא עולם בחר ביהודים ולפיכך זכותם להיות טפילים הניזונים מגופם של אזרחים אחרים פרודוקטיביים. היהודים חייבים להתאים עצמם לעבודה ממשית ויצרנית כמו אזרחים אחרים, שאם לא כן יעמדו במוקדם או מאוחר בפני משבר שממדיו לא ישוערו".

לפיד בישיבת הממשלה, היוםצילום: אמיל סלמן

ולדר מזכיר את הקריאה שקרא לאחרונה העיתונאי נחום ברנע לחרדים, לעשות חשבון נפש, וכותב: "גם בשנאת הגויים ליהודים היה משהו דומה (...) כשהגויים התכוונו ממש לפגוע בנו הם היו זקוקים לאיזה תירוץ".

לדבריו, "כמובן שאין בשום פנים ואופן להשוות שום דבר לשואה, וברור שכוונתם של משנאי הדת היא לא להשמיד פיסית את החרדים (על אף שההסתה הפרועה עלול חס וחלילה לגרום לאסונות נוראיות) (כך במקור, י"א), אך יש להם בפירוש כוונות זדוניות בכל הנוגע לאיכות החיים וליכולתנו לחיות חיים נורמטיביים, ולשלול מאתנו זכויות בסיסיות (...) דיקטטורה במיטבה".

חיים ולדר נחשב פולמוסן חרדי בולט. הוא כותב בקביעות בביטאונה של דגל התורה הליטאית. ספרי הילדים שלו נמכרים בעשרות אלפי עותקים, בעברית ובאנגלית.

מלשכת שר האוצר נמסר בתגובה: "ההשוואה בין לפיד, בן לניצול שואה, לצורר הגדול בהיסטוריה של העם היהודי, היא לא פחות מהסתה מקוממת העושה שימוש פוליטי מכוער בפצע כואב. צר לנו שבמקום להתמודד עם הטיעונים הענייניים בדבר מצבם של המשק והחברה הישראליים והצורך להגדיל את ההשתתפות בשוק העבודה, יש הבוחרים לברוח לשיח מסית מיותר ומסוכן".

יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, גינה את הדברים שכתב ולדר. "אני מכיר טוב את חיים ולדר הוא באמת סופר הילדים המחנך נוער במצוקה בצורה יוצאת מהכלל", אמר דרעי לגלי צה"ל. "אני מסתייג מהדברים, זו טעות קשה מאוד מאוד. אנחנו חייבים להבין שבתוך מדינה הקטנה הזו אנחנו חייבים לשמור על חוטים דקים שיאפשרו לחיות יחד. השואה וכל השוואה או זילות בערך השואה היא בעוכרינו. יאיר לפיד, יש לי המון טענות נגדו ואני חושב שהוא עושה טעויות והערתי לו על זה, אבל להשוות את הבן של טומי לפיד שעבר את השואה זו טעות גדולה שאין בה תועלת".

יו"ר יד ושם, אבנר שלו, גינה גם הוא את הדברים: "השימוש בסמלים ודימויים מתקופת השואה כדי לעשות גזירה שווה בין המציאות שלנו לבין תקופת השואה - פסול מעיקרו. זו מניפולציה לשמה ופגיעה בזיכרון השואה. גם בויכוח פוליטי חשוב ולגיטימי זה, המלווה בשיח כואב ונוקב, עדיין יש לשים גבולות ולהבין שהשוואה של שר אוצר במדינת ישראל לגדול הצוררים, שאחראי על הירצחם של שישה מיליון יהודים, היא חציית קו אדום שתפגע בחברה הישראלית על כל מגזריה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ