ועדת השרים הורתה לקואליציה לתמוך בחוק בגין המסדיר את התיישבות הבדואים

שרי הבית היהודי הסכימו לתמוך בחוק רק לאחר שגובשה שורת הבנות עם רה"מ. ראשי האוכלוסייה הבדואית תקפו בחריפות את ההחלטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בתום דיון סוער, ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה היום (שני) להורות לקואליציה לתמוך ב"חוק בגין" (על פי "מתווה פראוור") השנוי במחלוקת, המסדיר את התיישבות הבדואים בנגב. תמיכת הקואליציה בחוק התאפשרה לאחר ששר השיכון, אורי אריאל (הבית היהודי), הצליח לגבש שורה של הבנות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם השר לשעבר בני בגין, שאפשרו את תמיכת מפלגתו בחוק.

במסגרת הסיכומים, נתניהו חתם על מפה המפרטת את שינויי יעודי הקרקע ביישובים הבדואים השונים. בנוסף, הוקמה ועדת שרים בראשות ראש הממשלה, שתפקח על יישומו של החוק. אחת לחצי שנה יוגש לוועדה דו"ח מפורט המתאר את יישומו של החוק בפועל. השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו), כמעט שפוצץ את הישיבה לאחר שהבהיר כי לא יסכים לחוק אם לא ייתווספו למשטרה מאות תקנים של שוטרים שיוכלו לאפשר את אכיפתו.

על פי פשרה שהושגה איתו, החוק לא יועבר לקריאה שניה ושלישית בכנסת לפני שתושג הסכמה עם משרד האוצר על תוספת של 250 תקנים של שוטרים לשורות הארגון, בנוסף ל-200 תקנים שכבר אושרו. אם לא תושג הסכמה עם האוצר בנושא, החוק יוחזר לוועדת השרים לחקיקה.

  ראשי האוכלוסייה הבדואית בנגב תקפו היום בחריפות את החלטת ועדת השרים לחקיקה, והתעקשו כי התוכנית לא תצא לפועל. "זהו צעד שפוגע בזכויות הבסיסיות של הבדואים, במקום שהמדינה תתרום לאוכלוסיה הבדואית היא פועלת נגדה", אמר ראש העיר רהט פאיז אבו סייהבן, "אני קורא לכל ארגוני זכויות האדם להתנגד להחלטה מפני שהיא פוגעת במרקם החברתי בנגד".

  חוסיין אל רפעיה, פעיל חברתי וראש מועצת הכפרים הבלתי מוכרים לשעבר, טען כי זו תוכנית לא ישימה. "התוכנית בשום פנים ואופן לא תתבצע, האוכלוסייה הבדואית לא תוותר על הקרקעות שלה", אמר, "אני חושב שהמדינה צריכה לשבת עם האוכלוסייה הבדואית ולפתור את הבעיה אחת ולתמיד, הם לא ישבו איתנו בצורה רצינית".

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ