השרים אישרו: ניתן לתבוע אדם בגין לשון הרע על צה"ל

הצעת החוק המכונה "חוק ג'נין ג'נין" תאפשר לתבוע גם במקרה בו נאמרה לשון הרע על גוף ציבורי, ולא רק על אדם פרטי כפי שמתיר החוק כיום

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הקואליציה צפויה לתמוך באישור "חוק ג'נין ג'נין", שלפיו ניתן לתבוע לדין אדם שיוציא את דיבתו של צה"ל רעה, בתובענה אזרחית במסגרת חוק לשון הרע. ועדת השרים לחקיקה החליטה היום (שני) להורות לחברי הקואליציה לתמוך בהצעת החוק שיזם ח"כ יוני שטבון (הבית היהודי) בנושא. "דווקא מי שנשלחו על מנת להגן על אזרחי המדינה וגבולותיה הם שמוצאים עצמם מוכפשים ללא הפסק באמצעי התקשורת השונים", הסביר שטבון בהצעה שגיבש.

ההצעה עברה חרף התנגדותם של שלושה שרים: שרת המשפטים ציפי לבני, שר האוצר יאיר לפיד ושרת הבריאות יעל גרמן. לבני טענה בדיון שההצעה עלולה ליצור "אפקט בומרנג" ולפגוע בחופש הביטוי. מנגד, השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' דרש להרחיב את ההצעה ולהחיל אותה גם על המשטרה ויתר כוחות הביטחון. 

הצעת החוק של שטבון מנסה לתקן פרצה משפטית בחוק איסור לשון הרע הקיים. על פי החוק הנוכחי, במקרה שבו הוצאה לשון הרע על גוף ציבורי – ולא על פרט - לא מתקיימת עילה לתובענה אזרחית או לקובלנה פלילית פרטית ואף לא יוגש כתב אישום. יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין, שהיה שותף להצעה, בירך על ההחלטה לקדם את החוק. לדבריו, "זהו צעד חשוב לשמירה על כבודם ומעמדם של חיילי צה"ל. הצעת החוק תשים סוף להפקרת דמם ושמם הטוב של לוחמינו כך שייגבה מחיר מתאים מיוצרי תעמולת שקר נוסח הסרט 'ג'נין ג'נין'". 

הבמאי מוחמד בכרי (משמאל) ועו"ד ישראל כספי שמייצג את חיילי צה"ל, בבית המשפט העליוןצילום: תומר אפלבאום

על פי דברי ההסבר להצעת החוק, "הפרצה המשפטית קראה לגנב והיה מי שידע לנצל היטב את המצב הבעייתי. משמיציה של ישראל המנהלים נגדה מסעות של דה-לגיטימציה בזירה הבינלאומית ומבקשים להביא להחרמתה של המדינה ואזרחיה בחרו בשנים האחרונות בציבור חיילי צה"ל כמטרה נוחה להאשמותיהם והכפשותיהם, ביודעם כי כל הליך משפטי לא יינקט נגדם". על פי ההצעה, "טענות שקריות רבות נגד חיילי צה"ל הוכחו אמנם במהלך השנים כבדותות ואולם בשל החסימה הדיונית, החיילים שנפגעו והמוניטין הצה"לי שנרמס נותרו ללא כל מענה משפטי".תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ