חוק המשילות אושר בקריאה טרומית בתום דיון סוער במליאת הכנסת

ח"כ ברכה (חד"ש) הוצא מהמליאה לאחר שתקף את יוזם החוק, ח"כ רותם (ישראל ביתנו). ריבלין ופייגלין הצביעו נגד - חרף המשמעת הקואליציונית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בתום דיון סוער, אישרה היום (רביעי) מליאת הכנסת את חוק המשילות והעלאת אחוז החסימה בקריאה טרומית, ברוב של 51 תומכים לעומת 43 מתנגדים, ובהם חברי הקואליציה, ראובן ריבלין ומשה פייגלין מהליכוד.

"גם מי שחושב שלשם הגברת המשילות יש לצמצם את מספר הצעות האי-אמון, יכול לצמצמן לפעם בשבועיים, אסור להגביל אי-אמון ל-61 חברי כנסת", אמר ריבלין והוסיף לתקוף את הסיעה שיזמה את החוק - ישראל-ביתנו, שותפתה של הליכוד ברשימתה לכנסת. "זהו אות קין על מצח הליכוד. אני בתנועה לאומית-ליברלית, לא לאומנית-ליברמנית". עוד הוסיף ריבלין: "אל תדאגו, עוד יהיה סעיף שמי שמתנגד לחוק הזה יגורש מהכנסת".

הדיון במליאה על אישור החוק היה סוער במיוחד. ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש), הוצא מהדיון לאחר שתקף את יוזם החוק, ח"כ דודו רותם (ישראל ביתנו). "האיש הזה והמפלגה שלו הם מסוכנים לעצם הדיון בבית הזה. הוא איש מסוכן. הוא מחבל בעבודת הבית הזה. תוציא אותו, לא אותי", הטיח ברכה.

יוזם החוק, ח"כ רותם וראש סיעת ישראל ביתנו, ח"כ ליברמןצילום: תומר אפלבאום

ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) קרא לעבר יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין (ליכוד): "תגיד את דעתך על ההצעה הזאת שמבזה את כבודה של הכנסת", ואילו אדלשטיין הסכים רק כי "לא טוב להעלות את אחוז החסימה באופן דרמטי". בהמשך קרא לפתור סעיפים אחרים ב"הידברות ולא בחקיקה".

יושבת ראש האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ, היחידה מנציגי האופוזיציה שקיבלה זכות דיבור מעל הדוכן, אמרה כי הצעת החוק "חצופה, ברוטלית, דיקטטורית וצבועה. אתם צוחקים? אם היו 61 חברי כנסת, הם היו מקימים ממשלה. החלטתם להגחיך את הכנסת". יחימוביץ גם תקפה את שרת המשפטים, ציפי לבני (התנועה), שתמכה בחוק בוועדת השרים לחקיקה ולא התייצבה לדיון בכנסת.

חברה של לבני לסיעה, השר עמיר פרץ, עלה לדוכן ומחה על דבריה של יחימוביץ': "סיעת התנועה מתנגדת להצעה הזאת. אי אפשר לומר ששרת המשפטים הובילה את המהלך. שאר סיעות הקואליציה התחייבו שלא לקדם את ההצעה בלי הסכמה שלנו. אנחנו לא נסכים שההצעה הזאת תגיע להמשך החקיקה בלי הסכמות בנושאים שעלו כאן: לא נסכים להעלאת אחוז החסימה, לא נסכים לסתימת פיות של האופוזיציה".

חבר ישראל-ביתנו, השר עוזי לנדאו, ביקש לגונן על הצעת החוק של סיעתו, והבהיר כי החוק לא יקודם בעתיד, אלא אם יהיה מקובל על כל סיעות הקואליציה. "צריכים לקיים דיון רציני וענייני. כוחן של המפלגות הקטנות הוא בסחטנותן. לא רק בגלל האופוזיציה, אלא בגלל מפלגות שנחשבות גדולות אבל הן לא גדולות מספיק", אמר.

יו"ר ש"ס, ח"כ אריאל אטיאס, ויו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, קראו שניהם לדחות את ההצבעה עד שובו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ממסעו בסין. "אתה מכניס אצבע בעין", אמר ח"כ אטיאס ליוזם החוק, ח"כ רותם, "דחה את ההצבעה עד שראש הממשלה יחזור. זה פוגע במפלגות הקטנות. הכדור עגול. יום יבוא ואתם תהיו באופוזיציה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ