שרי הבית היהודי מעכבים את אישורו של חוק הסופרים

במפלגתו של נפתלי בנט הסבירו כי הם "מבקשים לבחון מחדש את שיקולי יוקר המחיה לעומת הגנת הסופרים". כעת, השרים ידונו שוב בהצעת החוק

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

שרי הבית היהודי ערערו על החלטת ועדת השרים לחקיקה התומכת בחוק הספרות והסופרים והודיעו שהם מעוניינים לבחון את "שיקולי יוקר המחיה לעומת הגנת הסופרים". המשמעות: עד שלא יתקיים דיון מחודש בוועדה לענייני חקיקה, מליאת הכנסת לא תוכל לקדם את החוק. בהתאחדות הוצאות הספרים קיוו שהכנסת תשלים אותו עד שבוע הספר הקרוב, בחודש יוני, אולם כעת מבקשים בבית היהודי ללמוד את הנושא מחדש.

גורמים בבית היהודי אמרו ל"הארץ" כי: "החלטנו להגיש ערר על החלטת ועדת השרים לחקיקה לקדם את החוק כדי לבחון אם החוק החדש עוזר לכלל הסופרים או רק ל-20 הסופרים הגדולים. בנוסף, חשוב לנו לבדוק את האיזון שבין שיקולי יוקר המחיה ומשמעות עלות הספרים לציבור על בסיס החוק החדש, לעומת הצורך בהגנה על הסופרים”.

החוק קובע בין היתר כי במהלך שנה וחצי מתאריך הוצאתו לאור של ספר לא ישתנה מחירו, וכך למעשה הוא לא יוכל להיכלל במבצעים בחנויות הספרים. כמו כן, החוק אוסר על חנויות ספרים לתת עדיפות למוציא לאור מסוים.

חברי ועדת השרים לענייני חקיקה הצביעו ביום ראשון בעד החלת רציפות על החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל. שרת התרבות והספורט לימור לבנת העלתה את הצעת החוק שגובש בקדנציה הקודמת בשיתוף משרד המשפטים, המועצה הלאומית לכלכלה בראשות פרופ' יוג'ין קנדל והתאחדות הסופרים והמו"לים בישראל. הצעת החוק עברה בכנסת הקודמת בקריאה ראשונה במליאה והיתה בשלבי דיון סופיים בוועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת לקראת אישורה בקריאה שנייה ושלישית.

נפתלי בנט, שרי מפלגתו מעכבים את אישור חוק הסופריםצילום: תומר אפלבאום

לבנת אמרה בתחילת השבוע: ״בענף הספרים קיים היום כשל חמור המקשה על סופרים להתקיים מיצירתם. מצוקתם זו מסכנת את המשך יצירתם וקידום הספרות העברית. הנפגע העיקרי מכך יהיה הציבור הישראלי שייאלץ להסתפק במגוון ספרותי מצומצם ופחות איכותי".

"אלמלא פיזורה של הכנסת הקודמת, החוק היה שריר וקיים", אמרה לבנת. "גם היום קיים קונצנזוס רחב וחוצה מפלגות בנוגע לנחיצות החוק. אני מאמינה שאשלים את הליך החקיקה שלו בכנסת במהרה. מדובר בחוק חשוב שנועד להבטיח שהציבור הישראלי יוכל להמשיך ליהנות מספרות ישראלית עברית איכותית ומגוונת. ספר הוא אוצר תרבותי ולא עוד מוצר צריכה, וחשוב לעשות את ההבחנה הזאת".

ירון סדן, יו”ר התאחדות הוצאות הספרים, הסביר בתחילת השבוע את ההחלטה לקדם מחדש את החוק ואמר כי ”המשמעות המעשית היא שהממשלה הנוכחית עומדת גם היא מאחורי החוק ששלבי החקיקה הסופיים שלו נקטעו בגלל הבחירות".

סדן הוסיף כי "מצבה של היצירה הספרותית בישראל בכי רע, ותקוותם היחידה של היוצרים העוסקים במלאכה ובהם סופרים, מתרגמים, עורכים, מעצבים ועוד, היא שהחוק להגנת הספרות והסופרים בישראל יעבור סוף סוף אחרי שלוש שנות דיונים, ושהיצירה הספרותית תוכל להמשיך ולפרוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ