שובו של הדיל

הרב עובדיה תומך במועמדות עמאר-אריאל לרבנות הראשית

זו הפעם הראשונה שבה ש"ס הרשמית תומכת ברב המזוהה כציוני ולא ברב אשכנזי-חרדי. מועמדות הרב דוד סתיו לתפקיד ספגה מכה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
יאיר אטינגר

רגע לפני שגווע סופית, ולמרות מתנגדיו בקואליציה, הדיל בין ש"ס לבית היהודי על הרבנות הראשית חוזר לחיים. מנהיגה הרוחני של התנועה, הרב עובדיה יוסף, צירף בצהריים (שני) את חתימתו על מכתב מאת הרב הראשי שלמה עמאר והרב של רמת גן יעקב אריאל ובו הם מודיעים על רצונם לשמש "שנינו בכתר אחד" כרבנים הראשיים לישראל.

המכתב הזה, המיועד לרב חיים דרוקמן ראש ישיבות בני עקיבא, הוא הפעם הראשונה בה ש"ס הרשמית תומכת ברב המזוהה כציוני, ולא ברב אשכנזי-חרדי, דבר שכבר מעורר מתיחות עם יהדות התורה ופטרוניה הרוחניים. "אנו מודיעים בזאת", כותבים הרבנים עמאר ואריאל, "כי החלטנו להיענות לפניותיהם של גדולי ישראל ולהציג את מועמדותנו כמקשה אחת לתפקיד הרבנים הראשיים לישראל בבחירות שייערכו אי"ה בחודשים הקרובים".

המכתב הוא מכה לרב דוד סתיו, שעמד להודיע כי הוא חוזר בגלוי להתמודדות על הרבנות הראשית. סתיו הוריד פרופיל תקשורתי בשבועות האחרונים לאחר שנאלץ לאפשר לבית היהודי ולפורום של רבנים בכירים במחנה הדתי-לאומי למצות את הניסיונות להגיע להסכמות עם ש"ס. סתיו, שהתחייב פומבית להסיר את מועמדותו אם הרב אריאל יתמודד, נאלץ כעת לשקול את צעדיו. אחר הצהריים הודיעה סיעת העבודה על תמיכתה במועמדותו של הרב סתיו כרב ראשי.

הדיל עמאר-אריאל כבר נחשב בימים האחרונים כפגר פוליטי: סיעת הבית היהודי, שקרועה בשאלת הרבנות הראשית, נתנה לש"ס פרק זמן קצוב להשיג את חתימתו של הרב עובדיה על הדיל. מעטים במפלגה הדתית-לאומית העריכו שהרב עובדיה אכן ייענה לאתגר, שאותו הגדירה ח"כ איילת שקד כ"אולטימטום" שהמפלגה נתנה למנהיגה הרוחני של המפלגה הדתית, ונאלצה לחזור בה.

הרב עובדיה יוסףצילום: אוליבייה פיטוסי

גם עכשיו, סיכויי הדיל מוטלים בספק. התנועה, יש עתיד וישראל ביתנו – כולן כבר הצהירו על תמיכתן בסתיו – כבר אמרו כי יתנגדו לחקיקה פרסונלית בעניין הרבנים הראשיים, והדיל הזה כולל שני תיקוני חקיקה שכאלה. האחד יאפשר לרב עמאר להתמודד לכהונה שנייה בניגוד לחוק הקיים, והשני יאפשר לרב אריאל להתמודד למרות שעבר את גיל 70.

המכתב הזה הוא גם סדין אדום בפני יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, שטרם גילה מי המועמד שלו לרבנות הראשית אבל ברור כי הוא תומך בסתיו. בנט מתמודד מזה כשבועיים עם אופוזיציה פנימית גלויה שאותה מוביל השר אורי אריאל. אריאל, בשליחות רבני הימין השמרני "תקומה", פועל להפלת מועמדותו של הרב סתיו, וכעת נראה כי הוא קרוב להשגת המטרה.

השר אריאל הוא אחד משושביני הדיל עמאר-אריאל, והוא זה שהגיש את הערר על הצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) להגדלת הגוף הבוחר את הרבנים. ההצעה של שטרן משפרת דרמטית את סיכוייו של סתיו, ואולם אם תוחזר לדיון בממשלה סיכוייה לעבור פוחתים. בנט יצא במידה מסוימת נגד רבני המגזר, כאשר בניגוד לדעתם הביע תמיכה בחוק של שטרן, ואולם לא ברור עד כמה יעז ללכת רחוק נגד הרבנים ובראשם הרב דרוקמן. ייתכן כי בנט יעדיף כי מלאכתו תיעשה בידי אחרים, כלומר שהדיל עמאר-אריאל יופל על ידי בני בריתו בקואליציה, ובראשם שר החינוך הרב שי פירון מסיעת יש עתיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ