לבני לבנט: לא אאשר הגבלת פעילות נשות הכותל

השינוי בתקנות המקומות הקדושים דורש את הסכמת שרת המשפטים, שתסרב. בנט בתגובה: לבני חיבלה במגעיי עם נשות הכותל כדי להשיג כותרת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שרת המשפטים ציפי לבני פנתה אמש (רביעי) לשר לשירותי דת, נפתלי בנט והבהירה לו כי התקנות שהוא מנסה לכונן כדי להגביל פעילות נשות הכותל, בניגוד לפסיקת בית המשפט המחוזי בירושלים, לא יזכו לתמיכתה. בנט תקף את לבני בחריפות ואמר כי היא נוהגת כ"פיל בחנות חרסינה" ומחבלת בסיכוייו להשיג פשרה עם נשות הכותל שתספק את כל הצדדים.

בפסק הדין של בית המשפט המחוזי בירושלים, מהחודש שעבר קבע השופט משה סובל כי תפילת נשות הכותל ברחבת הכותל המערבי "כמנהגן" לא מהווה עבירה פלילית. השופט דחה את הערר שהגישה המשטרה על החלטת בית משפט השלום בבירה לשחרר ללא תנאים מגבילים חמש מנשות הכותל שנעצרו ברחבה המרכזית במהלך תפילת ראש חודש אייר . 

לפני שבועיים הודיע היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, בתום דיון שבו השתתף גם בנט כי החליט לא לערער על פסק דינו של בית המשפט המחוזי. עם זאת, בקרב נשות הכותל עלה חשש שהפסיקה הדרמטית עשויה להתבטל, מאחר ובנט הודיע כי בכוונתו להסדיר את הנושא באמצעות תיקון החוק ולהגדיר מחדש מהו "מנהג המקום" בכותל המערבי.

"זה למעלה מעשרים שנה שנשים נאבקות על זכותן להתפלל בכותל המערבי, בחלק המוכר כעזרת נשים, לקרוא מהתורה, להניח תפילין ולהתעטף בטליתות", כתבה לבני לבנט. "לאחר שנים של מאבקים ופרשנות כי הדבר מנוגד למנהג המקום קבע בית המשפט המחוזי כי למונח ״מנהג המקום״ יש להעניק פרשנות לאומית ופלורליסטית וכי אין בתביעתן של הנשים על זכותן להתפלל בדרכן משום הפרת מנהג המקום".

לבני הוסיפה בלשון אזהרה כי "הואיל ונמסר לי כי הנך פועל לתיקון התקנות שבנדון, ראיתי לנכון להפנות תשומת ליבך כי בהתאם לסעיף 4 לחוק השמירה על המקומות הקדושים, תיקון התקנות שבנדון דורש הסכמת שרת המשפטים. נוכח זאת, אני מביאה לידיעתך את עמדתי העקרונית בנושא, עוד טרם התקנת תקנות חדשות: קביעת בית המשפט מקובלת עליי, ואני סבורה שהיא גם עולה בקנה אחד עם התמורות המשמעותיות והחיוביות לקידום שוויון לנשים בחברה הישראלית - החילונית והדתית. אני מאמינה שהבשילה העת - חוקתית וחברתית-תרבותית - ליישם מדיניות סובלנית ופלורליסטית בכותל המערבי, ולאפשר לנשים להתפלל על-פי דרכן ואמונתן ,בעיקר מקום שהן עושות כן באזור המיועד לנשים בלבד בחלוקה הקיימת מזה שנים בכותל. כך שגם מבחינת זרמים שונים, שאינם מפרידים בתפילה, יש בכך פשרה מסוימת והמעטת פגיעה אפשרית ברגשות".

לבני הוסיפה "אקווה כי נוסח התקנות שבכוונתך להתקין מתוקף סמכותך כשר הממונה על שירותי הדת, יביאו לידי ביטוי את קביעת בית המשפט ותמיכתי המהותית בה".

תגובתו של השר לשירותי דת, נפתלי בנט לא אחרה להגיע - הוא תקף הערב בחריפות את לבני, וטען כי פעלה לחבל במגעיו עם נשות הכותל רק כדי "להשיג כותרת בעיתון".

בנט הופתע מהמכתב ששיגרה אליו לבני, שהגיע לכלי התקשורת עוד לפני שהגיע אליו. בעקבות הפרסומים הוא פרסם תגובה בוטה וזועמת נגד שרת המשפטים. לדבריו, "ציפי לבני "שלחה" לי מכתב בו היא אומרת שלא תאפשר להתקין שום תקנות בכותל. היא נכנסה בי. כותרת בערוץ 2. וואו. (כמובן שלא קיבלתי שום מכתב, שהרי היה חג, ואין לשכה שפועלת. כלומר תרגיל תקשורתי למתחילים)".

בנט טען שלבני פגעה בהודעתה בסיכויים לגבש פשרה עם נשות הכותל והתנהלה – לדבריו - "כמו פיל בחנות חרסינה". לדברי בנט, "ניהלתי לא מעט שיחות עם שני הצדדים, והיה לי יסוד להניח שנצליח להגיע לפשרה בה כל צד יוותר קצת, ואני *לא* אצטרך לתקן תקנות. בימים הקרובים קיוויתי להשיג פשרה זו. אגב, זו הפעם הראשונה ששר דתות מנהל שיחות עם נשות הכותל." אלא שלדבריו, "אז באה ציפי לבני. היא הודיעה בתקשורת לפני שעה קלה שלא תאפשר לי להתקין תקנות. אכן, בכוחה לעשות זאת כשרת משפטים. זה כמובן חותר תחת יכולתי להשיג את הפשרה. התקנות היו המנוף שלי על מנת להשיג את הפשרה המיוחלת".

בנט הוסיף כי "לבני לא דיברה איתי. לא התייעצה איתי על מנת להבין איפה אנחנו עומדים בניסיונות הפישור העדינים. היא פגעה מאוד בסיכוי להגיע לפשרה וכאמור, את המכתב שהיא כביכול העבירה לי, לא באמת קיבלתי. הכל בשביל להשיג כותרת בעיתון. חבל. לא כך צריך לנהוג שר בישראל. אני מקווה שהיא מנהלת את המו"מ עם הפלסטינים בצורה יותר רצינית ולא בספינים".

ההתנצחות בין השנים לא נפסקה אחרי תגובתו של בנט: לבני, הגיבה לדבריו בפוסט בפייסבוק: "נפתלי בנט, נו באמת!", כתבה שרת המשפטים והוסיפה, "השר בנט נסער. הוא טוען שלא התייעצתי איתו לפני שכתבתי לו מכתב שבו הבהרתי את עמדתי באשר לתפילת נשים בכותל. אז בנט, נאה דורש נאה מקיים: מאז שפרצה סערת הכותל ועד היום השר בנט לא התקשר ולא עדכן אותי בניסיונות הפשרה שהוא טוען שהוא מנהל בסוגייה, למרות שעל פי החוק שנינו אמורים לחתום על התקנות ולכן אין לו להלין אלא על עצמו".

לדבריה, "בנט אולי יופתע לגלות שאני באופן אישי מתפללת בבית כנסת אורתודוכסי ומחילה על עצמי מנהגים אלה, ואני מודה שהיה קשה לי אישית לראותן מתפללות בדרך אחרת ולעכל זאת אבל אני מאמינה שהבשילה העת - חוקתית וחברתית-תרבותית - ליישם מדיניות סובלנית ופלורליסטית במדינת ישראל. יש להוסיף כי התפילה המדוברת היא באזור המיועד לנשים בלבד. כך שגם מבחינת זרמים שונים, שאינם מפרידים בתפילה, יש בכך פשרה מסוימת והמעטת פגיעה אפשרית ברגשות. אני מאמינה שהתקנות בעניין תפילת נשים בכותל צריך שיהיו ברוח קביעת בית המשפט - זו הפשרה הפלורליסטית והערכית שצריך לקבל. איני מחפשת קרבות והכרעה בין זרמים ביהדות אני שואפת לכבוד הדדי וכולי תקווה שהתקנות המשותפות יתנו לכך ביטוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ