יהונתן ליס
יהונתן ליס

לראשונה מאז כניסתו לתפקיד שר האוצר, התייצב היום (חמישי) יאיר לפיד לצ'ט וידאו חי עם גולשי עמוד הפייסבוק שלו. באירוע שדמה יותר מכל לתכנית אירוח, ישב לפיד אל מול המצלמה, לבוש בחולצה השחורה המזוהה עם ימיו כמנחה, ובמשך ארבעים דקות הקריא עשרות שאלות שהופנו אליו וירה ללא בדל היסוס תשובות נרחבות, שלף נתונים והציג דוגמאות. ניכר היה שהכין את שיעורי הבית היטב. 

"הנה אני פה מולכם", אמר לפיד לצופים. "זאת לא תקופה קלה. לא למדינה ולא לאף אחד. אני אמשיך לדבר אתכם, כי זאת חלק מהפוליטיקה החדשה".

הירידה החדה בפופולריות של לפיד, שבאה לידי ביטוי בסקרי דעת הקהל האחרונים, ניכרה היטב בשאלות שנשאל. הגולשים תהו אם אינו חש שבגד במצביעים, מדוע לא השתלח בוועדים הגדולים ומדוע הוא פוגע דווקא במעמד הביניים. לפיד היה נחוש לשכנע שכל מעשיו מכוונים כדי להקל על מעמד הביניים, שהוא לא נסוג מחזון הפוליטיקה החדשה, שהקיצוץ החד הוא עניין זמני.

הווידאו צ'ט הוא האירוע התקשורתי האחרון בינתיים של לפיד במסגרת בליץ תקשורתי, שכלל ראיונות לשלושת ערוצי הטלוויזיה בשבוע שעבר ולשתי תחנות רדיו השבוע. סקר "הארץ" שפורסם היום מגלה שמעמדו של לפיד נמצא בשפל המדרגה. שביעות הרצון מתפקודו היא 19% בלבד, לעומת 53% מהציבור שאינם שבעי רצון.

הזמנה לצ'ט בדף הפייסבוק של יאיר לפיד

כשלפיד נשאל אתמול על ידי גולש אם אינו מתחרט על הבגידה במצביעיו השיב: "אין לי על מה. לא הפרתי את ההבטחות שלי", ופירט את שורת הצעדים שיביאו בעתיד להקלה על מעמד הביניים. "בפעם הראשונה לוקחים מהוועדים הגדולים. הקמנו ועדה לבחינת הסדרי החובות לטייקונים. כל זה מיועד לטובתך. כל שקל שנביא משם יושקע במעמד הביניים. אבל זה לא קורה בשבוע".

למרות שהקפיד לחזור ולהבטיח שבתוך "פחות משנתיים" יחוש מעמד הביניים בשיפור במצבו הכלכלי, לפיד סירב אתמול להודיע כי הוא מגביל את הגזירות שהטיל בזמן. "אני לא רוצה להיות אדם לא אחראי שמבטיח הבטחות ללא כיסוי".

פעם אחרי פעם נדרש לפיד להסביר מדוע לא פגע בוועדים הגדולים. "נטפל בחברת החשמל ובנמלי הים", הבטיח והוסיף כי "לא צריך ללכת למלחמה רק בשביל ללכת למלחמה". בהמשך התייחס לדרישתו לשוויון בנטל ולהכנסת הערבים והחרדים למעגל העבודה. הוא מחה על כך שעשרות אלפי החרדים שהשתתפו בהפגנה הערב בירושלים כינו את הגיוס לצה"ל "גזירה": "גיוס זה לא גזירה. יושב פה הבן שלי, הוא התגייס לצבא. להיות חלק מהמדינה הזאת, לשרת את המדינה שבה אתה חי, זאת לא גזרה. זה חלק מלהיות ישראלי".

"לפיד הוא אשף תקשורת", אמרו אתמול גורמים באופוזיציה, "במקום להחליט על שינוי במבנה התקציב, הוא מעדיף לנסות ללטף את התומכים כדי למזער נזקים". אלה הוסיפו כי "למרות זאת, טוב וחשוב שלפיד מתייצב מול הציבור ולא חושש להגן על ההחלטות שלו. אחרי הכל, מדובר בהתנהגות ציבורית ראויה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ