שר הרווחה: העניים מבחירה צריכים לצאת לעבוד

השר כהן אמר את הדברים בתגובה לדו"ח ה-OECD, לפיו שיעור העוני בישראל הוא הגבוה ביותר מבין חברות הארגון. ביקורת באופוזיציה על נתוני הדו"ח

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר הרווחה מאיר כהן קרא אתמול (חמישי) ל"עניים מבחירה" לצאת ולעבוד. כהן אמר את הדברים בתגובה לנתוני ה-OECD (ארגון המדינות המפותחות), לפיהם שיעור העוני בישראל הוא הגבוה ביותר מבין 34 המדינות החברות בארגון.

לדבריו, "מדינת ישראל לא תוכל לאורך זמן לכסות את הדברים האלה על ידי קצבאות. אנחנו קוראים לאותם עניים מבחירה - רבותיי צאו לעבוד". כהן אמר את הדברים לחדשות ערוץ 2. עם זאת, על פי אותם נתונים, 60 אחוזים מהמשפחות העניות בישראל הן משפחות עובדות שלא מצליחות להיחלץ ממעגל העוני.

לפי הנתונים, ישראל ממשיכה להיות אחת המדינות בעלות אי השוויון הגדול ביותר בהכנסות, כשבין 2007 ל-2010 כמעט ולא נרשם בה שינוי במדד אי השוויון. בתקופה זאת גדל העוני בקרב ילדים וצעירים בישראל בשיעור הרביעי בגודלו מבין מדינות ה-OECD, בעוד שיעור העוני בקרב קשישים ירד.

מאיר כהן עם יאיר לפיד ויעל גרמןצילום: מוטי מילרוד

בניגוד למגמה העולמית, בה נרשמה ירידה בשכר הן בקרב העשירים ביותר והן בקרב העשירון התחתון, בישראל נרשמה עלייה קלה בהכנסות שני העשירונים הקוטביים. הגידול באוכלוסיה הענייה בישראל היה הגבוה ביותר מבין מדינות הארגון. בכך הפכה ישראל למדינה המובילה בשיעור אזרחיה העניים, ועקפה את מקסיקו.

הנתונים עוררו ביקורת נוקבת בקרב סיעות האופוזיציה. יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ, אמרה אתמול כי "עוני הוא סבל עמוק של רבים, כשל מוסרי חברתי, ובעיה כלכלית חריפה". לדבריה, "הפחתת העוני היא יעד לאומי, שאותו יש למדוד ובו יש להיאבק, לא פחות מאשר באינפלציה או בגרעון. למרבה הצער, התוכנית הכלכלית מכילה מחוללי עוני וגזרות במקום מחוללי היחלצות ממנו. למרות הממשלה, ניאבק כדי שהכתם הזה יוסר".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, האשימה את ראש הממשלה באחריות לנתונים. לדבריה, "השתיקה של נתניהו אל מול הנתונים העולים מדו"ח ה-OECD מחפירה, במיוחד לאור העובדה שהוא האחראי הישיר לנתונים האלה. במשך שנים נתניהו הנהיג כאן מדיניות פחדנית, אכזרית וחסרת אחריות, ובאמצעות הורדת מסים והתנהלות כלכלית מופקרת הוא חפר בור עמוק בתקציב המדינה, וקבר בו 21% מהאוכלוסייה".

גלאון הוסיפה כי "הממשלה החדשה ממשיכה בנאמנות את דרכה של קודמתה, ורק לפני שבועיים הפילה שוב את חוק יסוד זכויות חברתיות שהעליתי להצבעה בכנסת. הנתונים לפיהם כל ישראלי חמישי וכל ילד שלישי הם עניים, הם חרפה שאשם בה ראש הממשלה. במקום לתקן את הנזקים האיומים של נתניהו, שר האוצר החדש ממשיך את דרכו, ומוביל את החברה הישראלית לעבר עתיד חברתי-כלכלי עגום ומביש". 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ