ח"כ מצנע: מטריד שלשרי הקבינט אין ניסיון בקבלת החלטות

בראיון בגל"צ שעסק במצב בסוריה, ביקר מצנע את הרכב הפורום המצומצם של הממשלה. "מקווה שנתניהו מודע לכך שאין סביבו כוח חשיבה מנוסה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ עמרם מצנע (התנועה) מתח הבוקר (ראשון) ביקורת על הרכב הקבינט המדיני-ביטחוני בממשלת נתניהו, לה שותפה מפלגתו, ואמר כי "מטריד שבחדר הקבינט יושבים שרים שאין להם ניסיון בקבלת החלטות".

"חסרים לי אנשים שכבר היו שם ועברו תקופות של מתח וצורך בקבלת החלטות", אמר מצנע בראיון לגלי צה"ל, שעסק במצב בסוריה ובהשלכותיו על ישראל. "אני מוטרד ומודאג. בסופו של דבר יש ערך עצום לניסיון, למרות שבזמן אחרון נהוג לזלזל בנושא הזה".

"היום, כשאתה מסתכל על הקבינט יושב שם ראש ממשלה שהוא בעל ניסיון, לידו שר הביטחון וכל האחרים לא היו במעמדים האלה", הוסיף מצנע. "המציאות הזו בהחלט מטרידה, ואני מקווה שראש הממשלה ער לכך שאין סביבו את כוח החשיבה ואת כוח הניסיון והיכולת לקבל החלטות רגישות".

יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, עמרם מצנעצילום: מיכל פתאל

זו אינה הפעם הראשונה בה מותח מצנע ביקורת על מינויים בממשלה בה חברה תנועתו. לפני כחודש אמר מצנע כי "יאיר לפיד כשר אוצר זה הימור", והוסיף כי "לא יכול להיות מצב ששר מגיע לתפקידי ביצוע בלי שניהל בחייו כלום. לנהל ולהוביל זה מקצוע. היום יש בממשלה שרים שלא היו שותפים להחלטות קשות".

בקבינט המדיני בטחוני חברים כיום, לצד ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון משה יעלון, גם שרת המשפטים ציפי לבני, שהיתה חברה בפורום בממשלות קודמות והיא בעלת ניסיון מדיני עשיר; שר האוצר יאיר לפיד, שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט, שר התקשורת והגנת העורף גלעד ארדן והשר לבטחון הפנים יצחק אהרונוביץ'.

הממשלה הנוכחית נפרדה משורה של שרים בעלי ניסיון עשיר בתחום הבטחוני ובתחום פעילות הקבינט, בהם שר הבטחון לשעבר אהוד ברק והשרים דן מרידור ובני בגין. הרמטכ"ל לשעבר, שאול מופז, ישב גם הוא בקבינט במהלך התקופה הקצרה בה היה חלק מממשלת נתניהו. לעומתם, לפיד, בנט וארדן מגיעים בלא ניסיון מקביל וגם ההתמחות של אהרונוביץ', שמילא אותו תפקיד גם בממשלה הקודמת, מוגבלת בעיקר לתחומי משרדו.

הקבינט המדיני-בטחוני, שכלל בממשלה הקודמת 15 שרים חברים וחמישה משקיפים, צומצם משמעותית עם כינונה של הממשלה הנוכחית וכיום חברים בו שבעה שרים בלבד. בשל גודלו של הקבינט הקודם, הוא נחשב לפורום בעייתי ומרובה הדלפות ולכן הדיונים הביטחוניים הרגישים התנהלו בוועדת שרים לא פורמלית אחרת, "השביעייה" (שהורחבה בהמשך לשמיניה ולתשיעיה). כעת, פורק הפורום והדיונים החסויים שהתנהלו בו מתקיימים כולם בקבינט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ