השרים אישרו: אדם שהטריד מינית יפצה משמעותית קרבן גם ללא הוכחת נזק

לפי ההצעה, שזכתה לתמיכת ועדת השרים לחקיקה, גובה הפיצויים ישולש ויעמוד על 150 אלף ש"ח, גם לללא הגשת תביעה אזרחית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה בכנסת החליטה אתמול (ראשון) לתמוך בהצעת חוק שתאפשר לבית המשפט לחייב אדם שהורשע בהטרדה מינית לשלם פיצויים משמעותיים לקרבן, גם ללא הוכחת נזק.

יוזמת ההצעה, ח"כ מיכל רוזין (מרצ), מבקשת שגובה הפיצויים במקרים אלה יעמוד על 150 אלף שקלים. לדבריה, האיום בפגיעה בכיסו של מטריד צפויה לצמצם משמעותית את מספר ההטרדות המיניות בישראל. כיום, החוק מגביל את סכום הפיצויים ל-50 אלף שקלים בלבד וכדי לזכות בפיצוי גבוה יותר הקרבן נדרש להגיש תביעת נזיקין ולהוכיח את הנזק שנגרם לו. לדברי רוזין, "כיום, נשים רבות שמוטרדות מינית מאבדות את מקום עבודתן ולא פעם נזקקות לטיפול פסיכולוגי ממושך. מדובר בנזק כלכלי משמעותי, שהחוק הקיים לא מצליח לפצות עליו. כשרף הפיצויים עומד על 50 אלף שקלים, ובדרך כלל שופטים פוסקים פחות, נשים מבינות שאין טעם להתחיל את כל המסע ולהתלונן נגד המטריד".

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "על ידי העלאת תקרת הפיצוי האפשרי, תוגבר הענישה האזרחית בגין מעשה ההטרדה או ההתנכלויות בגינה, שהם מעשים חמורים וקשים; בכך תוגבר גם ההרתעה מביצוע הטרדות מיניות, לאור המחיר אשר ייאלץ הנאשם לשלם ברמה הפלילית ולאור הסכום שייאלץ לשלם ברמה האזרחית.

לדברי רוזין, להגדלת סכום הפיצוי יש משמעות כפולה - מחד, העברת מסר לציבור כי יש מחיר כלכלי משמעותי על עבירת ההטרדה המינית, ומאידך, מסר למערכת המשפט כי המחוקק רואה בחומרה את נושא ההטרדות ומציב רף גבוה של ענישה כלכלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ