לראשונה: ההצבעות בוועדת השרים לחקיקה יהיו גלויות

אופן ההצבעה היה חסוי מקום המדינה והביא לרקימת דילים פוליטיים שחיזקו מעורבות בעלי אינטרסים בחקיקה. הפרוטוקולים יישארו חסוים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שרת המשפטים, ציפי לבני, הודיעה היום (רביעי) כי החל מהישיבה הקרובה של ועדת שרים לענייני חקיקה, אופן הצבעת השרים על הצעות החוק יהיה גלוי. מדובר בצעד ראשון לעבר הפיכת פעילות הוועדה לשקופה יותר, אולם בשלב זה לא ייחשפו פרוטוקולים עם הדברים המלאים שאמרו השרים בנוגע להצעות החוק שנידונות.

ועדת השרים לענייני חקיקה קובעת הלכה למעשה אילו חוקים יזכו לתמיכת הממשלה ויעברו בכנסת, ואילו חוקים ייגנזו. עד היום, היו דיוני הוועדה חסויים לחלוטין ואף לא נוהל פרוטוקול כדי לא לגרום ללחץ על השרים. בפועל, היעדר השקיפות גרר "דילים" פוליטיים חסויים שמנעו העברת חקיקה בתחומים שונים וחיזק מעורבות של גורמים בעלי אינטרסים בקידום החקיקה בישראל.

לבני, המכהנת כיו"ר הוועדה, הבהירה בישיבה הראשונה של ועדת השרים לחקיקה כי בכוונתה לשים קץ לעמימות ולחשאיות בה פועלת הוועדה עוד מימי קום המדינה. בעקבות התנגדויות והסתייגויות להחלטה, קיימה שרת המשפטים סדרת התייעצויות עם גורמים מקצועיים והחליטה כי "חרף ההתנגדויות ערך השקיפות גובר, ולכן בשלב ראשון אופן ההצבעה של השרים יהפוך לגלוי". 

שרת המשפטים ציפי לבני, יו"ר ועדת שרים לחקיקה צילום: אמיל סלמן

בדיון הקרוב בוועדת השרים אמורה לעלות הצעת חוק של חברי הכנסת אורית סטרוק ויריב לוין לעגן בחקיקה את השקיפות בוועדה.

בוועדת השרים חברים 13 שרים. מלבד לבני חברים בה שר האוצר יאיר לפיד, שר החינוך שי פירון ושרת הבריאות יעל גרמן מיש עתיד, אורי אריאל ואורי אורבך מהבית היהודי, שר הפנים גדעון סער, השר לענייני אסטרטגיה ומודיעין יובל שטייניץ, שרת התרבות לימור לבנת ושר התקשורת גלעד ארדן מהליכוד וכן גם נציגי ישראל ביתנו, השר יצחק אהרונוביץ’, שרת הקליטה סופה לנדבר ושר החקלאות יאיר שמיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ