בנט הורה לתמוך בחוק, 9 מחברי סיעתו נעדרו מהמליאה

מרבית חברי הבית היהודי נעדרו מהצבעה על "חוק שטרן" שמציע להרחיב משמעותית את הגוף הבוחר של הרבנים הראשיים, בניגוד לעמדת היו"ר

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

"חוק שטרן" שמציע להרחיב באופן משמעותי את הגוף הבוחר של הרבנים הראשיים עבר היום (רביעי) במליאת הכנסת ברוב גדול - 53 תומכים לעומת 14 מתנגדים – בקריאה טרומית. לפי החוק, שהציע ח"כ אלעזר שטרן (התנועה), הגוף הבוחר שאמור להתכנס בחודשיים הקרובים לבחור שני רבנים ראשיים יגדל מ-150 חברים כיום, רובם רבנים, ל-200, ובהם ייצוג נכבד לנשים. מבחינת הכנסת זהו עוד שלב בדרך לאישור החוק אלא שהדרמה האמיתית התרחשה בסיעת הבית היהודי. מרבית חברי הסיעה נעדרו מההצבעה, למרות החלטת ברורה בנושא להצביע בעד החוק, מה שמגביר את הבעבוע הפנימי בסיעת הבית היהודי.

למעשה, רק שלושה מחברי הבית היהודי – השרים נפתלי בנט ואורי אורבך וח"כ איילת שקד – נכחו בהצבעה והצביעו בעד החוק, כפי שקבעה הסיעה לפני כשלושה שבועות. היעדרותם של יתר תשעת החברים בסיעה מבטאת התמרדות נגד בנט, ומשקפת נאמנה את החלוקה האידיאולוגית בתוך הסיעה הדתית לאומית. בנט, אורבך ושקד מייצגים את האגף המתון, אבל בעניין הרבנות הראשית הם מהווים רק רבע מהסיעה. הם חוברים לגורמים אחרים בציונות הדתית מחוץ לסיעת הבית היהודי, ובמיוחד ביש עתיד (למשל השר שי פירון וח"כ עליזה לביא) ובהתנועה (ח"כ אלעזר שטרן).

באופן רשמי, הבית היהודי תומך בגרסה מצומצמת של חוק שטרן. תשעת החברים נעדרו מההצבעה, וחלקם הסבירו כי היה קיזוז עם חברים מסיעות אחרות וכי ממילא הובטח רוב להצעת החוק של שטרן. הבית היהודי תמך בחוק בלחץ בנט, בעמדה המנוגדת לעמדת רבים מרבני הציונות הדתית, המנסים בשבועות האחרונים לקדם דיל עם ש"ס לבחירתם של הרב שלמה עמאר ושל הרב יעקב אריאל.

נפתלי בנטצילום: אמיל סלמן

באופן רשמי בנט נאלץ לאמץ את הדיל, ולקדם אותו (ייתכן שהחוק שיתיר את התמודדותו של הרב אריאל יעלה לוועדת השרים לענייני חקיקה כבר ביום ראשון הקרוב), אבל במקביל יו"ר הבית היהודי מקדם גם את חוק שטרן – שלכאורה עומד בסתירה חריפה לדיל. אם יוגדל הגוף הבוחר ל-200 חברים, ויגדל בו משקלן של נשים על חשבון הרבנים, למשל, הדבר משפר את סיכוייו של הרב דוד סתיו להיבחר כרב ראשי.

בתוך הציבור הדתי לאומי, ובפרט בקרב רבניו, יש קואליציה חזקה נגד מועמדותו של סתיו, וממילא גם נגד חוק שטרן שנתפש כחוק שאמור להבטיח את בחירתו של סתיו. מוקדם יותר השבוע נערך כנס של רבנים מהאגף החרד"לי שקראו להחרים את הבחירות לרבנות אם יעבור חוק שטרן. נראה כי הקריאות הללו השפיעו על מרבית חברי הבית היהודי להיעדר היום מההצבעה.

בסביבתו של בנט הדפו את הטענות כי יו"ר הבית היהודי לא מצליח להשליט את מרותו על הסיעה, ואמרו כי "כולם מרוצים בבית היהודי". לדברי מקורבו, בנט נתן לחברי סיעתו להיעדר מהמליאה, ובלבד שהחוק יעבור. חלק מהח"כים דאגו לקיזוז עם ח"כים שתמכו בחוק. לפי הפרשנות הזאת, בנט בעצם נחל ניצחון. מצד אחד נתן לחברי סיעתו את התחושה שהם יכולים לציית לרבנים שלהם, וומצד שני הוא השיג את העברת החוק ואת העובדה שהשר אורי אריאל משך את הערר שלו על החוק שאותו הגיש לוועדת השרים לענייני חקיקה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ