דיוני ועדת פרי הופסקו עקב מחלוקת בנושא הסנקציות הפליליות

לפי גורמים בוועדה, לפיד פועל בניגוד להסכם הקואליציוני; "יש עתיד" תוקפת: היעדר חובת השירות מעמיד את המשך קיום הקואליציה בסכנה

יהונתן ליס
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
גילי כהן

ישיבת ועדת פרי, הדנה ברפורמת הגיוס, הופסקה הלילה (שני) כיוון שלא הושגה הסכמה על סעיף 39, העוסק בהפעלת סנקציות פליליות באופן אוטומטי במקרה שלא תהיה עמידה ביעדי גיוס החרדים. יו"ר הוועדה, יעקב פרי, התייעץ עם יאיר לפיד ובהנחייתו הוחלט לפזר את הישיבה. במהלך היום יקיימו סיעות הקואליציה מגעים טלפוניים כדי להגיע לסיכום שיאפשר חזרה לשולחן הדיונים.

גורמים בוועדה טוענים שפרי הכריז על סגירת הישיבה מכיוון שלפיד לא מעוניין לחזור לנוסח הטיוטה המקורי שהוגש בשבוע שעבר. לטענתם, דרישותיו של לפיד מנוגדות להסכם הקואליציוני, לרוח הוועדה ולחוות הדעת של המשפטנים.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון אמר במהלך הערב כי "אווירה של שנאה ודה-לגיטימציה מחזירה את הגלגל לאחור. בכל פעם שהעניין הזה מתלהט ומגיע לטונים של איום, אנחנו הולכים לאחור. זה מחייב אותנו לתהליך שקול ואחראי". הוא הוסיף כי "המציאות בשטח ברורה ותהליך ההשתלבות של החרדים הוא בלתי נמנע, גם בצבא וגם בשוק העבודה. אם נדע לעשות זאת באופן אחראי, המספרים יאמירו".

ב"יש עתיד" הביעו הלילה זעם על התנהלותו של שר הביטחון במסגרת דיוני וועדת פרי. "התנהלות שרי הליכוד-ביתנו בדיוני ועדת פרי לשוויון בנטל היא הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני ומעמידה בסכנת החמצה את ההזדמנות ההיסטורית להביא לשוויון בנטל השירות הצבאי והכלכלי", אמרו במפלגה. "החלת חובת השירות וחוק שירות בטחון על כלל האוכלוסייה היא צעד הכרחי ביצירת שוויון בחברה הישראלית". לדבריהם, אם לא תוחל חובת השירות, הדבר "מעמיד בסכנה את המשך קיומה של הקואליציה".

מוקדם יותר החליטה הוועדה כי יעלון יגבש בתוך שנתיים שורה של תקנות שיקבעו מי יהיו העילויים שיזכו לפטור. ראשי הישיבות יוכלו להשתתף בקביעת זהות מקבלי הפטור, אם יחליטו לשתף פעולה עם המדינה בגיבוש מתווה הגיוס. יעלון נוטה להתפשר ולהסכים לסנקציות, אך עדיין דוחף לביטולן ולשילוב החרדים דרך מתן תמריצים חיוביים.

ב"יש עתיד" דרשו שבתום תקופת המעבר (בעוד 4 שנים), אם החרדים לא יעמדו ביעדי הגיוס, תפקע סמכות שר הביטחון ותחול תחיקת הביטחון (כלומר, סנקציות פליליות). זה מנוגד להסכם הקואליציוני, הקובע שסנקציות כלכליות יועדפו על פני סנקציות פליליות. 

גם בדיונים הקודמים של הוועדה היה ברור שלא זה לא הכיוון הנדרש, והייתה הסכמה שלא עושים צעדים שהם בבחינת הכרזת מלחמה. יעלון הציע ניסוח אחר: אם לא תהיה עמידה ביעדים לאורך זמן וכמגמה קבועה, הממשלה תהיה רשאית, על פי המלצת שר הביטחון, להפעיל את חוק שירות הביטחון (כלומר, סנקציות פליליות). אך זה ייעשה בשיקול דעת ולא באופן אוטומטי.

מוקדם יותר אמר יעלון כי הדרך להשתלבותם של יותר ויותר חרדים ובני מיעוטים בצבא היא באמצעות מתן עידוד ואפשרות, ולא על ידי דה לגיטימציה ושנאה. "בלי הליכה לכלא, בלי סנקציות פליליות. יש הטוענים שאין בכך שוויון מלא, זה נכון, אבל זו הדרך היחידה להביא לכך שיותר ייקחו אחריות", אמר יעלון בכנס מכינות קדם צבאיות.

הוועדה דחתה אמש (ראשון) את דרישת "ישראל ביתנו" להחיל במסגרת החוק גיוס שוויוני לצה"ל גם על ערביי ישראל. זהו אחד מסלעי המחלוקת הגדולים בקואליציה, לאחר שגם יו"ר הקואליציה, יריב לוין, וגם סגן שר הביטחון, דני דנון, הודיעו כי הם תומכים בדרישה שהציב ח"כ אביגדור ליברמן בנושא.

אהרונוביץ' היה היחיד שהתנגד למתווה שהציגה הוועדה בנושא גיוס מיעוטים לשירות אזרחי. אהרונוביץ' אמר בדיון כי "הוועדה לשוויון בנטל החריגה, ולא בצדק, את ציבור האזרחים הערבים מהנשיאה בנטל האזרחי. חבל ששעת כושר זו לא נוצלה על ידי הוועדה להשוואת מעמדם של ערביי ישראל וקידומם לקראת נשיאה שווה בנטל האזרחי".  

מוקדם יותר, החליטו חברי הוועדה להאריך בחודש אחד בלבד את משך השירות של תלמידי ישיבות ההסדר, ל-17 חודשים ולא לשנתיים כפי שהוצע. השרים פרץ ואהרונוביץ' התנגדו. הדיון התנהל באווירה מתוחה, אך למרות זאת, תוך זמן קצר אישרו חברי הוועדה מתן פטור מגיוס צבאי ל-1,800 תלמידים שיוגדרו עילויים בתורה. הסעיף, חלק מרפורמת הגיוס לצה"ל, אושר פה אחד על ידי כל חברי הוועדה. 

בתחילת הדיון הציג היועץ המשפטי של משרד הביטחון, עו"ד אחז בן ארי, את סעיפי החוק השונים שגובשו. השרים החליטו להצביע תחילה על הסעיפים המוסכמים על כולם ודחו שורה של נושאים שנויים במחלוקת לסופו של הדיון.

שרת המשפטים, ציפי לבני, קראה אמרה במקביל כי יש להשוות את זמן השירות של בני הישיבות לזה המוצע לחרדים ולערבים במסגרת הרפורמה. לדבריה, מעבודת ועדת פרי עלה כי בעוד תלמידי ישיבות הסדר משרתים רק 16 חודשים בצה"ל, המתגייסים החרדים החדשים ישרתו יותר.

"התגייסות בני ישיבות ההסדר לשירות קרבי ראויה להערכה, אבל אי אפשר לקרוא לכולם להיכנס מתחת לאלונקה ואז לצאת ממנה לפני כולם. זה לא שוויון בנטל'", אמרה. לבני ציינה כי היא וחברי סיעתה יעמדו על החלת השוויון גם על אזרחי ישראל הערבים "לא בשירות צבאי. עדיין לא. אבל בוודאי בשירות אזרחי". עם זאת ציינה כי תמיכתכם בחוק לא מותנית בכך.

במהלך הדיון התנגדו השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', והשר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, להארכת משך השירות של תלמידי ישיבות ההסדר ל-17 חודשים בלבד, ולא לשנתיים. "זה הזמן לא למצמץ ולא להסתתר מאחורי הסכם קואליציוני ולהגיד באופן ברור - כולם משרתים שווה".

יו"ר הוועדה, השר יעקב פרי, הסמיך את השרה לימור לבנת לנסח מול גורמי הצבא נוסח המתייחס לשמירה על מעמד הנשים המשרתות בצה"ל. לדברי לבנת, "יש כאן חשש של חברות כנסת שהדבר יביא לפגיעה במעמד הנשים. חובתנו להסיר את החשש הזה עכשיו בניסוח החוק. חשוב לשמור על המשך שילובן של הנשים בצה"ל. עמידה ביעדי הגיוס המוצעים ישנו בעתיד את המרקם האנושי".

על פי רפורמת הגיוס, כלל החרדים יחויבו להתגייס בגיל 21, פרט ל-1,800 עילויים בתורה מדי שנה שיקבלו פטור גורף. כל אזרח ישראל בן 17 – פרט לבני החברה הערבית -  יחויב להתייצב לצו ראשון. אלא שבניגוד לכלל האוכלוסייה, החוק יאפשר לתלמידי הישיבות דחייה לשם לימוד תורה עד גיל 21. לאחר תקופת הפטור יתייצבו התלמידים במרכזי הקליטה, ושם יוחלט אם הצבא מעוניין בגיוסם. מי שיגויס לצה”ל יחויב בתקופת שירות ככלל החיילים, ומי שלא - יועבר למסגרת שירות אזרחית.

הוועדה מציעה בנוסף לקצר את שירות החובה לגברים ל-32 חודשים ולהאריך את שירות הנשים ל-28 חודשים. עוד נקבע כי משך השירות האזרחי יוארך ל-30 שעות שבועיות למשך שנתיים, או 20 שעות למשך שלוש שנים. חרף בקשת צה”ל להאריך משמעותית את משך השירות של תלמידי ישיבות ההסדר, טיוטת החוק קובעת כי בשלב ראשון יוארך השירות הצבאי שלהם בחודש אחד בלבד – ל-17 חודשים בסך הכל. עוד נקבע כי מסלול ישיבות ההסדר ייפתח גם לאוכלוסייה החרדית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ