יו"ר הקואליציה מקדם גרסה קיצונית חדשה לחוק יסוד "מדינת הלאום"

ח"כ יריב לוין פועל להחייאת יוזמת דיכטר שנדחתה ומוסיף סעיפים מעוררי מחלוקת, בהם קביעה שהזכות להגדרה עצמית בישראל ייחודית לעם היהודי

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

חוק יסוד "מדינת הלאום" השנוי במחלוקת, חוזר בנוסח חדש וקיצוני יותר בכנסת הנוכחית: יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין, הציג היום את הנוסח שגיבש לחוק שאמור לקבע את מעמדה היהודי של מדינת ישראל ולהכפיף אליו את מעמדה הדמוקרטי. הצעת החוק נועדה לחייב את בתי המשפט להעדיף את זהותה היהודית של המדינה בפסיקות שיידרשו בסוגיות דת ומדינה. הצעת החוק המקורית, הדומה בעיקרה לנוסח החדש, היתה יוזמה של ח"כ אבי דיכטר (קדימה), אולם זו נבלמה בכנסת הקודמת והוסרה מעל סדר היום.

ח"כ לוין החליט להחיות את ההצעה מחדש והוסיף לה שורה של סעיפים שצפויים לעורר ויכוח סוער. כך, על פי אחד הסעיפים בחוק, לוין מעניק – לראשונה – מעמד חוקי למונח “ארץ ישראל” והזיקה היהודית – הבלעדית - אליו. "ארץ ישראל היא מולדתו ההיסטורית של העם היהודי ומקום כינונה של מדינת ישראל”, נכתב בנוסח החוק, שלא מזכיר לאומים או דתות אחרות בהקשר הזה. "הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית במדינת ישראל ייחודית לעם היהודי”. כותב לוין בסעיף אחר.

החוק של לוין קובע כי השפה הרשמית היחידה במדינה תהיה עברית ומאפשר לכנסת לקבוע מעמד אחר לשפות נוספות, לרבות ערבית או אנגלית. סעיף נוסף – שהועתק בעיקרו מהחוק שיזם דיכטר – קובע שהמדינה תחויב לבנות התיישבות יהודית בתחומיה ותקצה ממשאביה לכך, אך תהיה "רשאית" בלבד לאשר לקהילות או בני דתות אחרות בישראל להקים יישובים נפרדים. במקביל מבהיר החוק כי ”כל תושב ישראל, ללא הבדל דת או לאום, רשאי לפעול לשימור תרבותו, מורשתו, שפתו וזהותו”.

לוין הסביר את ההצעה בכך ש"על אף ההסכמה הרחבה בציבור הישראלי על הגדרתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, מאפייניה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי מעולם לא עוגנו בחוקי היסוד של המדינה”. לדבריו, "הצעת החוק מדגישה את הקשר המסורתי וההיסטורי בין העם היהודי לארץ ישראל ואת הזכויות הלאומיות המוקנות לו כפי שבאות לידי ביטוי במגילת העצמאות”.

בראיון לגל"צ אמר לוין "זה לא מוקש. מדובר בהמשך של מהלך שהוביל אבי דיכטר בכנסת הקודמת. ישראל מוצאת את עצמה בסיטואציה שבה האיזון בין זהותה היהודית לדמוקרטית לא רק שלא נשמר, אלא מופר ברגל גסה זמן רב מדי". 

בשבועות האחרונים פועלים במפלגות הבית היהודי ויש עתיד לגבש הצעת חוק משלהם בנושא, אלא שבשתי המפלגות הודיעו שנוסח החוק יהיה מרוכך משמעותית מזה שגיבש דיכטר ויישען על ערכי מגילת העצמאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ