משבר קואליציוני |

לפיד מאיים: יהיה שוויון בנטל - או שהממשלה הזו תתפרק

"מי שחושב שנתקפל לא מכיר אותנו", הבהיר יו"ר יש עתיד. לבני תקפה את לפיד: "מדבר בלהט על שוויון בנטל ופוטר את בני ישיבות ההסדר"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

"יהיה שוויון בנטל - או שהממשלה הזו תתפרק" - כך הבהיר היום (שני) ראש סיעת יש עתיד, שר האוצר יאיר לפיד, בעקבות העימות הקואליציוני שנוצר סביב בנושא הסנקציות הפליליות.

בנאום חריף בישיבת סיעתו תקף לפיד את הליכוד ביתנו. "מהרגע הראשון יש עתיד לקחה על עצמה להיות החלק האחראי והיציב בממשלה, גם בהעברת התקציב, גם בהצבעות בכנסת. לקחתי על עצמי את כל החלקים הקשים והלא נעימים של הישיבה בקואליציה, אבל אם מישהו חושב שהלכתי לפוליטיקה רק בשביל לפתור את הקטסטרופה הכלכלית שהשאירה פה הממשלה הקודמת, אז הוא לא מבין מה אנחנו עושים פה".

"אני לא מציע לאף אחד להתבלבל בגלל זה שאני מתנהל באופן אחראי כשר אוצר", הוסיף לפיד. "מי שחושב שיש עתיד תתקפל בנושא של השוויון בנטל לא מכיר אותנו. כל ניסיון לטרפד את ועדת פרי כדי לפזול לכיוון של הפוליטיקאים החרדים יוביל לפירוק הקואליציה הזו".

"אנחנו לא נישאר בממשלה שלא תעביר את השוויון בנטל", הדגיש שר האוצר. "יש פה הזדמנות היסטורית לתקן את הפצע המדמם בלבה של החברה הישראלית, ומי שפוגע בהזדמנות הזאת כדי לעשות רווחים פוליטיים קלים חוטא לעם ישראל, פוגע בציונות ובצה"ל ובכל צעיר ישראלי שהלך אי פעם לבקו"ם. אין לי שום כוונות לתת לזה לקרות. אני קורא למפלגות האחרות בקואליציה, בעיקר לליכוד ביתנו, להתעשת, לחזור להתנהג כמו שמפלגת שלטון אמורה להתנהג ולהפסיק את המשחק הזה. הוא לא מביא כבוד לאף אחד מאיתנו, הוא מסכן את עצם קיומה של הממשלה הזאת ובעיקר הוא מונע את תיקונו של עוול היסטורי שהגיע הזמן לשים לו סוף".

יו"ר התנועה ציפי לבני תקפה בישיבת סיעתה את לפיד, כשאמרה כי "בתוך הדרמות והאיומים סביב הוועדה לשוויון בנטל, שכחו לומר לכם את האמת: בין ההסכמות שגובשו לבין שוויון בנטל אין ולא כלום. קשה לי להבין איך מי שמדבר בלהט על שיוויון בנטל, קורא לכולם לשרת בצבא ומאיים בסנקציות פליליות, מוציא באותה נשימה את תלמידי ישיבות ההסדר לפני כולם - אחרי 17 חודשים בלבד. זה לא מקובל עלינו. פשרה היא לא מילה גסה, אבל ככה לא בונים שיוויון בנטל, אלא אפליה בחוק".

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, ניסה להנמיך את הלהבות. "אנחנו בתהליך היסטורי של שילוב הדרגתי של הציבור החרדי בחברה הישראלית בתחום השירות הצבאי, השירות הלאומי האזרחי ובעיקר בתחום התעסוקתי", אמר היום. "מה שלא היו מוכנים לגעת בו במשך 65 שנה אנחנו מקדמים עכשיו תוך שבועות, והדרך רצופה מהמורות. אני קורא לכולם לא לשבור את הכלים. עלינו לעבוד קשה עד שנגיע לפתרון. אנחנו לא רוצים לראות גדודי משטרה צבאית פושטים על בני ברק, אך צריך ליצור מערכת תמריצים שתחבר את הציבור החרדי לחברה הישראלית. אני משוכנע שנצליח לגשר".

דברי לפיד ובנט נאמרים בהמשך לסערה הפוליטית שגרמו חילוקי הדעות בוועדת פרי. יו"ר הקואליציה יריב לוין (הליכוד ביתנו) תקף היום את השותפה הקואליציונית: "המחלוקת שמנסים לייצר ראשי יש עתיד מלאכותית, לא עניינית ומעכבת שלא לצורך את קידום חוק השוויון בנטל. ההצהרות הלוחמניות אינן במקומן, ומתווה השוויון בנטל יקודם בדיוק על פי עקרונות ההסכם הקואליציוני, מתוך אחריות משותפת ותוך שמירה על אחידות השורות בקואליציה".

מנגד התייצב יו"ר קדימה שאול מופז לצדו של לפיד. בפוסט שפרסם היום בעמוד הפייסבוק שלו קרא לחברי המפלגה "לא להיות סמרטוטים, לא לוותר על העקרונות שבגינם נכנסו לממשלת נתניהו ולא להתקפל". מופז הפנה אצבע מאשימה לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון משה יעלון, והזכיר את כישלון ועדת פלסנר בשנה שעברה: "התנהגות יעלון, שתוקע את סעיף הטלת הסנקציות על משתמטים, פוגעת בצה"ל ובמאמצים לשוויון בנטל. קשה שלא להתרשם שמההתנהגות שלו נודף ריח פוליטי רע. בדיוק כפי שעשה לנו נתניהו בממשלה הקודמת, גם עכשיו הוא משתפן באמצעות שר הביטחון שלו". 

לפנות בוקר הופסקו דיוני הוועדה, לאחר שלא הושגה הסכמה בנוגע לסעיף 39 בחוק הגיוס המיועד, לפיו יוטלו סנקציות פליליות על חרדים שלא יתגייסו. יו"ר הוועדה יעקב פרי החליט לפזר את הישיבה לאחר שהתייעץ עם ראש מפלגתו, יאיר לפיד. גורמים בוועדה האשימו כי דרישותיו של לפיד בנושא הגיוס מנוגדות להסכם הקואליציוני, לרוח הוועדה ולחוות דעת משפטיות. שר הביטחון רמז ליו"ר יש עתיד כשאמר אתמול כי ""אווירה של שנאה ודה-לגיטימציה מחזירה את הגלגל לאחור".

ביש עתיד, מנגד, זעמו הלילה על יעלון. "התנהלות שרי הליכוד ביתנו בדיוני הוועדה היא הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני, ומעמידה בסכנת החמצה את ההזדמנות ההיסטורית להביא לשוויון בנטל השירות הצבאי והכלכלי", טענו במפלגה והזהירו כי אם לא ייושם גיוס החרדים, הדבר "יעמיד בסכנה את המשך קיומה של הקואליציה".

יאיר לפיד בישיבת סיעת יש עתיד, היוםצילום: אמיל סלמן

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ