ח"כ קלדרון מבהירה: מתנגדת להכפפת בתי המשפט לזהות היהודית

חברת הכנסת הדגישה את ההבדל בין הצעתה המקבעת את מגילת העצמאות כחוק יסוד ובין יוזמות החקיקה המקודמות על ידי הליכוד והבית היהודי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ רות קלדרון (יש עתיד) הבהירה היום (חמישי) כי אין בכוונתה לתמוך בחוק שיכפיף את בתי המשפט בישראל לזהותה היהודית של המדינה. "בחוק שאני מקדמת, 'חוק מדינה יהודית ודמוקרטית' שבא לתקן את סכנת חוק דיכטר, אין ולו רמז להכפפת הדמוקרטיה לזהות היהודית של המדינה", קלדרון כתבה בעמוד הפייסבוק שלה.

ח"כ קלדרון ואיילת שקד (הבית היהודי) מקיימות בשבועות האחרונים דיאלוג בניסיון להגיש הצעת חוק מטעמן, כתחליף להצעה שיו"ר הקואליציה יריב לוין (הליכוד ביתנו) מבקש להניח השבוע על שולחן הכנסת. בבית היהודי טענו כי החוק המשותף נועד לאלץ את בתי המשפט להעדיף את זהותה היהודית של המדינה כאשר יש התנגשות בינם ובין ערכיה הדמוקרטיים, אך קלדרון הדגישה בימים האחרונים כי היא מתנגדת למהלך בתוקף.

לדברי קלדרון, מדובר בסילוף של כוונותיה וממילא לא היתה נותנת את ידה לקידום מהלך כזה. כעת היא פועלת לקדם הצעת חוק שיזמה, המקבעת את ערכי מגילת העצמאות כחוק יסוד שלאורו תפעל המדינה. בשבועות האחרונים פתחה קלדרון בשיחות עם אנשי הבית היהודי, בניסיון לשכנע גם אותם לתמוך בהצעה.

תמונתם של חברי הכנסת לוין, שקד וקלדרון הופצה בימים האחרונים באינטרנט תחת הכיתוב "uber alles juden" ("יהודים מעל הכל"), פרפראזה על שורת הפתיחה של ההמנון הגרמני בשנים 1922-1945. מעל התמונה, שעוררה זעם מצד גולשים שמחו על טעמם הרע של יוצריה, נכתב כי "ההיסטוריה חוזרת, והפעם בגרסה שמתחזה ליהודית. בקרוב: מחנות ריכוז לסמולנים". התמונה פורסמה בעמוד הפייסבוק הסאטירי "אנטריקוט מפרות קדושות" כביקורת על הצעת החוק שמקדם לוין, המקבעת את אופיה היהודי של המדינה ומקנה לו עדיפות על זהותה הדמוקרטית.

ח"כ לוין מסר היום בתגובה כי "מדובר בפרסום ציני ומביש שחוצה את גבול הלגיטימי. יחד עם זאת, שום פרסום, איום או התלהמות לא ירתיעו אותי מלפעול בנחישות לקידום חוק יסוד: ישראל מדינת הלאום של העם היהודי".

ח"כ רות קלדרוןצילום: תומר אפלבאום

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ