הבית היהודי הודיעה על תמיכה ברב סתיו; ש"ס: נטרפד את מינויו

במפלגה החרדית הודיעו כי יתנגדו לבחירה בסתיו בשל קידום "חוק שטרן" להוספת נשים לגוף הבוחר. במפלגה תקפו את הרב עמאר: "פוגע ברב עובדיה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סיעת הבית היהודי הודיעה אחר הצהריים (ראשון) כי תתמוך במועמדותו של הרב דוד סתיו לתפקיד הרב הראשי האשכנזי. זמן קצר לאחר מכן הבהירה סיעת ש"ס כי תפעל כדי לטרפד את מינויו.

היום, לאחר תקופה ארוכה של מתיחות פנימית בבית היהודי סביב הסוגיה, כינס יו"ר המפלגה נפתלי בנט את סיעתו, הודיע על תמיכתו במועמדות הרב סתיו וביקש מחברי הסיעה לתמוך בה גם הם. החלטת הסיעה התקבלה בהצבעה חשאית, ולא פורסם כמה ח"כים תמכו במועמדות וכמה התנגדו. עד כה הביעו רק 4 מ-12 חברי הסיעה (בנט עצמו, אורי אורבך, איילת שקד ושולי מועלם) תמיכה פומבית בסתיו.

בש"ס הכחישו בתגובה את קיומו של דיל לבחירת הרבנים הראשיים, במסגרתו ימונו הרבנים עמאר וסתיו לרבנים ראשיים, והביעו התנגדות למועמדותו של הרב סתיו. "בבית היהודי נהגו בכחש והפרו הבטחה מפורשת למרן הרב עובדיה יוסף לפיה לא יקודם 'חוק שטרן' (הצעת החוק להרחבת הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים, כך שייכללו בו גם נשים)", נמסר מש"ס. "לאור התנגדותו הנחרצת של מר"ן, ש"ס תפעל לטרפד את מינוי הרב סתיו לתפקיד הרם". הרב יוסף הביע כבר בעבר את התנגדותו לבחירה בסתיו

בנט נמנע במשך חודשים רבים מתמיכה פומבית בסתיו מחשש להתעמת עם רבנים המתנגדים לו. בנט מצא עצמו במיעוט בתוך סיעתו בסוגיית הרב הראשי, ובציבור הדתי נמתחה עליו ביקורת קשה בשל הססנותו. "הבית היהודי ימשיך להיות הגשר בין דתיים לחילונים בישראל, וההחלטה היום משקפת זאת באופן הברור ביותר", אמר היום בנט והוסיף כי "הרבנות מיועדת קודם כל לציבור החילוני, וזאת הבשורה שאנו מביאים להם היום". בנט אף התקשר לבשר לרב סתיו על ההחלטה, וזה הודה לו.

הרב דוד סתיוצילום: תומר אפלבאום

הבוקר אישרה ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק שתאפשר לרב שלמה עמאר להיבחר לכהונה שנייה בתפקיד הרב הראשי הספרדי לישראל. גורמים בבית היהודי אמרו היום כי המהלך התאפשר הודות להבנות שהושגו לפיהן הרב עמאר יודיע בתגובה על תמיכתו במועמד הדתי-לאומי שייבחר על ידי הבית היהודי - מהלך שצפוי לחזק באופן משמעותי את סיכויו להיבחר. 

ל"הארץ" נודע כי הרב עמאר נפגש בשבוע שעבר עם הרב סתיו בחגיגת בר המצווה לבנו של הרב יאשיהו פינטו בניו יורק. באירוע נכחו גם יועציו של הרב עמאר - אדריכלי הדילים למען בחירתו לכהונה שנייה. ככל הידוע, סתיו לא נועד ביחידות עם הרב עמאר עצמו במהלך האירוע.

תמיכת הרב עמאר בסתיו עלולה להחריף את הביקורת החרדית-אשכנזית כלפיו, בשל חבירתו לגורמים דתיים-לאומיים. במיוחד מודאגים בלשכת עמאר מתגובת גורמים בש"ס, שמיהרו לתקוף את הרב הראשי ולהאשים אותו ב"פגיעה חמורה בגדול הדור" הרב יוסף. מקורבי הרב הראשי השיבו כי "הרב עמאר יעשה כל מה שהרב עובדיה יגיד לו".

במקביל, מחריף העימות בין מפלגות הקואליציה סביב חוקי הדת. לאחר שבשבוע שעבר עיכבה יו"ר התנועה ציפי לבני את הצעת החוק של בנט לפתיחת אזורי הרישום לנישואים הודיעה היום לבני כי תעכב גם את הצעת החוק של סגן שר הדתות אלי בן דהן, שתאסור על רבנים לגבות כסף על רישום נישואים - כל עוד לא תסיר הבית היהודי את הווטו שהוטל על "חוק שטרן". בתנועה הבהירו הבוקר כי לא מדובר בהתנגדות לגופו של עניין, אלא בעיכוב החוק עד אשר "בבית היהודי יתעשתו". בן דהן משך את ההצעה והיא צפויה לעלות מחדש רק בעוד כשבועיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ