יעלון תקף את לפיד: אי אפשר לנהל את המדינה בפייסבוק

שר הביטחון ביקר את התנהלות הוועדה שדנה במתווה הגיוס: "לא פשוט ללמוד מהבוקר ועד הלילה, לא רוצה לחיות במדינה שבה לוקחים תלמידי ישיבה לכלא"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר הביטחון, משה יעלון, תקף את יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, ומתח ביקורת על התנהלות הוועדה שדנה ברפורמת הגיוס. דבריו של יעלון נאמרו אתמול (שבת) בכנס סגור של פעילי ליכוד ברעננה, ופורסמו באתר "בחדרי חרדים".

"אלה שחושבים שאפשר לנהל את המדינה בפייסבוק ילמדו שזה לא עובד", השיב שר הביטחון יעלון לשאלת אחד הפעילים בנוגע השפעתו של שר האוצר על מדיניות הממשלה והצורך "להתכופף" עבורו. "אתה רואה שאני לא מתכופף", רמז לעימות בינו ובין לפיד בסוגיית הסנקציות על חרדים שלא יתגייסו.

יעלון ביקר את עמדת יש עתיד בשאלת גיוס החרדים והציג גישה מתונה בנושא. "מי שחושב שעל ידי התנפלות עליהם, שעל ידי זה שנאיים עליהם ונודיע להם שכל מי ש(לא יתגייס) - כמו שקרה עם פלסנר וכמו שכמעט קרה עם 'יש עתיד' - 'ישר לכלא!'... אני לא רוצה לחיות במדינה יהודית שבה אני לוקח תלמידי ישיבה מלימוד תורה אל הכלא".

יעלון. "1,500 התגייסו בלי ששלחנו אותם לכלא"צילום: ניר קידר

שר הביטחון טען כי גיוס החרדים לא יוכל להתבצע בכפייה, אלא מרצון ובהדרגה. "בשנה שעברה התגייסו 1,500 חיילים בלי שהכרזנו עליהם מלחמה ושלחנו אותם לכלא", אמר. "מי שרוצה שהמגזר הזה יתגייס, יש שם תהליך טבעי, פנימי, שאני עוקב אחריו ומלווה אותו. זה תהליך שגם הרבנים שמחים עליו, כי מי שלא רוצה ללמוד תורה - שיילך לעבוד, שיילך לשרת".

"זה לא כל כך פשוט לשבת בישיבה וללמוד מהבוקר ועד הלילה", הוסיף. "הם מאמינים בזה, אז לא להתנפל עליהם. בואו נאפשר להם לשרת קודם כל... החיילים שמשתחררים מהשירות - 91 אחוזים משתלבים בשוק התעסוקה, יותר מהממוצע במשק. 85 אחוז מאלו שמשרתים בשירות לאומי אזרחי יוצאים לעבוד. אני רואה גם את המועסקים מקרב המגזר החרדי הולך ועולה משנה לשנה. למה? כי מאפשרים. ואז חרדי לא שווה עני".

"אם עוד פעם נעשה טעויות מסוג פלסנר, תהיה רק נסיגה לאחור, ואז לא נוכל גם לאחוז בנח"ל החרדי", הזהיר שר הביטחון. "אני אלחם על זה שנתנהג ברגישות ובאחריות גם עם המגזר החרדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ