דוחקים את יעלון לפינה: זומן לישיבה פומבית בוועדת החוץ והביטחון

יעלון יידרש להסביר את המציאות בחזית הצפונית, את הצעדים לחידוש המשא ומתן על פי ״מתווה קרי” ואת עמדתו ביחס לקיצוץ בתקציב הביטחון

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

אחרי ששר הביטחון משה (בוגי) יעלון הודיע לוועדת החוץ והביטחון שיתייצב ל״יום דיונים מרוכז אחד״ בלבד לקראת הדיונים על התקציב, החליטה הוועדה שלא להקל עליו את המשימה אלא להוסיף שורה ארוכה של נושאים משמעותיים לדיון שיתקיים היום.

מנהל הוועדה שמואל לטקו פנה למשרד הביטחון והבהיר שייעלון ייאלץ להתמודד עם סדר יום גדוש, שממלא לרוב שורה של דיונים. ״המכתב הזה מריח כמו ניסיון של יו”ר הוועדה, אביגדור ליברמן, להפגין שריר כלפי השר”, אמרו אתמול בכנסת, “ברור שהמכתב שנשלח מהוועדה ליעלון הוא מפגן כוח במחאה על החלטתו שלא להרחיב את נוכחותו בדיונים נוספים בכנסת בנושא״. בסביבתו של יעלון ביקשו שלא להגיב לדברים

במכתב ששוגר ללשכת יעלון והופץ גם לכלי התקשורת הבהירה הוועדה כי הדיון יתקיים במתכונת פתוחה ולא חסויה. זאת אף שלכתבים הובהר, במקביל, שהדיון יתנהל בדלתיים סגורות. ״לאור דירקטיבת והנחיות השר באשר להתנהלות מערכת הביטחון מול ועדת החוץ והביטחון, ובפרט כוונתו לקיים ‘יום מרוכז’ אחד בלבד להצגת המשמעויות מתקציב הביטחון דווקא בשנה קריטית זו, וזאת למול דרישת הוועדה לקיים הצגת תוכניות העבודה הפרטניות של כלל גופי צה”ל ומערכת הביטחון, אנו מבקשים את התייחסותו לסוגיית הפיקוח הפרלמנטרי על מערכת הביטחון בכלל, ובפרט בכל הנוגע לפיקוח הראוי על תקציב הביטחון ותכניות העבודה של צה”ל ומערכת הביטחון”, כתב לטקו בניסוח מפותל לעוזרת השר רות בר.

על פי המסמך, יעלון יידרש היום להסביר לחברי הוועדה את המציאות המתגבשת בחזית הצפונית, בדגש על העברות אמצעי לחימה מפרי איזון מרוסיה לסוריה, וכן מסוריה ללבנון, את הצעדים לחידוש המשא ומתן המדיני על פי ״מתווה קרי”, את מגמות הטרור בגזרה ואת הצעדים הנדרשים מצד מערכת הביטחון לבלימת המגמה.

בנוסף, הוועדה דורשת לשמוע את עמדת השר בנושאי כוח האדם בצה”ל סביב המלצות ועדת פרי, כולל גיוס חרדים במתווה המוצע, שינוי משך השירות הסדיר לגברים ולנשים, שאלת גיוס ערבים והרחבת הגיוס בקרב נשים. לבסוף, ייעלון יידרש למסור את עמדתו בנוגע לקיצוץ בתקציב הביטחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ