הקואליציה לא הצליחה להכניס הערב (שני) חבר כנסת מטעמה כנציג לוועדה לבחירת שופטים. יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) לא נבחר לכהונה שניה, אף שהציג את מועמדותו, וחברי הקואליציה הונחו לתמוך בו. הכנסת בחרה במקום בחברי הכנסת יצחק (בוז'י) הרצוג (העבודה) ויצחק כהן (ש"ס) - שניהם מהאופוזיציה.

אחד מחברי הכנסת הבכירים בקואליציה אמר הערב, לאחר חשיפת תוצאות ההצבעה החשאית, כי “מדובר בתבוסה משפילה. חברי הכנסת של הקואליציה קיבלו הנחיה לתמוך בדוד רותם, ולא עמדו במילתם. הם הלכו אל מאחורי הפרגוד והצביעו בניגוד לדילים. התברר היום שבקואליציה הזאת, בזמן אמת, אין משמעת ואין אמון".

מיד עם היוודע התוצאות, ניסו בקואליציה להבין כיצד הפסידו בהצבעה החשובה. “מי לא הצביע לרותם? סביר להניח שחברים בתנועה, חברים ביש עתיד ואפילו בליכוד ראו עצמם משוחררים מההבנות והסיכומים", אמר אחד הח"כים. "רותם הוא לא סתם נציג של הקואליציה, יש לו סדר יום ברור נגד בית המשפט העליון הנוכחי והעמדות שלו מקוממות לא מעט ח"כים".

בימים האחרונים ניסו בקואליציה ובאופוזיציה לגבש "דיל" מחייב לוועדות השונות. כך, יו"ר סיעת העבודה, יצחק (בוז'י) הרצוג, פעל נמרצות בסיעתו כדי לאפשר את בחירתו של רותם בעקבות הסיכום שלפיו הליכוד ייקדם את מועמדותו של הרצוג עצמו תמורת התמיכה של העבודה ברותם. הרצוג הסתובב אתמול במליאה והתחייב למלא את הסיכום.

ח"כ יצחק כהן מש"סצילום: מיכל פתאל

במקביל, הכנסת בחרה בחברי הכנסת אלי ישי (ש"ס) ושולי מועלם רפאלי (הבית היהודי) כנציגיה לוועדה למינוי דיינים. לוועדה למינוי קאדים נבחרו ראובן (רובי) ריבלין (הליכוד), ח"כ עיסווי פריג' (מרצ) וח"כ עפו אגבריה (חד"ש). לועדה למינוי קאדי מדהב מונה ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו) ולצידו הח"כ לשעבר מגלי והבה.

מבחינתו של יו"ר ש"ס אריה דרעי מדובר בהישג גדול משום שהוא הכניס שני מועמדים שנחשבו חסרי סיכוי לשתי ועדות מרכזיות - למינוי שופטים ולמינוי דיינים. הרכב הוועדה למינוי דיינים משאיר לחרדים ייצוג משמעותי על אף שהם באופוזיציה. הם נבחרו גם בקולות הקואליציה. גם שני הנציגים מטעם לשכת עורכי הדין בוועדה נתמכו בידי החרדים, דבר שיותיר בידי החרדים יכולת השפעה על הרכב בתי הדין האזוריים והגדול שבו יש מחסור חמור בדיינים. עם זאת, על פי הצעת חוק של ח"כ עליזה לביא ושולי מועלם תתוסף בעתיד לפחות אשה אחת לוועדה.

בוועדה למינוי שופטים תשעה חברים: שרת המשפטים ציפי לבני כיו"ר, שר נוסף שככל הנראה יהיה גלעד ארדן, נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס ושופטי העליון מרים נאור ועדנה ארבל. בוועדה גם שני נציגים של הכנסת ושני נציגים של לשכת עורכי הדין: עורכי הדין רחל בן ארי ועו"ד חאלד זועבי.

הוועדה לא התכנסה זמן רב, מאז שפוזרה הכנסת לקראת הבחירות, והיא צפוייה בקרוב להחליט על מינויים חדשים, בעיקר בבתי משפט השלום והמחוזי. בבית משפט העליון צפויים מינויים רק בעוד שנה - עם פרישתה של עדנה ארבל. נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס צפוי לסיים את תפקידו בעוד שנתיים. נציגי לשכת עורכי הדין יתחלפו בעוד שנה.

גורמים משפטיים בירכו על הבחירה בכהן והרצוג לנציגי הכנסת בוועדה, במקומם של דודו רותם ואורי אריאל בכנסת הקודמת, שיחד עם שר המשפטים לשעבר יעקב נאמן, ניסו "לאזן" את בית משפט העליון. ההרכב החדש, אמרו תחת קונצנזוס משפטנים רבים, משפר את ההגנה על בית משפט העליון ושלטון החוק.

"אני חושב שהוועדה החדשה שפויה ומתונה מהוועדה הקודמת", אמר ל"הארץ" גורם משפטי. "דודו רותם הוא בן אדם קיצוני וציפי לבני מתונה מנאמן, כך שהוועדה טובה יותר. איציק כהן הוא אדם נאור ומשכיל שיודע מזה חוק ומשפט".

אפי נוה, יו"ר ועד מחוז תל אביב בלשכת עורכי הדין מסר בתגובה כי "אנחנו מברכים על הבחירה בבוז'י הרצוג ויצחק כהן. הם אנשים ראויים, אנחנו בטוחים שהם יחזקו את שלטון החוק ואמון הציבור במערכת המשפט וישלימו הרכב ועדה הומוגני ומאוזן שישמור על שלטון החוק במדינה". יו"ר לשכת עורכי הדין הארצית, דורון ברזילי, מסר: "מדובר במינויים ראויים של פרלמנטריים ערכיים, ותיקים ומנוסים. הכהונה בוועדה למינוי שופטים הינה מאתגרת ובעלת חשיבות עצומה לעיצוב פניה של המערכת השיפוטית והמשפטית בארץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ