נתניהו לעבאס: "Give peace a chance"

יחימוביץ' השיבה לנתניהו: "אנחנו המחנה הלאומי, אתם המחנה הדו לאומי" וקראה לו "לקחת את ההזדמנויות שנקרו בפניו"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים23
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, פנה היום (רביעי) לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) ואמר " אני פונה בשפה ששנינו מכירים ואני אומר Give peace a chance". נתניהו הוסיף "בואו לא נאבד את ההזדמנות. המציאות משתנה במהירות כזאת שבה אחרי שחתמנו על משהו נוכל להגן על המדינה ועל גבולותינו".

בנאומו אמר נתניהו כי הוא מקווה שאבו מאזן ייענה להזמנתו. "בשנים האחרונות דיברנו בסך הכל כמה שעות בודדות. ככה לא מנהלים משא ומתן. צריך להגיע לשלום אמיתי. זאת המטרה שלי. אני מקווה שזאת גם המטרה של עמיתנו הפלסטינים". ראש הממשלה ציין כי הוא משוחח עם שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, כמה פעמים בשבוע: "כל מי שמצוי ברזי המו"מ יודע שישראל היא לא הצד שחומק מהמשא ומתן. יש צד שמתקרב ויש צד שמתרחק או אם להיות מדויק, מתחמק. אני חושב שהדבר החשוב ביותר הוא לא לנהל משא ומתן אינסופי על משא ומתן, לא להעמיד תנאים מוקדמים אלא פשוט לקיים משא ומתן".

ראש הממשלה זומן לנאום על ידי האופוזיציה, שאספה 40 חתימות ואילצה אותו להגיע ולדבר בדיון שיזמה סיעת מרץ ועסק ביוזמת השלום הסעודית. ראשת האופוזיציה, שלי יחימוביץ', השיבה בנאומה לדברי נתניהו ואמרה: "אנחנו המחנה הלאומי, אתם המחנה הדו לאומי". לדבריה "יש טרנד כזה, שהוא משותף לקצוות החדים של הימין והשמאל בישראל, שאומר שהכל אבוד. שמדינה דו לאומית היא הכרח, שפתרון שתי מדינות לשני עמים מת. חשוב להגיד כבר בהתחלה רעיון המדינה הדו לאומית גם בגרסתו השמאלנית וגם בגרסתו הימנית – עומד בסתירה מוחלטת למטרות הציונות. משמעות הציונות: מדינה יהודית, ודמוקרטית. וגם - ריבונית, מודרנית, הוגנת, מוסרית, חזקה, עם שוויון מלא לאזרחיה בלי הבדל גזע דת ומין".

יחימוביץ' קראה לנתניהו "לקחת את ההזדמנויות שנקרו לפניו: ציר ערבי שמכיר בקיומנו, רשת הביטחון המדינית שלנו כאופוזיציה, רוב של ח"כים תומכי פשרה מדינית, מעורבות אמריקאית אינטנסיבית".

בדבריו, התייחס נתניהו לראשונה גם : "לפני ארבע שנים עמדתי פה בתחילת הקדנציה הקודמת. הסבירו לי שאוטוטו הקואליציה מתפרקת. משלא נפלה המשיכה ועשתה רבות. חשבתי שאולי אנשים יזהרו קצת בהערכות שלהם. אמרו לי שאין דבק בין החלקים השונים, איך דרך", אמר נתניהו.

לדבריו, "כל ממשלה היא קואליציה של אילוצים. בהתחלה של כל קואליציה חדשה, יש חבלי לידה. אני מבקש שתשימו לב מה עשתה הקואליציה והממשלה והכנסת תוך פחות משישה חודשים. העברנו את רפורמת השמיים הפתוחים, העברנו תקציב בממשלה, אישרנו חוק חדש שיעזור לנו להוציא מכאן את מסתנני העבודה הלא חוקיים". באשר למהגרים מאפריקה הוסיף נתניהו כי "אין שום זכות להסתננות בלתי חוקית למדינת ישראל. אין לנו שום חובה לקלוט פה מאות אלפים".

נתניהו התייחס גם להודעה כי "רציתי למנות את משה כחלון. רציתי, רציתי. לפני הבחירות קיוויתי שנוכל לעשות זאת. זאת היתה התכנית. מה קרה? קיבלנו פחות מנדטים, העברנו את משרד השיכון לחברינו בקואליציה. הסכמתי עם משה כחלון שהוא יהיה פחות אפקטיבי".

באשר לגרעין האיראני אמר ראש הממשלה כי "איראן צברה יותר 183 קילוגרמים של אורניום. הם עדיין לא חצו את הקו האדום שהצבתי בזמנו באו"ם אבל הם מתקרבים לכך בשיטתיות". הוא התייחס גם לסוריה ואמר "אנו עדים לקטל נורא של אזרחים שמתרחש שם, אנחנו עוקבים בדאגה אחרי הדיווחים על שימוש בנשק כימי בידי המשטר הסורי. כשנשק מסוכן מגיע לגורמים מסוכנים אין שום ערובה שלא ישתמשו בו. המדיניות שלנו היא למנוע העברת נשק לגורמים מסוכנים. אנו עושים זאת עם הרבה שיקול דעת, הרבה ניסיון וגם הרבה נחישות. אזרחי ישראל רוצים שלום, רוצים לחיות בביטחון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ