ועדת חוץ וביטחון לא תקיים דיונים חסויים בגלל הדלפות

יו"ר הוועדה ליברמן החליט לפתוח את דיוני הוועדה לתקשורת בשל הדלפה של דברי ראש השב"כ למעריב; רק דיוני ועדות המשנה יישארו חסויים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, חבר הכנסת אביגדור ליברמן, החליט לפתוח את כל דיוני הוועדה בעקבות הדלפה מגמתית לתקשורת מתוך תדריך של ראש השב"כ, יורם כהן, בפני חברי הוועדה השבוע.

"לאור הגרסה המעוותת שנמסרה לתקשורת, ברור לי מי עומד מאחורי אותה הדלפה וצר לי על שהוא פגע בעבודת הוועדה ובשמה הטוב של הכנסת", כתב היום (חמישי) ליברמן במכתב שהפיץ לחבריה. הישיבה הראשונה שתעבור ממתכונת מסווגת לדיון פתוח תהיה הסקירה הקרובה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, המתוכננת ליום שני הקרוב.

קצפו של ליברמן יצא בעקבות כותרת ראשית בעיתון מעריב, שייחסה לראש השב"כ, יורם כהן, ציטוט ולפיו יו"ר הרשות הפלסטינית אינו מאמין בהסדר שלום עם ישראל. אלא שכבר בבוקר הפרסום ובצעד חריג פרסם השב"כ הודעה המכחישה את הכותרת. רובם המוחלט של החברים בוועדה, שנכחו בדיון, הכחישו גם הם את הדברים שיוחסו לכהן.

ח"כ ליברמן וראש השב"כ יורם כהןצילום: אמיל סלמן

"כהן הודיע כבר בתחילת הדיון שהוא לא מתכוון ליפול לבורות פוליטיים וביקש שלא לייחס משמעויות פוליטיות לניתוח שיציג", סיפר אחד מחברי הוועדה. לדבריו, "ראש השב"כ היה מאוד גלוי ומאוד פתוח, ביודעו שמדובר בדיון מסווג. דבריו היו מקצועיים לחלוטין ולא שיקפו דעה כזאת או אחרת. לטעמי כהן היה אפילו פתוח מדי עם חברי הכנסת". ח"כ אחר אמר, "בניגוד לפרסומים, כהן אמנם הביע בדיון פסימיות באשר ליכולת של אבו מאזן לחדש את המשא ומתן עם ישראל, אבל הוא תלה זאת בכך שישראל לא הולכת מספיק לקראת הרשות הפלסטינית. אפשר היה להבין מדבריו שהבעיה נעוצה במדיניות הישראלית הנוכחית".

כך או אחרת, ליברמן הגיב בחריפות להדלפה, והחליט להחזיר את הנוהל לזה שהתקיים בכנסת הקודמת, ולפיו כל ישיבות הוועדה יהיו פתוחות, וחומר חסוי יוצג אך ורק בישיבות ועדות המשנה. "הדלפה זאת מצערת במיוחד לאור העובדה שעם כניסתי לתפקיד יו"ר הוועדה, שמעתי מחלק מהחברים טענות על כך שישיבות מליאת הוועדה הפכו למעין 'סקירת עיתונות', שאותה נותנים בעלי התפקידים המתארחים בוועדה וכי לא נמסרים לחברים פרטים משמעותיים בנוגע לעבודת גופי הביטחון".

ליברמן הסביר כי בניסיון להפוך את הדיונים למשמעותיים יותר, הוא החליט לפצל את דיוני הוועדה. “הודעתי כי במסגרת עבודת הוועדה נשלב 'ישיבות פתוחות', שיתקיימו בעיקר עם גורמים מדיניים-פוליטיים ושהמידע הנמסר בהן יהיה בלתי מסווג ויועבר גם לתקשורת, ו'ישיבות סגורות', בעיקר עם ראשי מערכת הביטחון, שיהיו במתכונת דומה לזו של ועדות המשנה ובהן ידווחו גם חומרים מסווגים. סברתי שמתכונת כזו תשמור מצד אחד על זכות הציבור לדעת ומצד שני תאפשר קיום ישיבות מעמיקות יותר שיחזקו את עבודת מליאת הועדה ויתרמו למעמדה". לדבריו, “החל ממועד זה תוחזרנה ישיבות מליאת הוועדה כולן להיות ישיבות פתוחות, ללא חיסיון, שבהן מטבע הדברים לא יימסרו גם פרטים מסווגים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ