ליברמן מנסה לרכך את "חוק המשילות"

השינוי שמציע ליברמן, בניסיון להשיג לו רוב שיאפשר את העברתו כבר בקדנציה הקרובה, נוגע לסעיף שנועד להקשות על הצעות אי-אמון בממשלה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו”ר ישראל-ביתנו, ח”כ אביגדור ליברמן, הודיע כי בכוונתו לרכך את חוק המשילות שמקדמת מפלגתו, בניסיון להשיג לו רוב שיאפשר את העברתו כבר בקדנציה הקרובה. הצעת החוק, שעברה לפני כחודש בקריאה טרומית, עוררה התנגדות חזקה באופוזיציה אך גם בקואליציה עצמה. חברי הכנסת משה פייגלין וראובן ריבלין (הליכוד-ביתנו) אף הצביעו נגדה בניגוד למשמעת הקואליציונית.

השינוי שמציע ליברמן נוגע לסעיף שנועד להקשות על האופוזיציה להגיש הצעות אי-אמון בממשלה. בהצעת החוק שהגיש איש מפלגתו, ח”כ דוד רותם, נקבע כי ניתן יהיה להגיש הצעה “רק בתמיכה מראש של 61 ח”כים”. ליברמן מנגד מציע להגביל את הצעות האי-אמון, כך שיעלו לדיון רק פעם בחודש, ולשלבן בנוהג “40 החתימות”, שבו כופים חברי האופוזיציה את נוכחותו של ראש הממשלה בדיון.

יוזם החוק, ח"כ רותם וראש סיעת ישראל ביתנו, ח"כ ליברמןצילום: תומר אפלבאום

“הצעה זו תביא לכך שבפועל תינתן לסיעות אף מכסה גדולה יותר להצעות אי-אמון ‘עצמאיות’, והצעות אי-האמון יידונו בנוכחות רה”מ ויזכו מחדש למעמד ולהד ציבורי”, הסביר ליברמן את היתרון בהצעה החדשה. “במקביל, פשרה זו תמנע את האינפלציה של הצעות אי-האמון, תמנע את השחיקה במעמדן, תאפשר לממשלה ולכנסת לפעול בצורה ראויה ותתאים את הנעשה בפרלמנט הישראלי לכללים המקובלים בעולם הנאור”, כלשונו. את יישום החוק הציע לדחות לאחר כינונה של הכנסת הבאה.

בהצעת החוק של רותם ל”הגברת המשילות” נכללו עוד שלושה מרכיבים: העלאת אחוז החסימה ל-4%, צמצום מספר השרים והסגנים ל-18 וארבעה בהתאמה, והחלטה כי אי-אישור התקציב אינו מביא להפלת הממשלה - ובמקרה כזה ייקבע תקציב המדינה לפי מתכונת חודשית. הצעת החוק עוררה כאמור התנגדויות עזות בסיעות האופוזיציה. “זו הצעה חצופה, ברוטלית, דיקטטורית וצבועה”, כינתה אותה יו”ר האופוזיציה, ח”כ שלי יחימוביץ’ (העבודה), בדיון שקדם להצבעה לפני כחודש. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ