ביקורת בכנסת: לבני העבירה את חוק הטרור במחשכים ומנעה דיון רציני

אחד המשתתפים בדיון בו אושר החוק אמר כי העיסוק במסמך שמונה 134 סעיפים ארך רבע שעה בסך הכל. בסביבתה של לבני דחו את הטענות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

שרים וחברי כנסת מתחו היום (חמישי) ביקורת על שרת המשפטים, ציפי לבני, שהנהיגה לדבריהם הצבעה "חפוזה" על חוק הטרור השנוי במחלוקת, מבלי לאפשר לחברי ועדת השרים לחקיקה ללמוד את סעיפי החוק לפני ההצבעה עליו. "זה היה ביזיון", סיפר אחד המשתתפים בדיון. לדבריו, "הדיון נמשך רבע שעה לכל היותר. מדובר בחוק עצום שמונה 134 סעיפים המתפרסים על פני 107 עמודים. גם אם היה מתקיים דיון של שעתיים, לא ניתן היה להציג את החוק במלואו בפני חברי הוועדה".

החוק הובא אתמול לוועדת השרים לחקיקה כדי שתאשר הליך "רציפות" ותאפשר את המשך קידומו בכנסת הנוכחית, לאחר שהועלה להצבעה בעבר עוד בימי הכנסת הקודמת. שרי יש עתיד ביקשו מלבני לדחות את הדיון על החוק בשבועיים כדי לאפשר להם ללמוד את החוק, אך לבני התעקשה לקיים את ההצבעה במועד.

"היה ברור שיש לחוק רוב, אז בלחץ של השרים היא הסכימה שאם יהיו סעיפים מסויימים שיזכו להתנגדות בהמשך, השרים יוכלו להחזיר אותם לדיון בוועדה", אמר אחד הנוכחים בהצבעה והוסיף, "הדיון היה 'מכוסתח' והוצגו בו רק מספר סעיפים מרכזיים. לבני בעצמה אמרה שהחוק עצום ואין אפשרות לעבור עליו בפירוט ולמרות הכל לא הקדישה לכך דיונים מיוחדים והעבירה את זה כמו כל חוק אחר".

ציפי לבני, היום בכנסתצילום: טלי מאייר

חבר כנסת נוסף תקף את שרת המשפטים על המהלך: "לבני הודיעה שתוביל מהלך של שקיפות בדיוני ועדת השרים לחקיקה, ואתמול הוכיחה שהיא עושה בדיוק את ההיפך. במקום שקיפות, השרים נאלצו לאשר חוק שנוי במחלוקת מבלי שלמדו אותו כראוי ומבלי שהתקיים דיון רציני עליו".

גורמים בסביבתה של לבני דחו את הטענות על הסף. "לבני הציעה את הפתרון הטוב ביותר והפרקטי ביותר בהתחשב בנסיבות. סוכם על דעת כל השרים שהשתתפו בדיון שאם בעתיד יתברר שישנם סעיפים שאין עליהם הסכמה, הם יוחזרו לדיון ולהצבעה מחודשים בוועדת השרים לחקיקה", אמרו הגורמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ