אושר: בוועדה למינוי דיינים יכהנו לפחות ארבע נשים

החוק, שנועד להביא למינוי דיינים מתונים יותר, עבר בתום דיון סוער על אף התנגדות הח"כים החרדים. החובה לבחור בנשים לא תחול על נציגים שכבר נבחרו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

החוק המחייב ייצוג נשים בוועדה למינוי דיינים עבר הלילה (שלישי) בכנסת בקריאה שניה ושלישית. החוק עבר בשעה 04:00 לפנות בוקר, בתום דיון סוער וניסיון ל"פיליבסטר" מצד הסיעות החרדיות. את החוק, שמבטיח ייצוג של לפחות ארבע נשים בוועדה, יזמו חברות הכנסת זהבה גלאון (מרצ), עליזה לביא (יש עתיד) ושולי מועלם (הבית היהודי). 

בוועדה היו חברים עד כה עשרה חברים: שר המשפטים (שמשמש יו"ר הוועדה) ושר נוסף בממשלה, שני חברי כנסת, שני הרבנים הראשיים לישראל, שני דיינים של בית הדין הרבני הגדול ושני נציגי לשכת עורכי הדין. בכנסת הקודמת כל חברי הוועדה היו גברים.

על פי החוק החדש, בוועדה יכהנו לפחות ארבע נשים – שרה אחת, חברת כנסת אחת ונציגה אחת מלשכת עורכי הדין. הוועדה תורחב מעשרה ל-11 חברים, כשהחברה הנוספת בוועדה, והאישה הרביעית בה, תהיה טוענת רבנית שתיבחר על ידי שרת המשפטים. "החוק החדש מתקן את המציאות המעוותת הקיימת, שבה רק גברים מחליטים בנוגע לסוגיות שמשפיעות בעיקר על חייהן של נשים", אמרה ח"כ גלאון.

ח"כ שולי מועלם בהצבעה על הרכב הועדה, בשבוע שעברצילום: מיכל פתאל

עם זאת, בהתאם לחוות הדעת של היועצת המשפטית לוועדת החוקה, החובה לבחור בשרה, חברת כנסת ועורכת דין, לא תחול על נציגים שכבר נבחרו. מאחר שנבחרו כבר שני נציגי לשכת עורכי הדין, בהרכב הוועדה הנוכחי יהיו חברות שלוש נשים. ההרכב הקיים ישתנה רק בכך ששרת המשפטים תבחר בטוענת רבנית שתכהן כחברת ועדה.

הדיון במליאת הכנסת נמשך הלילה שעות רבות כי כל חברי הכנסת החרדים הגישו הסתייגויות לחוק, ורבים מהם ניצלו את חצי השעה שעמדה לרשותם לנאומים המתנגדים לחוק. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) התנגד לחוק ואמר כי "אי אפשר לשנות את כללי המשחק - תוך כדי המשחק. זאת צביעות. הכנסת הזו נוגסת כל העת בעניינים יהודיים, שעד היום לא נגעו בהם". הוא פנה לקואליציה: "אתם חזקים על חרדים וחלשים על ערבים" והוסיף, "הממשלה הנוכחית הרעה רוצה לנגוס בכל הדברים היהודיים". 

גפני האשים את מפלגת הבית היהודי בהליכה נגד רבני ציונות הדתית. הוא פנה לשר נפתלי בנט, שנכח בדיון: "תצא נגד החוק הזה ואנחנו מאחוריך. יש לך רק 12 מנדטים, יחד איתנו – יש לך 30 מנדטים!". 

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) קרא: "אומרים לי – תהיה ממלכתי! ומי זאת הממלכה הזאת? מאות עולים מרוסיה שמוצאים את עצמם כלא יהודים? מי שחושב שיעשה פה ברית המועצות יעשה ברית המועצות". עוד אמר, "זה לא ייאמן, מדובר פה במדינה שנמצאת כל רגע בסכנת טילים מאיראן, מלבנון ומסוריה ופה מתעסקים בשאלה, כמה נשים יהיו פה, ואני שומע ששר הדתות אמר שכל הקבוצה של עשרת האנשים שהוא הולך להעמיד לבחירות לרב הראשי יהיו נשים. מה העיסוק האובססיבי הזה נגד הדת?".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), אמר כי זהו חוק שבא לקעקע את ההלכה. וח"כ דוד אזולאי (ש"ס), אמר כי "מערכת המשפט החילונית זקוקה לתיקון ולא בתי הדין הרבניים שעושים עבודת קודש".

בשבוע שעבר בחרה הכנסת בשני נציגיה לוועדה. ח"כ שולי מועלם זכתה בכיסא נציגת הקואליציה, בין היתר בשל הבטחות קואליציוניות שניתנו לבית היהודי. ח"כ אלי ישי (ש"ס) נבחר כנציג האופוזיציה. ישי גבר על ח"כ מרב מיכאלי שהתמודדה אף היא כנציגת האופוזיציה בוועדה. הרכב הוועדה הנבחר משאיר לחרדים ייצוג משמעותי על אף שהם באופוזיציה. גם שני הנציגים מטעם לשכת עורכי הדין בוועדה נתמכו בידי החרדים. 

ראשיתו של חוק הדיינים בעסקה פוליטית, שנחשפה ב"הארץ" ערב הבחירות לראשות לשכת עורכי הדין בנובמבר 2011. עו"ד יורי גיא רון ביקש אז, וקיבל, את תמיכת החרדים במועמדותו לתפקיד יו"ר הלשכה, לאחר שהפר, במסגרת דיל סודי, התחייבות לארגוני הנשים להציב אשה בוועדה למינוי דיינים. בעקבות זאת, לראשונה מאז 1999 לא היה ייצוג נשי בוועדה למינוי דיינים. מי שנבחרו לייצג את הלשכה בוועדה היו עורכי הדין מרדכי אייזנברג ואשר אקסלרוד, שנתמכו בידי ש"ס ויהדות התורה. 

בעקבות חשיפת "הארץ" התקיימו דיונים בוועדות הכנסת, הוגשה עתירה לבג"ץ ועם תחילת הקדנציה הנוכחית הוגשה הצעת החוק של חברות הכנסת לביא, מועלם וגלאון. בעקבות העתירות, מאז 2011 לא היו דיונים כלשהם בוועדה למינוי דיינים – וקיים מחסור חמור בדיינים.

זו הצעת החוק הפרטית הראשונה שעוברת בכנסת הנוכחית. לאחר שאושר החוק, אמרה ח"כ ד"ר עליזה לביא: "ארבע נשים בוועדה למינוי דיינים יהוו את תחילת תיקון האפליה הקיימת היום במערכת בתי הדין הרבניים. גיוון התמהיל האנושי של חברי הוועדה למינוי דיינים יוביל למינוים של דיינים מתונים יותר, קשובים יותר, ומעורים יותר בחברה הישראלית של שנת 2013". היא הוסיפה כי "זהו עוד ציון דרך בהליך הארוך שלפנינו, לשילוב ראוי של נשים בוועדות ציבוריות ובמוקדי קבלת ההחלטות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ