אדלשטיין נגד טופורובסקי: "ח"כים עושים מעשים שפוגעים בדימוי הכנסת"

יו"ר הכנסת שיגר מכתב נזיפה לח"כים בשל רצף תקריות מביכות. בכיר במשכן על התמונה שהעלה טופורובסקי לפייסבוק: "לא יכול להצטלם כמו פלייבוי"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר הכנסת, חבר הכנסת יולי אדלשטיין (ליכוד), שיגר אמש (שלישי) לחברי הכנסת מכתב נזיפה חריף, בעקבות רצף של תקריות מביכות באולם המליאה ומחוצה לו, שהביאו לדבריו ל"זילות" הכנסת. בכירים בכנסת טענו אתמול כי זעמו של אדלשטיין יצא בעיקר כלפי חבר הכנסת בועז טופורובסקי (יש עתיד), בעקבות צילום שנוי במחלוקת שהעלה אתמול לעמוד הפייסבוק שלו. בתמונה נראה טופורובסקי על הספה בחדרו בכנסת, כשהוא מתכונן לישון לאחר שהעביר לילה שלם בדיונים ובהצבעה על החוק המחייב מינוי נשים לוועדה לבחירת דיינים.

"פעם ראשונה ש(אני) ישן בכנסת", כתב טופורובסקי והוסיף, "מקווה שלא יכאב יותר מדי, מזל שיש מקלחת בלשכה". התמונה עוררה זעם רב ובמהלך היום הגיעו כמה תלונות בנושא ללשכת היו"ר, גם מצד עובדים במשכן. "לא ייתכן שח"כ יעלה תמונה בה הוא נראה כמו פלייבוי", אמר גורם בכנסת והוסיף כי "זאת פגיעה בדימוי הכנסת ובמעמד שלה". טופורובסקי, המום מגל התגובות העוינות, מיהר להעלות פוסט נוסף בעמוד שלו: "מעתה והלאה אלך לישון בחליפה".

אלא שלא רק טופורובסקי הכעיס את היו"ר. גם שורה ארוכה של חברי כנסת ששוחחו במכשירים הסלולריים שלהם במהלך דיונים במליאה, צילמו ותיעדו את המתרחש באמצעות מצלמות הטלפונים שלהם (שולי מועלם מהבית היהודי, למשל); ח"כים שלא פנו אל עמיתיהם בתואר "חבר כנסת"; או חברת כנסת אחת, מרב מיכאלי, שלדברי גורמים בכנסת אכלה ירקות באולם המליאה במהלך הדיון הלילי. תקנון הכנסת, אגב, לא אוסר במפורש על שתיה או אכילה במליאה, אלא אוסר על הכנסת חפצים כלשהם לאולם. "אף אחד מחברי הכנסת לא עבר על החוק, אבל אין ספק שיש מעשים שפוגעים בדימוי הכנסת והעובדה היא שגם מגיעות תלונות מהציבור בנושא", הבהירו בכנסת.

יקשה על קבלה לעבודה? פוסט שהעלה ח"כ בועז טופורובסקי לפייסבוק

במכתב ששיגר אדלשטיין הוא כתב, בין היתר: "לאחרונה הצטברו בלשכתי תלונות לא מעטות ביחס להתנהלותם של חלק מחברי הבית. התלונות, מאזרחים ומבאי-הבית, נוגעות להתנהלות חברי הכנסת בתוך מליאת הכנסת. בין היתר, הועלו טענות על-כך שישנם חברי כנסת האוכלים ושותים במליאה, מצלמים ומדברים במכשירים סלולריים, או מציגים מעל הדוכן כיתובים לצורך הבעת עמדתם".

לדבריו, "למן כינוסה הראשון של המליאה נוכחתי לשמוע, כי חברים רבים נוהגים באופן קבוע לפנות לעמיתיהם בתואר 'מר', 'אדון' או בשם פרטי בלבד, ולא כפי הנוהג המקובל בכנסת (הוספת התואר שר או ח"כ לשם משפחתם של נבחרי הציבור). כל התלונות שהוזכרו לעיל נבדקו על-ידי ונמצאו, לצערי, כנכונות ומדויקות”.

ערב הדיונים הסוערים על תקציב המדינה, אדלשטיין קרא לחברי הכנסת לנהוג באיפוק, סובלנות, כבוד ונימוס אחד כלפי השני. "הכנסת ה-19 היא כנסת בעלת מספר שיא של חברים חדשים, היא רעננה ושונה מכל קודמותיה. כיושב-ראש הכנסת אני רואה בכנסת זו הבטחה גדולה לשינוי - שינוי התדמית של בית המחוקקים”, הסביר יו”ר הכנסת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ