עפר שלח: "הכיבוש משחית את החברה, את צה"ל ואת הצדק"

חבר הכנסת של יש עתיד תקף הערב בחריפות את ההתנחלויות וחידד את הקיטוב האידיאולוגי בקואליציה של בנימין נתניהו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חבר הכנסת עפר שלח מיש עתיד תקף הערב (רביעי) את ההתנחלויות וטען כי הכיבוש השחית את המידות בצה"ל, בתקשורת ובחברה הישראלית כולה. בכנס בנושא היוזמה הערבית שארגנה תנועת "מולד" באוניברסיטה העברית, אמר שלח כי "ההתנחלויות הן מכשול להסדר. הן התחילו בסדר פסח לפני כמה עשורים –- סדר פסח שנמשך עד עצם היום הזה – והמכשול הזה הולך וגדל".

שלח אמר את הדברים בתגובה לדברי פתיחה שנשאה בכינוס סגנית שר התחבורה, ציפי חוטובלי מהליכוד, מהם השתמע כי גם חברי יש עתיד אינם רואים בהתנחלויות מכשול לשלום. לדברי חוטובלי, "יש דבר אחד שמשותף לכל חברי הקואליציה - אנחנו לא רואים במפעל ההתיישבות את מה שחוסם את השלום. כך לפחות על-פי המנהיג של עופר שלח ב'ניו-יורק טיימס'. לפיד אמר שם במפורש שההתיישבות היא לא מכשול לשלום. אש"ף הוקם בשנת 1964 והוא לא קשור לאף התיישבות יהודית שנבנתה - לא לאלון מורה ולא לעופרה ולא לגוש אמונים. לכן הקישור הזה שנוח לשמאל לעשות בין התיישבות לבין טרור ובין התיישבות להיעדר שלום הוא לא נכון היסטורית".

דבריהם של שלח וחוטובלי מחדדים את הקיטוב האידיאולוגי בקואליציה של בנימין נתניהו. לעומת שלח, שחבר במפלגה השנייה בגודלה בקואליציה, סגן שר הביטחון, דני דנון, אמר בסוף השבוע כי ממשלת ישראל אינה מחויבת לרעיון שתי המדינות וכי אם הסדר על בסיס זה יובא להצבעה בה, היא תדחה אותו. לראיה, אמר דנון בראיון, "הממשלה מעולם לא דנה, החליטה או הצביעה בנושא פתרון שתי המדינות".

לדברי שלח, "ישראל מתקדמת מדי יום למעמדה של דרום אפריקה. היא נמצאת על סף חרם מוצרים – קודם כל אלה שיוצרו בהתנחלויות ואחר כך כאלה שיוצרו בכל מקום בישראל. מעמדה המדיני הולך ומידרדר. אמנם תמיד יהיה לנו את מיקרונזיה, אבל הגענו למצב שבו בהצבעה מול הפלסטינים באו"ם רק תשע מדינות מצביעות איתנו. העולם הודיע לנו שהמצב שבו אנחנו מדינה כובשת נמאס עליו".

עפר שלחצילום: אמיל סלמן
ציפי חוטובלי

דבריו של שלח מאפיינים את הקו היוני ביש עתיד. לפני כשלושה שבועות התראיין ראש מפלגתו, שר האוצר יאיר לפיד, ל"ניו יורק טיימס" ושם ביטא עמדות ניציות, והודיע כי הוא מתנגד להקפאה של הבנייה בהתנחלויות כמהלך שיסייע להתנעת המשא ומתן עם הפלסטינים. לפיד הודה בראיון כי לא פגש או שוחח עם אף בכיר פלסטיני, אולם טען באותה נשימה כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) אינו פרטנר לשלום.

לאחרונה, בעקבות הביקורת על הקו הניצי של לפיד, החליטו ביש עתיד להבליט בכלי התקשורת גם עמדות יוניות יותר, בהן מחזיקים חברים מרכזיים במפלגה. שרת המשפטים, ציפי לבני, דחקה אתמול ביש עתיד לחבור למפלגתה ולקדם את התהליך המדיני. “אני מצפה מיש עתיד, ששותפים לרעיון, להיות יותר אקטיביים בנושא בקואליציה", אמרה לבני במהלך דיון של ועדת החוקה בו נטלה חלק. ח"כ עדי קול (יש עתיד), החברה בוועדה, גיבתה את דבריה של לבני ואמרה, “אני שמחה לראות שלבני רואה ביש עתיד פרטנר לקידום התהליך המדיני". 

בכנס, שהתקיים הערב באוניברסיטה העברית בשיתוף תאי הסטודנטים של העבודה והליכוד, הוסיף שלח כי "הכיבוש משחית. הוא משחית את החברה הישראלית, את צה"ל, את הצדק הישראלי, את התקשורת הישראלית, את התודעה הישראלית, את השפה הישראלית". עוד אמר כי "מערכת הצדק הישראלית חיה בעולם כפול, שבו יש מערכת משפט אחת לישראלים ואחת לפלסטינים. הכיבוש משחית את החברה הישראלית, מפני שמסתובבים בתוכה מאות אלפי אנשים שחוויית נעוריהם היא עוצר וכניסה לתוך בתים של אנשים. צה"ל עושה כמיטב יכולתו לנהוג במוסר, אני לא מפקפק בזה. אבל פעם המלים 'צבא ההגנה לישראל' היו מובנות מאליהן – כי זה מה שצה"ל עסק בו. וזה פוגע בצה"ל גם ברמה המבצעית. צה"ל של מלחמת לבנון השנייה הוא תוצר של המצב הזה. הוא תוצר של השחתה מבצעית. כשהצבא יושב בסלון של משפחה פלסטינית במשך שנים, הוא נהיה צבא פחות טוב. המחשבה שהעולם יתרגל למצב הזה נשמעת כמו דברים שהלבנים אמרו בדרום אפריקה. הסדר מדיני הוא האינטרס העליון שלנו. הצורך להגדיר את גבולותינו, להבין מי אנחנו, לנקות את המערכת שבתוכה אנחנו חיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ