התרגיל של התנועה: ברית הזוגיות תעלה להצבעה עם שינוי שיכלול זוגות חד מיניים

רגע לפני שההצעה תעלה להצבעה בוועדת השרים, צפויה לבני להציג חוק שיחליף את הניסוח "גבר ואשה" ב"בני זוג". הערכה: שרי הבית היהודי יתנגדו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שרת המשפטים, ציפי לבני (התנועה) תבקש ביום ראשון את תמיכת הממשלה בחוק שיסדיר לראשונה ברית זוגיות לבני אותו המין. מקורבים ללבני העריכו שהיוזמה תזכה לרוב בוועדת השרים לחקיקה בראשה היא עומדת. 

ב-2010 יזם חבר סיעתה של לבני, ח"כ מאיר שטרית, הצעת חוק ברית זוגיות שהונחה על שולחן הכנסת אך נפלה לאחר התנגדות ישראל ביתנו. אולם, זו לא התייחסה כלל לנישואים של זוגות חד מיניים אלא רק לגברים ונשים פסולי חיתון. אלא שבדיון מחרתיים, צפויים לבני ושטרית להציג נוסח חדש לאחד מסעיפי החוק שעשוי להכיר לראשונה בנישואי הומואים ולסביות בישראל. רגע לפני ההצבעה ביום ראשון, מתכוונים בתנועה להחליף את המינוח "איש ואשה" במינוח הכוללני "בני זוג" - מה שיגדיר את מתווה ההסכם שיאפשר להם לחיות יחד כבני זוג ולקיים חיי משפחה ומשק בית משותף אך בלי להינשא זה לזו לפי דיני האישות בישראל.

באחרונה ביקשה לבני חוות דעת משפטית בנושא מאנשי מדור יעוץ וחקיקה במשרד המשפטים ומתשובתם מתברר שאין מניעה משפטית לביצוע המהלך ולהסדרת ברית זוגיות לבני אותו המין. גורמים בתנועה העריכו שסיכויי ההצעה החדשה לזכות בתמיכת הקואליציה גבוהים, משום שיש עתיד, ישראל ביתנו וגם נציגי הליכוד בוועדה נחשבים לתומכים במהלך. מי שצפויים להתנגד, על פי ההערכות, הם שרי הבית היהודי אם כי עדיין לא ברור אם יסתפקו בהתנגדות בלבד או שיטילו וטו על החוק - כפי שמתיר להם ההסכם הקואליציוני בנושאי דת ומדינה.

אירוע הגאווה ברעננה, בשנה שעברהצילום: עומר הרץ

שטרית פועל כבר תקופה ארוכה בניסיון להכשיר בישראל "ברית זוגיות" כתחליף למסלול הנישואים הדתי לזוגות פסולי חיתון. "החוק המוצע נועד לשנות את המצב המשפטי ולאפשר לבני זוג המנועים מלהינשא בישראל זה עם זו ליצור תא משפחתי שיקנה להם זכויות בדומה לבני זוג נשואים, אך זאת, בלי לפגוע בבלעדיות הדין האישי החל על נישואים וגירושין בישראל", הסביר בהצעת החוק.

החוק יוצר מסלול מקביל ושווה זכויות וחובות שבאמצעותו יכולים אזרחי המדינה החפצים בכך להקים משפחה שלא באמצעות המסלול הדתי. החוק קובע מפורשות כי דין "ברית הזוגיות" כדין הנישואים לכל דבר ועניין. החוק מפרט את מכלול רכיבי "ברית הזוגיות" – החלופה החילונית לנישואים הדתיים: ממינוי רשמי של ברית הזוגיות ועד להליכי התרת הברית על ידי הרשם או בית המשפט.

אם יתקבל החוק החדש הוא יתן מענה לכ-300 אלף עולים זכאי חוק השבות שהם מסורבי חיתון; כאלה שאינם יכולים להתחתן בגלל דתם; פסולי חיתון על פי הדין העברי ולהט"בים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ