פרי: אמירות יעלון מרחיקות אותנו ממשא ומתן מדיני

‫שר המדע תוקף את שר הביטחון שכינה את יוזמת השלום הסעודית "ספין"; עוד תקרית בשורה שממחישה את הריחוק האידיאולוגי בין מרכיבי הקואליציה‬

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

המחלוקות בתוך הקואליציה סביב התהליך המדיני עם הפלסטינים מתרחבות. שר המדע והטכנולוגיה יעקב פרי מיש עתיד תקף בחריפות את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון על דבריו בגנות יוזמת השלום הערבית. יעלון אמר היום (שישי) כי יוזמת השלום הערבית היא ספין. "אמירות מסוג זה רק מרחיקות אותנו משולחן המשא ומתן", אמר פרי. "יוזמת השלום הערבית בשינויים המתחייבים שנוגעים לביטחון ישראל היא אחת הדרכים המרכזיות שבאות בחשבון. מחובתנו לשקול אותה ברצינות. במקום לפסול אותה בהינף יד".

העימות בין פרי ליעלון מצטרף לשורת התבטאויות סותרות של מרכיבי הקואליציה השונים בנוגע למשא ומתן עם הפלסטינים. מחד, דבריו של סגן שר הביטחון דני דנון על כך שהממשלה מתנגדת להקמת מדינה פלסטינית. ומנגד דבריה של שרת המשפטים ציפי לבני השבוע שדחקה בחברי יש עתיד לחבור למפלגתה ולקדם את התהליך המדיני. “אני מצפה מיש עתיד, ששותפים לרעיון, להיות יותר אקטיביים בנושא בקואליציה", אמרה לבני במהלך דיון של ועדת החוקה בו נטלה חלק. ח"כ עדי קול (יש עתיד), החברה בוועדה, גיבתה את דבריה של לבני ואמרה, “אני שמחה לראות שלבני רואה בנו פרטנר לקידום התהליך המדיני".

הריחוק האידיאולוגי בקואליציית נתניהו התחדד השבוע גם בדברים שנשא עפר שלח. חבר הכנסת מיש עתיד תקף את ההתנחלויות וטען כי הכיבוש השחית את המידות בצה"ל, בתקשורת ובחברה הישראלית כולה. "ההתנחלויות הן מכשול להסדר. הן התחילו בסדר פסח לפני כמה עשורים –- סדר פסח שנמשך עד עצם היום הזה – והמכשול הזה הולך וגדל", אמר שלח.

דבריו של שלח נאמרו בתגובה לדברים של סגנית שר התחבורה, ציפי חוטובלי מהליכוד, בכנס בו נכחו השניים באוניברסיטה העברית. מדברי חוטובלי השתמע כי חברי יש עתיד אינם רואים בהתנחלויות מכשול לשלום. "יש דבר אחד שמשותף לכל חברי הקואליציה - אנחנו לא רואים במפעל ההתיישבות את מה שחוסם את השלום. כך לפחות על-פי המנהיג של עופר שלח ב'ניו-יורק טיימס'. לפיד אמר שם במפורש שההתיישבות היא לא מכשול לשלום. אש"ף הוקם בשנת 1964 והוא לא קשור לאף התיישבות יהודית שנבנתה - לא לאלון מורה ולא לעופרה ולא לגוש אמונים. לכן הקישור הזה שנוח לשמאל לעשות בין התיישבות לבין טרור ובין התיישבות להיעדר שלום הוא לא נכון היסטורית".

יעקב פריצילום: מוטי מילרוד
יעלוןצילום: גיל אליהו

יעלון אמר את דבריו במהלך הרצאה ב"מכון וושינגטון" שבבירת ארה"ב. לדבריו, הפלסטינים נהנים מ"עצמאות פוליטית" בגדה המערבית ובעזה, ומאמציו של שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, להתניע את תהליך השלום "נכשלו עד כה" ושהיוזמה הערבית היא בסך הכול "ספין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ