השרים ידונו בחוק ברית זוגיות הכולל זוגות מאותו מין

שרת המשפטים לבני תבקש מהשרים לשנות את הנוסח של אחד מסעיפי החוק, כך שבמקום המילים "איש ואשה" יופיע המינוח "בני זוג"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שרת המשפטים, ציפי לבני (התנועה), תבקש היום (ראשון) את תמיכת הממשלה בחוק שיסדיר לראשונה ברית זוגיות לזוגות בני אותו המין. מקורבים ללבני העריכו שהיוזמה תזכה לרוב בוועדת השרים לחקיקה בראשה היא עומדת.

הצעת החוק, אותה יזם חבר מפלגתה של לבני, ח”כ מאיר שטרית, הונחה על שולחן הכנסת מבלי להתייחס כלל לנישואים של זוגות מאותו המין, אלא רק לזוגות הטרוסקסואליים פסולי חיתון שמבקשים לבוא בברית הזוגיות. אלא שבעת הדיון הבוקר צפויים לבני ושטרית להציג נוסח חדש לאחד מסעיפי החוק שעשוי להכשיר לראשונה נישואי הומואים ולסביות בישראל. בסעיף החדש יוחלף המינוח “איש ואשה” במינוח הכוללני “בני זוג” ויגדיר את מתווה ההסכם שיאפשר להם לחיות יחד כבני זוג ולקיים חיי משפחה ומשק בית משותף, מבלי להינשא לפי הדין האישי בישראל.

באחרונה ביקשה לבני חוות דעת משפטית מאנשי מדור ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים ומתשובתם עולה שאין מניעה משפטית לביצוע השינוי ולהסדרת ברית זוגיות לבני אותו המין. מקורות בתנועה העריכו שסיכויי ההצעה החדשה לזכות בתמיכת הקואליציה גבוהים, משום שנציגי יש עתיד, ישראל ביתנו וגם נציגי הליכוד בוועדה הביעו בעבר תמיכה בברית זוגיות להומואים ולסביות.

פעילי מרצ עורכים טקס אלטרנטיבי מול הרבנות בתל אביב, בינואר השנהצילום: מוטי מילרוד

יחד עם זאת, רוב הח”כים מיש עתיד, שהניפה את דגל ברית הזוגיות במסע הבחירות לכנסת, סירבו בשבוע שעבר להצטרף ליוזמת חקיקה בעניין שמקדמת ח”כ סתיו שפיר (העבודה). החוק של שפיר – שזכה גם לתמיכת ח”כים מהליכוד והתנועה – מתייחס רק לזוגות מאותו המין. שר האוצר, יאיר לפיד, תקף אתמול את הצעתה של שפיר ואמר כי “זו דוגמה קלאסית למצב שבו האופוזיציה מעדיפה לגרום נזק לנושא חשוב בשביל הזדמנות מפוקפקת ‘לתקוע’ לממשלה ולקבל חשיפה תקשורתית. אני ויש עתיד נמשיך כמובן לעבוד על הנושא ברצינות, ואצלנו זה גם יעבור”. הגרסה של ח”כ שפיר שונה מזו של לפיד. לדבריה, היא הציעה לחברי יש עתיד לחתום על ההצעה ו”להצמיד” אותה בעתיד להצעה הממשלתית כדי שיקודמו במשותף.

ביש עתיד הבהירו שאין בכוונתם להצטרף ליוזמה, אלא לתמוך בחוק אחר שתיזום המפלגה, הפותר את מצוקת כלל פסולי החיתון בישראל. את החוק יוזמים השרה יעל גרמן וח”כ רונן הופמן, אלא שעדיין לא ברור מתי יציגו את הנוסח שלהם. “ההצעה נמצאת בשלבי ניסוח”, אמרו גורמים בתנועה. מנגד, ישראל ביתנו – שהצהירה גם היא על תמיכה בברית הזוגיות – קברה בקדנציה הקודמת את החוק של שטרית, כשזה הוגש בנוסח מתון יותר לאישורה של הכנסת.

לצד השותפות הקואליציוניות שלא ידוע כיצד יצביעו היום, בתנועה העריכו כי שרי הבית היהודי יביעו התנגדות להצעה. ההסכם הקואליציוני מעניק לבית היהודי זכות וטו שהיא יכולה להטיל על החוק, אך לא ידוע אם בכוונת אנשיה לפסול את הצעד לחלוטין או רק להביע התנגדות בהצבעה הבוקר.

שטרית פועל כבר תקופה ארוכה בניסיון להכשיר בישראל ברית זוגיות כתחליף למסלול הנישואים הדתי לזוגות פסולי חיתון.  “החוק המוצע נועד לשנות את המצב המשפטי ולאפשר לבני זוג המנועים מלהינשא בישראל זה עם זו ליצור תא משפחתי שיקנה להם זכויות בדומה לבני זוג נשואים, אך זאת, בלי לפגוע בבלעדיות הדין האישי החל על נישואים וגירושים בישראל”, הסביר בהצעת החוק שהניח. החוק יוצר מסלול מקביל ושווה זכויות וחובות שבאמצעותו יכולים אזרחי המדינה החפצים בכך להקים משפחה שלא באמצעות המסלול הדתי.

הצעת החוק קובעת מפורשות כי דין ברית הזוגיות כדין הנישואים לכל דבר ועניין. בדברי ההסבר נאמר כי ברית הזוגיות נועדה להוות חלופה חילונית לנישואים דתיים: ממינוי רשמי ברית הזוגיות ועד להליכי התרת הברית על ידי הרשם או בית המשפט.
אם יתקבל החוק החדש הוא ייתן מענה לכ-300 אלף עולים זכאי חוק השבות שהם מסורבי חיתון; כאלה שאינם יכולים להתחתן בגלל דתם; פסולי חיתון על פי הדין העברי ולהט”בים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ