לחץ על רה"מ לעצור הצעת חוק המפלה לטובה יוצאי צבא

על פי יוזמתו של יו”ר הקואליציה תנתן העדפה לאדם בשל היותו תורם למדינה בקבלה לעבודה ותנאי שכר. עדאלה: החוק מכוון נגד הערבים

יהונתן ליס וג’קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס וג’קי חורי

המרכז המשפטי “עדאלה” שיגר בסוף השבוע בקשה לראש הממשלה בנימין נתניהו, ליו”ר ועדת השרים לענייני חקיקה השרה ציפי לבני, וליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, למנוע את אישורה היום של הצעת החוק המפלה לטובה מי ששירתו בצה”ל או בשירות לאומי בקבלה לעבודה בשירות הציבורי, על אזרחים שלא שירתו שירות זה.

חוק זכויות התורמים למדינה, שיוזם יו”ר הקואליציה יריב לוין (הליכוד), קובע כי “מתן העדפה לאדם בשל היותו תורם למדינה, לרבות העדפה בקבלה לעבודה, בתנאי שכר, במתן שירות ובהזמנת שירות, לא תיחשב כאפליה אסורה”. אם החוק יעבור, הוא יכשיר העדפה של יוצאי צבא ושירות לאומי בקבלה למשרות בשירות המדינה, על אוכלוסייה שלא שירתה. החוק גם יעניק עדיפות בקבלה למעונות סטודנטים, במוסדות להשכלה גבוהה ובהקצאת קרקעות למגורים.

בפניית עדאלה, שחתמה עליה עו”ד סאוסן זהר, נטען כי היא מכוונת נגד הערבים הפטורים משירות צבאי מסיבות פוליטיות והיסטוריות. לדבריה, הצעת החוק מדגישה את תפיסת המיעוט הערבי כקבוצה “אחרת” ועוינת, בלתי רצויה ובלתי ראויה לשוויון זכויות. “מאז ומתמיד מונהגת מדיניות של אפליה ממוסדת נגד האוכלוסייה הערבית בכל התחומים, לרבות אלו המוזכרים בהצעת החוק”, כתבה זהר. “במקום לחוקק חוקים המיועדים למיגור האפליה כלפי האזרחים הערבים, באה הצעת החוק לקבע ולחזק אותם באמצעות הסדר חקיקתי ראשי”.

חיילים מתגייסים בבקו"םצילום: אלון רון

בכנסת הקודמת עצר נתניהו את הצעת החוק, לאחר שקיבל שתי חוות דעת, של וינשטיין ושל היועץ המשפטי לכנסת, עו”ד איל ינון. השניים קבעו שיש פגמים חוקתיים בהצעה, כמו אפליה כלפי קבוצות שהמחוקק פטר משירות, ופגיעה בחופש העיסוק ובחוק כבוד האדם וחירותו. עו”ד ינון מסר את החלטתו בעקבות פנייה של יו”ר מרצ, ח”כ זהבה גלאון.

אתמול אמרה ח”כ גלאון כי “זו עוד יוזמה גזענית וקיצונית, שפוגעת בזכות הבסיסית של הערבים לשוויון. יש הבדל בין הרצון לתת הטבות למשוחררי צבא להעדפה בקבלה לעבודה. אני תומכת בתגמול ליוצאי צבא, אבל למה צריך צעד כזה להיעשות באמצעות אפליית אוכלוסיות הפטורות משירות לפי חוק שהכנסת חוקקה?”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ