מסתמן: רוב בוועדת השרים לחוק המפלה לטובה יוצאי צבא

ועדת השרים לחקיקה תכריע היום האם לתמוך באפלייה מתקנת ליוצאי צבא, בהסדרת ברית הזוגיות ובהגדרת קנאביס כבעל תועלת רפואיות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה דנה היום (ראשון) בשלוש הצעות חוק שמעוררות עניין רב ומחלוקת: "חוק זכויות התורמים למדינה" - המפלה לטובה אוכלוסייה ששירתה בצה"ל או בשירות לאומי, חוק שיסדיר לראשונה ברית זוגיות לזוגות בני אותו המין וחוק שיגדיר את המריחואנה כבעלת תועלת רפואית.

"חוק זכויות התורמים למדינה”, אותו יוזם יו"ר הקואליציה, יריב לוין (הליכוד), קובע כי "מתן העדפה לאדם בשל היותו תורם למדינה, לרבות העדפה בקבלה לעבודה, בתנאי שכר, במתן שירות ובהזמנת שירות, לא תיחשב כאפלייה אסורה”. אם יעבור, החוק יכשיר העדפה של יוצאי צבא ושרות לאומי בקבלה למשרות בשרות המדינה, על פני אוכלוסייה שלא שרתה במסגרות אלה. בפועל, המשמעות היא פגיעה ביכולתם של אוכלוסיות דוגמת ערביי ישראל או חרדים להשתלב בשירות הציבורי. החוק צפוי להעניק עדיפות למי שמשרת בצבא בקבלה למעונות סטודנטים, במוסדות להשכלה גבוהה ובהקצאת קרקעות למגורים. שרי הליכוד, ישראל ביתנו והבית היהודי צפויים לתמוך בהצעה, ומסתמן שהיא תזכה לרוב בוועדה.

הצעת החוק נבלמה בקדנציה הקודמת על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעקבות שתי חוות דעת, של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין ושל היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון שקבעו כי יש פגמים חוקתיים בהצעה ובהם אפליה כלפי קבוצות שהמחוקק פטר משירות ופגיעה בחופש העיסוק ובחוק כבוד האדם וחרותו. ינון קבע את החלטתו בעקבות פניה של יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, בנושא. אתמול אמרה גלאון כי, "מדובר בעוד אחת מהיוזמות הגזעניות והקיצוניות, שפוגעות בזכות הבסיסית של אזרחי המדינה הערבים לשוויון. גם היועץ המשפטי לכנסת וגם היועץ המשפטי לממשלה קבעו בזמנו, שמדובר ביוזמה פגומה. יש הבדל בין הרצון לתת הטבות למשוחררי צבא לבין העדפה בקבלה לעבודה. אני תומכת בתגמול יצאי צבא על השירות הצבאי שלהם. אבל למה מהלך כזה צריך להיעשות באמצעות אפליה של אוכלוסיות שפטורות משירות בצבא על-פי חוק שהכנסת חוקקה?”

שרת המשפטים, ציפי לבני (התנועה) תבקש היום את תמיכת הממשלה בחוק שיסדיר לראשונה ברית זוגיות לזוגות בני אותו המין. מקורבים ללבני העריכו שהיוזמה תזכה לרוב בוועדת השרים לחקיקה בראשה היא עומדת. הצעת החוק, אותה יזם חבר מפלגתה ח"כ מאיר שטרית, הונחה על שולחן הכנסת מבלי להתייחס כלל לנישואין חד מיניים אלא רק לזוגות של גברים ונשים פסולי חיתון שמבקשים לבוא בברית הזוגיות. ואולם, במהלך הדיון הבוקר, לבני ושטרית צפויים להציג נוסח חדש לאחד מסעיפי החוק שעשוי להכשיר לראשונה נישואי הומואים ולסביות בישראל. בסעיף החדש יוחלף המינוח "איש ואישה" במינוח הכוללני "בני זוג" ויגדיר את מתווה ההסכם שיאפשר להם לחיות יחד כבני זוג ולקיים חיי משפחה ומשק בית משותף אך בלי להינשא זה לזו לפי הדין האישי בישראל. לבני ביקשה לאחרונה חוות דעת משפטית בנושא מאנשי מדור ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים ומתשובתם עולה שאין מניעה משפטית לביצוע המהלך ולהסדרת ברית זוגיות לבני אותו המין.

יריב לויןצילום: תומר אפלבאום
ציפי לבניצילום: אמיל סלמן

למרות שמרבית השותפות הקואליציוניות תומכות בהתרת ברית זוגיות להומואים ולסביות, לא ברור כיצד יצביעו היום על החוק של התנועה: כך, מרבית הח"כים ממפלגת יש עתיד, שהניפה את דגל ברית הזוגיות כחלק מן הקמפיין לכנסת, סרבו רק בשבוע שעבר להצטרף ליוזמת חקיקה בנושא אותה מקדמת ח"כ סתיו שפיר (העבודה). החוק של שפיר – שזכה גם לתמיכת ח"כים מהליכוד והתנועה - מוקדש רק לזוגות חד מיניים.

בישיבת שרי יש עתיד שהתקיימה הבוקר החולט לתמוך בהצעת החוק ברית הזוגיות ל ח"כ שטרית אך ורק במידה שהיא תחול על זוגות חד מיניים. במידה שלא ישונה נוסח החוק והיא לא תאפשר נישואי זוגות הומוסקסואליים, שרי יש עתיד יתנגדו. ישראל ביתנו - שהצהירה גם היא על תמיכה בברית הזוגיות - “קברה" בקדנציה הקודמת את החוק של שטרית, כשזה הוגש בנוסח מתון יותר לאישורה של הכנסת.

בבית היהודי תקפו את לבני על היוזמה. בהודעה מטעם מפלגתו של נפתלי בנט נאמר כי הם "מציעים ללבני ולחברי סיעתה לחדול מדיבורים ומהצהרות חוק פופוליסטיות, שהיתכנותן לעבור קלוש ובאות להצדיק את קיומה של לבני בממשלה, כשאין משא ומתן מדיני. הבית היהודי מציע ללבני ולחברי סיעתה להתחיל את הפעילות למען מצביעיה בכך שלא תשים רגליים למהפכה בשירותי דת, שמטרתה לפשט ולהאיר הליכי חיתון, שגם בוחריה חפצים בכך".

תמר זנדברגצילום: מיכל פתאל

לצד השותפות הקואליציוניות ה"טבעיות", שלא ברור כיצד יצביעו היום, בתנועה העריכו כי שרי הבית היהודי יביעו התנגדות להצעה. לבית היהודי שמורה זכות וטו שהם יכולים להטיל על החוק, אך עדיין לא ברור אם בכוונתם לפסול את המהלך לחלוטין או רק להביע התנגדות בהצבעה שתתקיים הבוקר.

הבוקר גם צפויה ועדת השרים לחקיקה להחליט אם לתמוך בהצעת חוק שתגדיר לראשונה את המריחואנה באופן רשמי כחומר בעל תועלת רפואית. המשמעות: רופאים יוכלו לרשום לחולים שימוש בצמח כדי להקל על סבלם. את הצעת החוק יזמה ח"כ תמר זנדברג (מר"צ).

חלוקת מריחואנה רפואית לחולים הותרה בישראל לראשונה בשנת 2001, והמהלך הוסדר בהחלטת ממשלה ב-2011. על פי דוח מרכז המידע של הכנסת, בשנת 2012 חולק קנאביס רפואי לכ-9,000 חולות וחולים בישראל. אלא שהשימוש בצמח למטרות רפואיות מותנה בהיתר שמנפיק משרד הבריאות, מאחר שהמריחואנה מוגדרת בפקודת הסמים המסוכנים כחומר ללא תועלות רפואיות. המצב הזה מערים קשיים ביורוקרטיים בקבלת רישיון לשימוש בסם. הכרה חוקית בסגולותיו תקל על נגישותם של חולים אליו, משום ששיקול הדעת לשימוש בו יועבר לידי הרופא המטפל.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ