הבחירות לרבנות יוצאות לדרך: התחזקו סיכויי החרדים לקדנציה נוספת

הממשלה החליטה על מינוי הוועדה לבחירת הרבנים וסתמה את הגולל על הצעות החוק שנדונו בחודשים האחרונים בניסיון לשנות את פני הרבנות

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הבטחת בחירות מרכזית של יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט – רב ראשי לישראל המזוהה כציוני – נראית כעת רחוקה ממימוש, כך מסתמן עם תחילתו הרשמית של המרוץ לרבנות הראשית. היום (ראשון) החליטה הממשלה על מינוי הוועדה לבחירת רבנים ראשיים. ההחלטה סתמה את הגולל על כל הצעות החוק שנדונו בחודשים האחרונים, ובראשן זו שנועדה לאפשר כהונה נוספת לרב הספרדי המכהן שלמה עמאר. נפילת חוק עמאר היא מכה קשה עבור הרב הראשי שנמצא כעת גם בקרע חמור עם פטרונו הרב עובדיה יוסף שאתמול תקף בברוטלית את בן בריתו הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר, ואת הדיל שרקם עמו.

על פי החלטת הממשלה, האסיפה שתקבע את זהות הרבנים, כנראה בסוף יולי, תמנה 150 חברים ובה דומיננטיות לש"ס וליהדות התורה. זהות החברים בגוף הבוחר ידועה ברובה, אולם ישנם כמה נציגי ציבור שעדיין לא מונו. הקמת הוועדה פירושה שאי אפשר לשנות את כללי המשחק. בחודשים האחרונים ניסו מפלגות הקואליציה לדון בהצעות שונות, ובהן היתר לרב להתמודד לכהונה שנייה סמוכה; היתר לרב להתמודד על אף שחצה את גיל 70, והרחבה של הגוף הבוחר כך שייתן משקל רב יותר לנשים ולנציגי ציבור ויפחית את משקלם היחסי של רבנים ואנשי הממסד הדתי. התפוגגותן של הצעות החוק מוציאות סופית מהמרוץ ארבעה רבנים שביקשו להתמודד או ששמותיהם עלו כמועמדים. הרב עמאר, הרב יונה מצגר, הרב יעקב אריאל, הרב ישראל מאיר לאו – כל אלה לא יתמודדו בבחירות הקרובות.

מועמד הבית היהודי, הרב דוד סתיו, קיווה לשפר את סיכוייו בתוך אסיפה הבוחרת במסגרת דיל שרקם יחד עם הרב עמאר. ללא דיל כזה, סיכוייו פוחתים משמעותית. הרב עמאר, מצדו, היה תלוי בבית היהודי ובקואליציית נתניהו כולה – שבה ש"ס איננה חברה – כדי להעביר תיקון לחקיקה שיאפשר לו להתמודד.

נפתלי בנט ואלי בן דהן, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

עד הרגע האחרון נותר סיכוי פעוט כי הממשלה תעלה לדיון הבוקר את חוק עמאר, דבר שהיה טעון בקשת דחייה מבג"ץ. מקורביו של הרב טענו, כי מי שמנעו את הסיכוי הזה היו שני בכירי ש"ס הח"כים אריה דרעי ואריאל אטיאס.

הקמת הוועדה היא התחלה רשמית של מערכת הבחירות לרבנות, על אף שזו מתנהלת כבר חודשים ארוכים וסוערים בהם היו עימותים קשים בציונות הדתית ובציבור החרדי הספרדי. ועדת הבחירות תכלול לראשונה שתי נשים, השופטת בדימוס שרה פריש ועו"ד ציפי פינקלשטיין. בראש הוועדה יעמוד הדיין הרב דוד מלכה, ושני נציגי הרבנים הראשיים הם אברהם בריסק וד"ר יעקב הדני.

בעקבות החלטת הממשלה הבוקר, מתחזקת מועמדותו של רב העיר מודיעין דוד לאו, הנתמך על ידי החרדים וכנראה גם בידי ראש הממשלה נתניהו. לאו ימתין כעת בדריכות להחלטה סופית של הרב יצחק דוד גרוסמן, רבה של מגדל העמק, שנחשב בעל סיכויים גבוהים מאוד אם יכריז על התמודדותו. מועמדים שמזהים עצמם כציונים, בנוסף על סתיו, הם הדיין הרב אליעזר איגרא, חבר בית הדין הרבני הגדול, והרב יעקב שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב.

הרב דוד סתיוצילום: מוטי מילרוד

במרוץ הספרדי ממתינים כעת להכרעה האם ומי מילדיו של הרב עובדיה יוסף יציג את מועמדותו - יצחק (ראש ישיבת חזון עובדיה), אברהם (רבה של חולון) ודוד (ראש כולל יחווה דעת), וכן הרב יהודה דרעי (אחיו של יו"ר ש"ס, רבה של באר שבע) ובנימין אטיאס (רב העיר פתח תקווה ואחיו של יו"ר הסיעה). שלושה שמות נוספים שמועלים הם של הרב שמואל אליהו (רבה של צפת ובנו של הרב הראשי לשעבר מרדכי אליהו), וכן הדיינים הרב אליהו אברג'יל, והרב ד"ר רצון ערוסי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ