השרים אישרו את הצעת החוק המפלה לטובה יוצאי צבא

הצעת החוק של ח"כ יריב לוין, שתפגע ביכולתם של אוכלוסיות דוגמת ערביי ישראל או חרדים להשתלב בשירות הציבורי, אושרה בוועדת השרים לחקיקה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את "חוק זכויות התורמים למדינה” חוק שיאפשר העדפה של מי ששירת בצבא על פני מי שלא שירת מבלי שהדבר ייחשב לאפליה. כל שרי הועדה מלבד לבני, לפיד וגרמן הצביעו בעד החוק.

החוק, אותו יוזם יו"ר הקואליציה, יריב לוין (הליכוד), קובע כי "מתן העדפה לאדם בשל היותו תורם למדינה, לרבות העדפה בקבלה לעבודה, בתנאי שכר, במתן שירות ובהזמנת שירות, לא תיחשב כאפלייה אסורה”. אם יעבור, החוק יכשיר העדפה של יוצאי צבא ושרות לאומי בקבלה למשרות בשרות המדינה, על פני אוכלוסייה שלא שרתה במסגרות אלה. בפועל, המשמעות היא פגיעה ביכולתם של אוכלוסיות דוגמת ערביי ישראל או חרדים להשתלב בשירות הציבורי.

החוק צפוי להעניק עדיפות למי שמשרת בצבא בקבלה למעונות סטודנטים, במוסדות להשכלה גבוהה ובהקצאת קרקעות למגורים. שרי הליכוד, ישראל ביתנו והבית היהודי צפויים לתמוך בהצעה, ומסתמן שהיא תזכה לרוב בוועדה.

הצעת החוק נבלמה בקדנציה הקודמת על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעקבות שתי חוות דעת, של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין ושל היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון שקבעו כי יש פגמים חוקתיים בהצעה ובהם אפליה כלפי קבוצות שהמחוקק פטר משירות ופגיעה בחופש העיסוק ובחוק כבוד האדם וחרותו. ינון קבע את החלטתו בעקבות פניה של יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, בנושא.

ישיבת הממשלה, היוםצילום: רויטרס

״השרים קיבעו את הגזענות והאפליה בחקיקה. גם ממשלת נתניהו הנוכחית ממשיכה את המגמה של קודמתה ומקדמת חוקים גזעניים, המדירים מיעוטים ואוכלוסיות מוחלשות", אמרה יושבת ראש מרצ, זהבה גלאון, בעקבות אישור החוק בוועדה. "אני תומכת בתגמול יוצאי צבא על השירות הצבאי שלהם, אך החוק הזה אינו עושה אפליה מתקנת, אלא מקבע בחוק אפליה פושעת של קבוצות מוחלשות בחברה, שהחוק עצמו פוטר אותן משירות צבאי. מי שמסיים שירות סדיר, הוא קבוצה הטרוגנית, לא קבוצה מופלית ומודרת, וככאלו הם אינם זקוקים להעדפה מתקנת". גלאון הוסיפה כי "מצד אחד המדינה טוענת שבכוונתה להגדיל את השתתפות הערבים והחרדים בשוק העבודה, אך מנגד מחוקקת חוקים שמטרתם להמשיך ולהדיר אותם". גלאון קראה לשרת המשפטים להגיש ערר ולא לתת יד ולאישורו של החוק.

הצעת חוק נוספת שהייתה אמורה להידון היום בוועדה היא הצעה שתסדיר לראשונה ברית זוגיות לזוגות בני אותו המין. ואולם, שרת המשטים ציפי לבני הודיעה כי לבקשת ראש הממשלה וסיעות נוספות לא תתקיים הצבעה על החוק., זאת כדי לנסות ולהגיע להסכמות באשר לנוסח החוק. את הניסיון למציאת נוסח מוסכם תוביל שרת המשפטים. ״המצוקה של מאות אלפי אזרחים שלא יכולים להינשא בישראל וליהנות מהזכויות של זוג נשוי, משוועת לפתרון ואנחנו נחושים להשיג זאת בשבילם. בממשלה הזאת יש הזדמנות ורוב להוביל את השינוי המיוחל״, אמרה לבני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ