חוק כבד האווז: הייבוא והמכירה ייאסרו, אך במסעדות ימשיכו להגישו

השרים שמיר ואהרונוביץ' שבלמו את הצעת החוק מחשש לחרם על ייצוא ישראלי, אמרו שיסירו את התנגדותם בתנאי שיתאפשר ייבוא אישי למסעדנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

זעם בארגונים הפועלים למען בעלי חיים על שרי החקלאות וביטחון הפנים, יאיר שמיר ויצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו), בעקבות ניסיונותיהם לבלום את החוק לאיסור מכירת כבד אווז מפוטם בישראל. שני השרים הודיעו היום (ראשון) כי יסירו את הערר שהגישו נגד החלטת ועדת השרים לחקיקה בשבוע שעבר לאשר את הצעת החוק. הם הסבירו כי לבקשתם ישונה החוק, ובמקום איסור גורף על ייבוא כבד אווז מפוטם לישראל, ייאסר רק הסחר בו.

בלשכת שר החקלאות שמיר הסבירו כי בעקבות השינוי יותר למסעדנים לייבא כבד אווז מפוטם ולהגיש אותו, אך ייאסר ייבוא של כמויות גדולות ומכירה ברשתות שיווק. השרים הוסיפו כי בכך תיישר ישראל קו עם החקיקה בקליפורניה, המדינה היחידה בעולם שאסרה מכירת כבד אווז מפוטם בשטחה.

בעמותות אנונימוס ותנו לחיות לחיות מתחו ביקורת על התנהלות שרי ישראל ביתנו. "ההצעה להתיר הגשת כבד מפוטם במסעדות מרוקנת את הצעת החוק מתוכנה", אמרו. בעמותות הבהירו כי בניגוד להודעת השרים, החוק בקליפורניה אוסר הן על מכירת כבד מפוטם ברשתות שיווק, והן על מכירתו במסעדות. "זו גם תכלית הצעת החוק שהוגשה על ידי ח"כ ליפמן. ועדת השרים לחקיקה החליטה לתמוך בהצעת החוק, והגורם המעכב את קידומה הוא שר החקלאות, שמטעה את הציבור בהצהירו כי הוא תומך בחקיקה, בעוד בפועל הוא מנסה להכשילה. במקום להפריח ברווזים עיתונאיים, אנו מציעים לשר לנהוג ביושרה ולהפסיק את ההתעללות באווזים".

בשיחה עם "הארץ" אמר יוזם החוק, ח"כ דב ליפמן (יש עתיד), כי הוא כלל לא הסכים לשינויים. "אמרתי כל הזמן שאני מוכן לשמוע, אבל לא קיבלתי שום דבר רשמי. כל דבר שהם מוכנים להציע אני אבדוק אם זה באמת יקטין את הכמות שמגיעה או אם זה סתם משחק מילים", אמר. לדבריו, "אם עדיין תהיה אפשרות למסעדות לייבא את זה, אז זה לא יהיה מקובל עלי כי זה סתם משחק. המטרה שלנו היא ערכית. אנחנו חייבים לעשות משהו עם זה, ויש רוב מוחלט של השרים לזה".

בעקבות פסיקת בג"ץ, אסרה המדינה לפני עשור על פיטום אווזים בישראל. עם זאת, עד כה התאפשר שיווק כבדים מפוטמים מיובאים. במשרד החקלאות העריכו כי כ-15 טון כבד אווז מצונן מיובאים לישראל מדי שנה, בעיקר מהונגריה. בשנה שעברה הסתכם ייבוא כבד אווז מהאיחוד האירופי בכשבעה מיליון דולר.

שמיר ואהרונוביץ' הסבירו כי השינוי בחוק נועד למנוע פגיעה בייצוא ונזק כלכלי לישראל בשל הפרת הסכמי סחר בינלאומיים. כמו כן הזהירו בלשכת שמיר כי איסור גורף על ייבוא כבד אווז מפוטם עלול להוביל לאיסור על שחיטה כשרה במדינות אחרות, בהן סבורים כי היא גורמת סבל רב לבעלי החיים. "החוק נועד לתכלית ראויה והומאנית של מניעת צער בעלי חיים", מסרו היום שני השרים, "השינוי המוצע יאפשר לקדם את המשך החקיקה תוך שמירה על מניעת נזק כלכלי ליצוא הישראלי והטלת סנקציות בעקבות הפרת הסכמי הסחר הבינלאומי".

בחוות דעת של מנהל תחום סחר בינלאומי במשרד החקלאות, יעקב פולג, נכתב כי "לא ניתן להעריך בדיוק מה תהא תגובת האיחוד לאיסור. יחד עם זאת ניתן להעריך שבאיחוד לא יעברו לסדר היום והטלת איסור כאמור באופן חד צדדי על ידי ישראל תגרור פניה של נציגי האיחוד לבירור הנושא בשלב ראשון, ובמידה והנושא לא ייפתר, תיתכן תגובה דומה של האיחוד באופן בו ייאסר ייבוא מישראל של כל מוצר חקלאי או אחר. בכל מקרה עלול להיגרם נזק כלכלי ישיר ואף מעבר לכך".

כמו כן, שלח היום אב בית הדין של פאריס, הרב ירמיה מנחם הכהן, מכתב לשר החקלאות ובו הזהיר מפני ההשלכות שעשויות להיות לאישור החוק. "כידוע חלק מהאומות האירופאיות אוזניהן קשובות ל'ירוקים' אשר כל מעייניהם היא עצירת השחיטה היהודית", כתב. "תארו לכם איך ייראה בעיניהם שישראל עצמה הראשונה שאוסרת ייבוא של כבד, אשר גודל לדעתה לא על פי כללי צער בעלי חיים". לדבריו, "מציעי החוק נותנים בזה בצורה ודאית חרב פיפיות לאויבינו". הוא ציין במכתבו כי ביקר באחד המתקנים הגדולים לפיטום אווזים בהונגריה והתרשם כי פותחה שם שיטה שאינה גורמת סבל רב לבעלי החיים.

עורך הדין יוסי וולפסון מתנו לחיות לחיות, ששותף לקידום החוק, דחה את נימוקי השרים. "האיחוד האירופי מוביל את המגמה העולמית של איסור על ייבוא מוסרים משיקולים של צער בעלי חיים, למשל בהקשר של תעשיית הפרוות והניסויים בקוסמטיקה. בנוסף, ברוב מדינות האיחוד אסור פיטום של עופות מים לרבות מדינות שהיה בהן פיטום בעבר. לכן, לא סביר שהאיחוד ינקוט צעדים נגד ישראל בגלל איסור ייבוא של כבד מפוטם", אמר. בהתייחס למכתבו של אב בית הדין בפאריס, "לפי אותו היגיון צריך בכלל לבטל את חוק צער בעלי החיים, שמא הגויים ישתמשו בזה שאנחנו בעד רווחת בעלי החיים כדי לאסור את השחיטה הכשרה. זה אבסורד. צער בעלי חיים הוא ערך יהודי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ