היועמ"ש: החוק המפלה לטובה משרתים בצה"ל פוגע בשוויון ונוגד חוקי יסוד

כמה שעות לאחר אישור ההצעה בוועדת השרים, הודיעה לבני כי תערער על ההחלטה. המשמעות: החוק לא יעלה להצבעה בכנסת עד לדיון מחדש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה הודיע הערב (ראשון) כי קיימים קשיים חוקתיים בהצעת החוק לאפליה לטובה של אוכלוסייה ששירתה בצה"ל או בשירות לאומי, אשר אושרה היום בוועדת השרים לחקיקה. "ההצעה פוגעת בזכות לשוויון המעוגנת בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, פגיעה אשר איננה עומדת בפיסקת ההגבלה של חוק היסוד", כתב יהודה וינשטיין בהודעה שפרסם.

כמה שעות לאחר אישור הצעת החוק בוועדת השרים לחקיקה, הודיעה יו"ר הוועדה, שרת המשפטים ציפי לבני, כי תערער על ההחלטה. המשמעות היא שהחוק לא יוכל לעלות להצבעה בכנסת עד שהוא לא יידון מחדש בוועדת השרים.

על פי הצעת החוק "זכויות התורמים למדינה" אותה יזם יו"ר הקואליציה, יריב לוין (הליכוד), "מתן העדפה לאדם בשל היותו תורם למדינה, לרבות העדפה בקבלה לעבודה, בתנאי שכר, במתן שירות ובהזמנת שירות, לא תיחשב כאפלייה אסורה”. החוק שאושר קובע שמי ששירת בשירות צבאי, אזרחי או לאומי יזכה לעדיפות בנגישות לקרקעות המדינה ולקבלת דיור במעונות סטודנטים. בנוסף, העדפה של מי ששירתו תותר גם בשוק הפרטי, באופן שעולה ממנו, למשל, שניתן יהיה לסרב להתקשר בחוזה עם מי שלא שירת בנוגע למגוון רחב של עניינים יומיומיים כמו קבלה לעבודה, רכישת מוצרים או הזמנת שירותים מספקים פרטיים.

בהודעה שפרסם היום נכתב כי "היועץ המשפטי לממשלה רואה חשיבות רבה בשירות הצבאי, הלאומי והאזרחי ומקובל עליו כי מי שתרמו מזמנם וממרצם, לעתים תוך ששילמו מחיר אישי כבד מנשוא, זכאים להכרה והוקרה מיוחדת ממדינת ישראל, ואף לפיצוי על חסרון הכיס שנגרם בתקופת השירות הצבאי. בהתאם לכך, אין הוא רואה מניעה משפטית למתן תגמול כספי למשרתים בצבא ובשירות הלאומי והאזרחי, וזאת בכפוף לעקרונות של רלבנטיות ומידתיות".

היועמ"ש, יהודה ויינשטייןצילום: ניר קידר

יחד עם זאת, וינשטיין הוסיף כי קיים קושי חוקתי בהעדפת משרתים בצה"ל או בשירות לאומי ביחס לנגישות למשאבים מוגבלים, דוגמת מקרקעי המדינה והזכאות לדיור במעונות סטודנטים, כמוצע בהצעת החוק המדוברת. "הייחוד במשאבים אלו הוא כי הקצאתם לאחד באה בהכרח על חשבון האחר, ומכאן החשיבות הרבה לחלוקתם בין כלל אזרחי המדינה באורח שוויוני וענייני", הסביר. "לפיכך, סבור היועץ המשפטי לממשלה כי ישנם קשיים חוקתיים כבדי משקל בכוונה לבטא גמול למשרתים דווקא באמצעי זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ