בנט: "הנסיון להקים מדינה פלסטינית נגמר. צריך לבנות, לבנות ולבנות"

לדברי שר הכלכלה והמסחר, "מעולם לא היינו כובשים. הבית שלנו, אנחנו הדיירים כאן". השר פרי: "הקמה של מדינה פלסטינית היא אינטרס ישראלי קיומי"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

המסרים הסותרים של ממשלת ישראל לגבי פתרון שתי המדינות נמשכים. שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט אמר הבוקר (שני) בכנס של מועצת יש"ע בירושלים כי "הנסיון להקים מדינה פלסטינית בתוך הארץ שלנו – נגמר". דבריו של בנט, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, הגיעו בעיצומם של מאמצי שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי לחדש את תהליך השלום.

בנט הדגיש בכנס כי הקמת מדינה פלסטינית היא עניין חסר תכלית וציין שלפלסטינים כלל אין זכות להגדרה עצמית או למדינה משלהם בין נהר הירדן לים התיכון. "אנו צריכים לעבור ממצב של איך משכנעים שמדינה פלסטינית זה לא ראוי להתנהלות שבה הרעיון הזה מאחורינו", אמר בנט. "כל מי שמסתובב ביהודה ושומרון יודע שמה שאומרים במסדרונות אנאפוליס ואוסלו הוא מנותק מהמציאות. יש היום 400,000 ישראלים תושבי יו"ש ועוד 250,000 בירושלים המזרחית".

בנט ציין כי על ישראל להגביר את הבנייה בהתנחלויות. "הדבר החשוב ביותר בארץ ישראל זה לבנות ולבנות ולבנות", אמר. "חשוב שתהיה נוכחות ישראלית בכל מקום. הבעיה העיקרית שלנו היא עדיין חוסר המוכנות של מנהיגי ישראל להגיד בצורה פשוטה שארץ ישראל שייכת לעם ישראל. צריך להגיד לעצמנו ולכל העולם שהארץ הזו היא שלנו 3000 שנה... מעולם לא היתה כאן מדינה פלסטינית, ומעולם לא היינו כובשים. הבית שלנו, אנחנו הדיירים כאן, לא הכובשים".

נפתלי בנט בכנסת, לפני שבועייםצילום: אמיל סלמן

זמן קצר אחרי נאומו של בנט פרסם שר המדע והטכנולוגיה יעקב פרי ממפלגת "יש עתיד" הודעה שבה תקף בחריפות את שר הכלכלה. "הצהרותיו מחבלות במאמצי השלום ופוגעות במרקם היחסים העדין ובנסיונות לבנות אמון בין ישראל לפלסטינים", אמר פרי. "הקמה של מדינה פלסטינית היא אינטרס ישראלי קיומי. רעיון שתי המדינות הוא הפתרון היחיד שימנע את הקמתה של מדינה דו לאומית ואת קץ הציונות".

המחלוקת החריפה בקואליציה לגבי הסוגיה הפלסטינית היתה ברורה מיום הקמת הממשלה. בקווי היסוד של הממשלה לא מופיעה כל מחוייבות לפתרון שתי המדינות בשל התנגדות של הבית היהודי ושל רוב חברי הכנסת של הליכוד. ראש הממשלה בנימין נתניהו שהכריז כמה פעמים שהוא מחוייב לעיקרון של שתי מדינות לשני עמים, מקפיד להבהיר כי זו עמדתו האישית ולא עמדת הממשלה. נתניהו נמנע באופן עקבי בחמש השנים האחרונות להביא את הנושא להצבעה או אפילו לדיון בלבד במליאת הממשלה.

בשבועות האחרונים התרחשו כמה אירועים שהמחישו עד כמה מפוצלת הממשלה בנושא ועד כמה ידם של מתנגדי תהליך השלום והמדינה הפלסטינית היא על העליונה. כך למשל, במהלך סקירה של שרת המשפטים ציפי לבני, שממונה על המו"מ עם הפלסטינים, בפני וועדת החוץ והביטחון של הכנסת, תקפו אותה חברי הכנסת של הבית היהודי וטענו כי עמדותיה אינן מייצגות את עמדת הממשלה.

כמה ימים לאחר מכן התבטא סגן שר הביטחון דני דנון בראיון ל-Times of Israel כי רוב שרי הממשלה מתנגדים להקמת מדינה פלסטינית וימנעו את המהלך אם הוא יעמוד על הפרק. על רקע הסתייגות רפה של ראש הממשלה בנימין נתניהו מדבריו של דנון, חזר עליהם סגן שר הביטחון בראיון לערוץ 1 שבו טען כי הפתרון לפלסטינים הוא בכלל בירדן.

מנגד, שרת המשפטים לבני קראה לנתניהו לנקוט בצעדים שיבהירו את עמדת הממשלה בנושא הפלסטיני ואף רמזה שתשקול בפרישה מהממשלה אם לא תהיה התקדמות מדינית. ח"כ עופר שלח ממפלגת יש עתיד אמר כמה ימים אחריה כי אם לא תהיה התקדמות מול הפלסטינים, ישראל עלולה להפוך לדרום אפריקה.

בסוף השבוע אמר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון כי היוזמה הערבית היא "ספין", ושמאמציו של שר החוץ האמריקאי להתניע את תהליך השלום "נכשלו עד כה". עוד אמר יעלון, בהרצאה בוושינגטון, כי הפלסטינים עומדים בסירובם להכיר בישראל כמדינת לאום של העם היהודי. הוא חזר על עמדתו שאין "פתרון אינסטנט" לסכסוך, ולכן צריך "לנהל אותו", ולפעול לשיפור המצב הכלכלי ולקידום התהליך "מלמטה למעלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ