תקציב המדינה עבר בקריאה ראשונה בכנסת

התקציב וחוק ההסדרים אושרו ברוב של 58 מול 44. לפיד תקף את יחימוביץ': "יכולת לעמוד כאן במקומי ולהציג את התקציב שלך אבל פחדת"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

תקציב המדינה לשנים 2014-2013 עבר הלילה (שלישי) בקריאה ראשונה במליאת הכנסת, ברוב של 58 תומכים מול 44 מתנגדים. לאחריו עבר גם חוק ההסדרים ברוב זהה.

ההצבעה על התקציב נדחתה לשעות הלילה בעקבות פיליבסטר של חברי האופוזיציה, ולבקשת הסיעות החרדיות, הפכה להצבעת אמון בממשלה. כעת יעבור התקציב לוועדת הכספים, וחוק ההסדרים יפוצל בין הוועדות השונות.

בנאום המסכם שנשא לפיד, הוא תקף את חברי האופוזיציה, ובראשם שלי יחימוביץ', יו"ר מפלגת העבודה. לפיד פנה אל יחימוביץ' - שסרבה לכהן כשרת אוצר בממשלת נתניהו - ואמר לה: "את יכולת לעמוד כאן במקומי ולהציג את התקציב שלך אבל פחדת. ברחת מאחריות כי הרבה יותר קל לשבת על הקווים ולהעביר ביקורת. מנהיגות זה לא להתחנף בזול לעקרות הבית, אלא לומר להן שזה לטובתן גם אם זה לא פופולרי".

אחר כך פנה לפיד לחברי מפלגת העבודה ולסיעות החרדיות ואמר להם, "אתם מדברים על המע"מ, למה שלא תבדקו כמה פעמים העלתם את המע"מ? העלתם והורדתם. כשאתם באופוזיציה זה אסון. כשאתם בקואליציה זה הדבר הטבעי". הוא תקף נאום שנשאה ח"כ מיכל בירן מהעבודה ואמר לה, "איזה מין סוציאליזם זה לנאץ פקידים? זה לא האוצר, זה אני. זה לא הפקידים, זה אני והממשלה". לדבריו, "זו הדרך שבה רוב בוחרי ישראל בחרו. תשלימו עם זה ותתרגלו לזה. מעמד הביניים לא עניין אתכם אז ולא מעניין אתכם היום ולכן הפסדתם את הבחירות באופן מביש כל כך".

יאיר לפיד ואביגדור ליברמן במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ גילה גמליאל (ליכוד), מרכזת הקואליציה בוועדת הכספים, הפתיעה כשתקפה בחריפות את התקציב והבהירה כי תפעל בוועדת הכספים כדי לשנות כמה מסעיפיו. "בתקציב הזה הלכו בדרך הקלה, יש פה חוסר ניסיון", האשימה גמליאל. "אתם מטיפים לי שאני חברת קואליציה, אבל בראש ובראשונה אני מייצגת את הציבור. ועדת הכספים היא לא חותמת גומי של משרד האוצר". לדבריה, "ישנם סעיפים שלא ניתן להעביר אותם. לחלוטין. מס עקרות הבית הוא מס לא הוגן ולא צודק. העלאת אחוז וחצי מס לכלל העובדים - יש פה פגיעה חד משמעית במעמד הביניים וגם זה יבוטל בועדת הכספים".

גם יו"ר ש"ס אריה דרעי תקף בחריפות את התקציב ועקץ את שר האוצר יאיר לפיד. "לא צריך לשאול איפה הכסף, אלא איפה הרחמים והבושה", אמר דרעי.

מוקדם יותר הציג לפיד את התקציב בפני הכנסת והגן עליו. "בחרנו לעשות את המעשה האחראי, כי אין למשק הישראלי ברירה אלא לסגור את האוברדראפט העצום הזה, וכמה שיותר מהר", אמר. "אני מצטרף בכל לבי לכל מי שנושא עמו את כאבן של השכבות החלשות. אנחנו צריכים לדאוג להם, כי זו חובתנו".

לפיד וראש הממשלה ספגו ביקורת חריפה מצד יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ'. "התקציב וחוק ההסדרים הם מתקפה ברוטאלית מאורגנת של נתניהו ולפיד על 99% מהציבור", אמרה יחימוביץ'. "אף אחד לא יוצא ממנו נקי, חוץ מהמילייה החברתי של לפיד ונתניהו". יחימוביץ' הבהירה כי מפלגתה תיאבק נגד התקציב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ