תמונת לפיד בדמות היטלר הופצה ברשת

לתמונה הוצמד הכיתוב "צורר כלכלת ישראל" ושני סמלי דולר, המזכירים את האס.אס. מפכ"ל המשטרה הורה על חקירה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

אלמונים הפיצו אתמול בפייסבוק תמונה של שר האוצר, יאיר לפיד, בדמותו של אדולף היטלר ולצדה הכיתוב “צורר כלכלת ישראל”. על פניו של לפיד הולבש שפמו המפורסם של הצורר הנאצי ולחליפתו הוצמדו שני סמלי דולר המזכירים את המונח אס.אס. מפכ”ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, הורה לחקור את הפצת התמונה.

את התמונה חשף איש יחסי הציבור רני רהב, שלדבריו גילה אותה באקראי בגלישה תמימה ברשת האינטרנט. התמונה המקורית אותרה בחשבון של משתמשת המכונה “ישראלה לוי אגרון”, אך לא ברור אם מדובר בזהות אמיתית או בדויה ואם היא עומדת מאחורי הפקת התמונה או שהפיצה אותה בלבד.

בעמוד הפייסבוק שלה הועלו בשבועות האחרונים תמונות נוספות של לפיד ואישי ציבור נוספים, תוך מתיחת ביקורת על התנהלותם. “התמונה הזו, שהועלתה לפייסבוק היום, היא מזעזעת”, כתב רהב. “צר לי שלא כל המדינה הפנימה את מה שקרה כאן לפני 18 שנים, כשיצחק רבין נרצח. היו כאלה שבימים השחורים שלפני הרצח העלו תמונה של רבין מחופש להיטלר”. רהב הוסיף כי “אני מקווה שמשטרת ישראל תעצור באופן מיידי את מי שהעלה את הפוסט הנורא הזה נגד שר האוצר יאיר לפיד. אני קורא לכל אזרח ואזרח בישראל שהדמוקרטיה יקרה לו לגנות את בעל הפוסט באופן מיידי”.

עם פרסומה של התמונה, מיהרו שרים וחברי כנסת לגנות את המעשה. שרת הבריאות, יעל גרמן, ממפלגתו של לפיד, אמרה כי “בין התמונה של יאיר לפיד במדי נאצים – ובין מעשי הטרור של מי שפגע במכוניות באבו גוש, בין מעשי הטרור של ‘תג מחיר’ – ורצח ראש ממשלה בישראל – נמתח קו אחד של גזענות חשוכה ומסוכנת, שכולנו צריכים להתריע נגדה, להוקיע אותה, למחות ולהזכיר שגם לפני רצח ראש הממשלה יצחק רבין, הוא הוצג במדי אס אס”. ח״כ פנינה תמנו שטה, גם היא ממפלגתו של לפיד, הפנתה אצבע מאשימה כלפי חברי הכנסת שהסיתו בימים האחרונים נגד שר האוצר. ״כל אזרח שפוי בארץ צריך להזדעזע בראותו תמונת שר במדינת ישראל לבוש מדי אס אס. לצערי אי אפשר להימנע מביקורת על חברי כנסת שלאורך הדיונים בכנסת ישראל, מעוז הדמוקרטיה, משתמשים בהסתה בוטה תוך שימוש במלים קיצוניות המסיטות את הציבור מהדיון הלגיטימי ולכאורה מעניקים סוג של גושפנקה להתנהגות קיצונית”.

תמונתו של לפיד שהופצה אתמול ברשתצילום: מתוך פייסבוק

לדברי שרת המשפטים, ציפי לבני (התנועה) “התמונה היא בלתי נסבלת ובגדר הסתה לאלימות ויש לקוות שמי שהגה את הרעיון המעוות הזה ייתפס. אפשר להתווכח על הכל, מותר לא להסכים - אבל מסוכן ואסור להשוות משהו לשואה ומישהו להיטלר. זה המקום בו חופש הביטוי צריך להיעצר”. יושבת ראש מרצ, זהבה גלאון, מהאופוזיציה הבהירה, “יש לנו אמנם ביקורת נוקבת נגד המדיניות החברתית- כלכלית של שר האוצר אבל את המאבק צריך לנהל בדרכים דיפלומטיות וציבוריות נאותות, ולא באמצעות הסתה, כי כבר הוכח שמלים יכולות להרוג”.

גולשים בפייסבוק ואתרים אחרים העלו אתמול טענה כי הפצת התמונה ברשת איננה מעשה הסתה, אלא ספין תקשורתי מכוון שמטרתו להסיט את השיח הציבורי מתקציב המדינה שאושר שלשום בכנסת. כמה מהגולשים ציינו כי פרופיל הפייסבוק של המשתמשת “ישראלה לוי אגרון”, שבו פורסמה תמונתו של לפיד, נראה פיקטיבי: הוא נפתח רק לפני כחודשיים, במקום תמונה שלה מוצגת בדף תמונה של שחקנית מפורסמת, יש לה 59 חברים בלבד ברשת החברתית, רבים מהם הם דפי פייסבוק של עסקים קטנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ