יו"ר הקואליציה מקדם חוק להקטנת כוח שופטי העליון בוועדה למינוי שופטים

ח"כ יריב לוין רוצה לצרף לוועדה נשיא בית משפט מחוזי בדימוס ואקדמאי כך שיוקטן כוחם של שופטי העליון ותגדל השפעתו של הדרג הפוליטי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו”ר הקואליציה, ח”כ יריב לוין (הליכוד), החל לקדם הצעת חוק שנועדה לשנות את הרכב הוועדה לבחירת שופטים, כך שיוקטן כוחם של שופטי העליון ותגדל - הלכה למעשה - השפעתו של הדרג הפוליטי.

לוין טוען זה זמן רב כי ההרכב הקיים כיום מאפשר לשלושת שופטי העליון ולשני נציגי לשכת עורכי הדין לגבש “בלוק חוסם” מול ארבעת השרים וחברי הכנסת ובכך לכפות עליהם מינויים שנויים במחלוקת. כדי להתמודד עם התופעה, הוא מציע להחליף את שני השופטים העליונים החברים כיום בוועדה לצדו של נשיא בית המשפט העליון, במינוי של נשיא בית משפט מחוזי בדימוס. בנוסף, הוא מציע לצרף לוועדה נציג אקדמיה שיכהן לצדם של שני נציגי לשכת עורכי הדין.

הצעה נוספת של לוין היא לחייב בחוק כי אחד משני חברי הכנסת החברים בוועדה יהיה נציג קואליציה והאחר נציג אופוזיציה. הצעה זו צפויה למנוע בעתיד את אחת המפלות הגדולות אותן ספג לוין עצמו רק לפני כשבועיים, כשלא הצליח לאלץ את חברי הקואליציה לתמוך בח”כ דוד רותם (ישראל ביתנו) כנציג מטעמה לוועדה, ובמקומו נבחרו שני נציגים לאופוזיציה.

ח"כ יריב לויןצילום: שירן גרנות

כיום מונה הוועדה תשעה נציגים: שר המשפטים המכהן כיו”ר הוועדה ושר נוסף, שני חברי כנסת, שני חברי לשכת עורכי הדין, נשיא בית המשפט העליון ושני שופטי עליון נוספים.
“שיטת בחירת השופטים בישראל כוללת מעורבות של הרשות השופטת באופן שלא קיים במדינות אחרות”, הסביר אתמול לוין את הצעתו. לדבריו, “כיום, לשופטים ישנה השפעה מכרעת על המינויים, וכן יכולת הטלת וטו על מינויים לבית המשפט העליון. יתר על כן, שופטי העליון נוהגים להצביע באופן מתואם מתוך ראיית הדברים מנקודת מבט של בית המשפט העליון. מינוי נשיא בדימוס מאפשר נקודת מבט של מי שכיהן בתפקיד בכיר במערכת המשפטית אשר עסק גם בצד הניהולי, ועם זאת, יכול לראות את הדברים גם כמשקיף מן החוץ שעה שכבר סיים את כהונתו כשופט”.

בדברי ההסבר להצעת החוק הוסיף לוין כי, “על פי העיקרון הדמוקרטי שרשות אינה יכולה לבחור את עצמה, ראוי היה להימנע ממתן ייצוג בוועדה לשופטים מכהנים. נוכח ההסדר הקיים כיום בחוק, ועל מנת ללכת בדרך מתונה של שינוי הדרגתי, מוצע לקבוע כי נשיא בית המשפט העליון המכהן ימשיך לכהן כחבר, ואליו יתווסף נציג נוסף של מערכת
המשפט  שייבחר על ידי נשיאי בתי המשפט המחוזיים המכהנים, אך לא יהיה שופט מכהן כי אם שופט בדימוס”.

לוין סבור שההרכב המוצע יביא לאיזון בין שלוש הרשויות, כאשר לכל אחת מהן יהיו שני נציגים בוועדה, “וזאת בשונה מהמצב הקיים כיום כאשר לרשות השופטת ישנו ייצוג יתר של שלושה חברים”. כמו כן הוא טוען כי אימוץ הצעתו יגביר את הייצוג המקצועי בוועדה, שכן יתווסף נציג מהאקדמיה לשני נציגי לשכת עורכי הדין.

על מנת להבטיח את בחירתם של שני נציגים מלשכת עורכי הדין שייצגו את מגוון העמדות המקצועיות בלשכה, לוין מציע לקבוע כי כל חבר בגוף הבוחר, המועצה הארצית של הלשכה, יוכל להצביע עבור נציג אחד בלבד  - מה שיבטיח לטענתו ייצוג לשני הזרמים המרכזיים בלשכה. הסעיף העוסק בלשכת עורכי הדין ממוחזר למעשה מהצעת חוק דומה שקידמה הכנסת בקדנציה הקודמת והוקפאה לבסוף על ידי נתניהו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ