בחירות למרכז הליכוד: נתניהו צפוי לאבד שליטה על המנגנון

דנון צפוי להיבחר לתפקיד יו"ר המרכז, ואילו אלקין לתפקיד יו"ר הלשכה. רגב זוכה לתמיכת שרים בהתמודדותה מול יו"ר המזכירות ישראל כץ על תפקידו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הבחירות למוסדות הפנימיים בליכוד, שיתקיימו ביום ראשון הקרוב, צפויות להפוך את מנגנון המפלגה לקיצוני וללעומתי יותר לראש הממשלה בנימין נתניהו.

סגן השר דני דנון צפוי להיבחר לתפקיד יו”ר מרכז המפלגה, אותו מילא עד היום השר לשעבר משה כחלון, סגן השר זאב אלקין נחשב למועמד מוביל לתפקיד יו”ר הלשכה, הגוף האידיאולוגי של הליכוד, ואילו ח”כ מירי רגב זוכה לתמיכת השרים גלעד ארדן, גדעון סער וסילבן שלום בהתמודדותה מול השר ישראל כץ על תפקיד יו”ר המזכירות, בו הוא מחזיק זה 11 שנים. “לאחר למעלה מעשר שנים שאדם כלשהו מכהן כיו”ר המזכירות, יש תחושה עזה של פעילים שרוצים לראות שינוי בסניפים ובהשקעה בנוער וסטודנטים”, הסביר ארדן אמש את תמיכתו ברגב לתפקיד, שנחשב אחד המרכזיים במפלגה, שכן הוא מאשר בפועל בין היתר את מינוי המנכ”ל וראשי האגפים.

לדברי בכיר במפלגה, “כמו שהדברים נראים כרגע, נתניהו איבד את המנגנון. הוא יודע היטב שהליכוד של היום הוא כבר לא מפלגה שמונחת אצלו בכיס. העמדות זזו ימינה, לא רק בנושאים מדיניים. גם החיבור עם ליברמן, שלא הוכיח את עצמו, הקים לו שונאים רבים”.

דנוןצילום: קובי קלמנוביץ

השליטה בתפקידים אינם עניין של יוקרה בלבד. כך למשל, אם דנון יזכה בתפקיד יו”ר המרכז, ידו תהיה בכל: מינוי מנכ”ל למפלגה, אישור האיחוד של הליכוד עם ישראל ביתנו, קיום משאלים בין מתפקדי המפלגה ואימוץ יוזמות מדיניות של ראש הממשלה – כל אלו לא יוכלו לעבור ללא מעורבותו הפעילה. בכיר בליכוד אמר אתמול (שני) כי “נתניהו כבר הפנים את התוצאות והחליט להסיר את מועמדותו לתפקיד יו”ר המרכז שבו חשק כדי שלא להתבזות בהצבעה ולהפסיד לדנון”.

דנון מתמודד מול ראש עיריית נס ציונה, יוסי שבו, ומול מיכאל פואה, איש חטיבת ה”מנהיגות היהודית” של משה פייגלין. שלושתם לא נמנים עם מחנה נתניהו. “על פניו נראה שדנון הוא המועמד המוביל לתפקיד, אבל אי אפשר לומר באופן מובהק שהמפתחות בידיים שלו. עם עבודה נכונה, שני המתמודדים האחרים יכולים לתת לו מאבק לא פשוט”, אמרו בליכוד.

במקביל, יתמודד דנון כבר היום בבחירות בגני התערוכה לתפקיד יו”ר ועידת הליכוד, בחירות שזוכות להתעלמות כמעט בוטה מצד שרים במפלגה, ובתפקיד זה נחשב דנון מועמד כמעט ודאי לזכייה. “זאת מערכת בחירות לא חשובה ולא משמעותית. התוצאות ידועות מראש. אני לא מאמין שמישהו ילך בכלל להצביע”, אמר אתמול בכיר במפלגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ